Festyn rodzin zaprzyjaźnionych – wspaniała idea łącząca ze sobą ludzi

Dodano: 22 listopada 2011r.

Tagi: ,

Już 26 listopada odbędzie się we Wrocławiu Piknik Rodzin Zaprzyjaźnionych. Zaproszeni są wszyscy zainteresowani wspaniałą ideą łączącą ze sobą ludzi. 

Festyn rodzin zaprzyjaźnionych

Szukamy rodzin, które chętnie wesprą dzieci z ośrodków adopcyjnych i domów dziecka. Nie chodzi o spektakularną pomoc, ale drobną – za to regularną – mówią organizatorzy

Może to być wspólne spędzenie weekendu, pomoc w odrabianiu lekcji lub wspólne realizowanie pasji. Wydaje się, że to niewiele? Nic bardziej mylnego. Chcemy nie tylko dać nadzieję i kreować dobre wzorce, ale też umożliwić dzieciom lepszy rozwój. Nie jest to standardowa akcja charytatywna – chodzi o wypracowanie długofalowych standardów wzajemnego wsparcia.

Festyn rodzin zaprzyjaźnionych odbędzie się 26.11.2011 w godzinach 10-16 w Zespole Szkół nr 4 na ul. Powstańców Śląskich we Wrocławiu.

Celem festynu jest zintegrowanie rodzin zaprzyjaźnionych z osobami zainteresowanymi akcją. Umożliwi to potencjalnym kandydatom na rodziny zaprzyjaźnione na rozmowę z osobami, które włączyły się w akcję oraz na wymianę doświadczeń między rodzicami zaprzyjaźnionymi .

By zapewnić realizację celów, ale też ciekawie zorganizować czas w czasie festynu przestrzeń będzie podzielona na trzy obszary tematyczne :

INFORMACYJNĄ

Na terenie całej imprezy będzie prowadzona akcja informacyjna dotycząca idei rodzin
zaprzyjaźnionych. W centralnym punkcie parku znajdować się punkt informacyjny, w którym osoby powiązane z ośrodkami adopcyjnymi będą udzielać bezpośrednio zainteresowanym informacji o możliwościach i sposobach współpracy, a także jednocześnie skorzystać z porad prawnych. Ten najistotniejszy element imprezy przewiduje ponadto kursy z pierwszej pomocy dla dzieci i ich opiekunów/rodziców.

REKREACJNĄ

Część przestrzeni zostanie zagospodarowana pod zajęcia ruchowe, szeroko rozumiane gry i zabawy. W ich organizacji i realizacji będą służyć wsparciem sportowcy zasłużeni dla Wrocławia. Uczestnikami będą wszystkie dzieci przybyłe na piknik.

EDUKACJI ARTYSTYCZNEJ

Dzieci będą mogły zaprezentować, jak i rozwinąć swoje talenty artystyczne min. poprzez:
warsztaty taneczne, wokalne, plastyczne (arteterapia, malowanie karykatur, orgiami, malowanie buzi) oraz gry planszowe. Cała impreza będzie odpowiednia nagłośniona z oprawą typowo familijną (min. klauni, wata cukrowa, balony itp.). Dodatkową atrakcją będzie wizyta i pokazy piłkarskiej drużyny Śląsk Wrocław.
IDEA RODZIN ZAPRZYJAŹNIONYCH
Coraz więcej domów dziecka oraz ośrodków opiekuńczo-wychowawczych praktykuje ideę rodzin zaprzyjaźnionych, czyli możliwość przebywania dzieci pod opieką konkretnej rodziny podczas świąt, weekendów lub wakacji. W praktyce wygląda to tak, że rodzina lub osoba samotna na zasadzie wolontariatu wspiera dziecko przebywające w placówce opiekuńczo-wychowawczej. Oczywiście wszystko to opiera się na systematycznym, regularnym kontakcie, na obustronnej akceptacji, zaangażowaniu, odpowiedzialności opiekuńczej i moralnej za nawiązanie więzi emocjonalnej. Rodzina zaprzyjaźniona odgrywa względem dziecka roli cioci i wujka, u których można spędzić czas wolny i w ten sposób odreagować stres związany z ciągłym, długim pobytem w grupie.

Główne obowiązki rodziny zaprzyjaźnionej:
· wspiera pracę wychowawców poprzez organizowanie zabaw i rozwijanie indywidualnych zdolności dzieci,
· odpowiada za bezpieczeństwo dzieci w czasie pobytu na terenie domu, w czasie spacerów i zabaw na świeżym powietrzu,
· natychmiastowo zawiadamia dyrektora lub wychowawców o objawach chorobowych,
urazach zauważonych przez dzieci, a także o zaburzeniach w zachowaniu,
· dba o dom, troszczy się o najbliższe otoczenie.

JAKA JEST RÓŻNICA MIĘDZY RODZINĄ ZAPRZYJAŹNIONĄ A RODZINĄ ZASTĘPCZĄ?
Rodzina zaprzyjaźniona nie ma wobec dziecka żadnych zobowiązań prawnych, ale ponosi odpowiedzialność opiekuńczą i moralną za nawiązanie więzi emocjonalnej. Natomiast rodzina zastępcza to prawna forma sprawowania opieki na dzieckiem całkowicie lub częściowo pozbawionym opieki rodzicielskiej (rodzice mają zawieszoną, ograniczoną władzę rodzicielską lub są jej pozbawieni).

Podsumowując – rodzina zaprzyjaźniona nie sprawuje prawnej opieki i nie zajmuje się dzieckiem przez cały czas, jak rodzina zastępcza. Rodzina zaprzyjaźniona wspiera placówkę w wypełnianiu jej funkcji wychowawczych. Niektóre dzieci będące w stałym kontakcie z rodziną zaprzyjaźnioną mówią, że w domu dziecka są jak w internacie – od poniedziałku do piątku, a wszystkie wolne dni, święta, wakacje są ze swoją rodziną.

 

Festyn Rodzin zaprzyjaźnionych

Gdzie:
Festyn rodzin zaprzyjaźnionych odbędzie się 26.11.2011 w godzinach 10-16 w Zespole Szkół  nr 4 na ul. Powstańców Śląskich we Wrocławiu.

Kiedy:
26 listopada 2011,  w godzinach 10-16

Organizator:
Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Lubię Wrocław http://lubiewroclaw.pl/, a sama akcja realizowana jest w ramach projektu ‚Kurs na Zmianę’ organizowanego przez Fundację RozwojuSpołecznego DEMOS. Więcej na http://rodzinyzaprzyjaznione.pl/

Redakcja JestemRodzicem.pl objęła patronat nad akcją.

 

Poinformujemy Cię o kolejnych treściach.

Poinformuj nas o ciekawym artykule! | +
JR

Patronaty

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Zamknij