Wakacje z naszym maluszkiem

Dodano: 28 czerwca 2010r.

Tagi: , , , ,

foto: Jacek Biedroń

Błękitne niebo, słońce, zieleń….wakacje właśnie się rozpoczęły.

Zastanawiasz się jak je zorganizować z maluchem. Jeśli dobrze to zrobisz, dziecko będzie zachwycone, a ty naprawdę odpoczniesz. By te wakacje były bezpieczne warto je wcześniej zaplanować,  wcale nie trzeba rezygnować z ulubionych miejsc, wybrany kierunek w pełni powinien odpowiadać naszym upodobaniom, bo kiedy my będziemy szczęśliwi, szczęśliwe będzie nasze dziecko.

Niezależnie od tego czy wybierzemy góry, jezioro czy morze powinniśmy zadbać o kilka podstawowych rzeczy. Najważniejsze z nich to:

– dokumenty potwierdzające ubezpieczenie zdrowotne

– dowody osobiste

– książeczka zdrowia dziecka

– aparat fotograficzny

Najlepszą porą na wyjazd są wczesne godziny poranna lub popołudniowo-wieczorne. Unikniemy intensywnego słońca i wzmożonego ruchu na drodze. Zastanówmy się, która z opcji będzie zgodna z rytmem dnia dziecka i zarazem wygodniejsza dla nas.

W podróż najlepiej zabrać: mleko w termosie lub inny ulubiony napój (w zależności o wieku dziecka), chusteczki nawilżane, coś do chrupania ( mogą to być biszkopty lub chrupki kukurydziane) oraz ulubione zabawki. Przydać się może woda mineralna, kilka wyparzonych butelek, ewentualnie słoiczki z gotowym daniem lub deserkiem. Pakując jedzenie warto uwzględnić fakt, ze często na wycieczce poprawia się apetyt ( w szczególności gdy wybierzemy się nad morze), dlatego spakujmy więcej smakołyków, słoiczków, mleka i kaszki. Jedzenie dla dziecka, można również kupić w miejscowościach wypoczynkowych, zazwyczaj jednak jest ono droższe i niekoniecznie przechowywane w bezpiecznych warunkach. Dlatego warto wcześniej przygotować potrzebne ilości słoiczków i deserków lub poszukać w okolicy sklepu, który wzbudzi nasze zaufanie.  Koniecznie zabierzmy również talerzyk, łyżeczkę, kubeczek i śliniaczek naszego maluszka.

Wakacje to przede wszystkim czas zabawy, spakujmy więc zestaw do piasku, piłkę, ulubioną grzechotkę, samochodzik czy lalkę. Nie zapominajmy o ukochanej przytulance, kocyku czy misiu a unikniemy niepokoju podczas zasypiania.  Możemy zabrać ze sobą mały dmuchany basenik. Doskonale sprawdzi się on na plaży, gdy napełnimy go wodą, będzie stanowić bezpieczną oazę dla naszego maluszka.

foto: J.Biedroń

Koniecznie zapakujmy kapelusiki, kremy z filtrem (najlepsze są te z najwyższą ochroną), parasol lub namiot przeciwsłoneczny, preparat chroniący przed komarami i kleszczami.

Pamiętajmy o lekach dla dziecka, wodzie utlenionej w kremie, plastrach, wapnie, środku przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, czymś na wymioty i biegunkę.

Ubranka wybieramy pamiętając, że mieszkamy w klimacie umiarkowanym i pogoda może nam często płatać figle. Najlepiej sprawdza się więc ubiór „na cebulkę”. Dodajmy do tego wygodne buciki i już możemy wyruszać na spotkanie przygody!

W razie złej pogody warto mieć książeczki lub płyty z bajkami do słuchania.

Planując urlop z maluszkiem, pomyśl by trwał on co najmniej 10-14 dni, tak by dziecko miało czas na aklimatyzację i jeszcze efektywnie wykorzystało walory miejsca, w którym wypoczywacie.  Pamiętajmy, że wakacje to czas, w którym możemy się do siebie jeszcze bardziej zbliżyć, możemy zobaczyć nasze maleństwo w zupełnie nowym świetle, wiele się o sobie nauczyć.  Spokój, brak pośpiechu i dobre samopoczucie sprzyjają pełnemu relaksowi, a dzieci doskonale wyczuwają gdy jesteśmy rozluźnieni.

Pamiętajmy, że dzieci są jak lustra odbijające nasze nastawienie, nasz stan ducha.

Maluszki potrafią nieźle zaskakiwać. Często zdarza się, że te które mają w domu problem z zasypianiem, na plaży śpią wiele godzin pomimo hałasów dookoła, niejadki zaczynają jeść, a niespokojne duszki z uwagą i spokojem obserwują otoczenie.  Z nieco starszymi dziećmi czas wakacji, można wykorzystać na lekcje samodzielności, rezygnację ze smoczka, czy naukę czystości  bez pieluchy.

Oferta wakacji dla rodzin z dzieckiem jest przebogata, jednak szukając idealnego miejsca na wypoczynek  warto  skorzystać z podpowiedzi znajomych, zwłaszcza posiadających pociechy w podobnym wieku.

Cokolwiek wybierzemy, pamiętajmy by być razem na plaży, na basenie, na rowerach czy w górach a na pewno będzie cudownie.

Zatem – miłego wypoczynku !

Autor:

Poinformujemy Cię o kolejnych treściach.

Poinformuj nas o ciekawym artykule! | +
JR

Patronaty

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Zamknij