Poczytasz mi, mamo?

Dodano: 24 czerwca 2010r.

Tagi: ,

Mama czyta dziecku

Już za kilka miesięcy przyjdzie na świat i będzie spał we własnym łóżeczku. Póki co jednak mości się w moim brzuchu. Przez cały czas dużo do niego mówię i puszczam muzykę, rozpoczynając tym samym jego edukację. Zastanawiam się też, co mu będę czytać przed snem. Oczywiście zanim podrośnie i sam będzie wybierał dla siebie lekturę.

Pierwsze książeczki będą tylko do oglądania. Muszą być kolorowe, optymistyczne. I stosunkowo krótkie. Niemowlaki nie są co prawda najlepszymi słuchaczami, ale im dziecko starsze, tym umiejętność koncentracji wzrasta, Wtedy zacznę wybierać dłuższe  historyjki, w których powoli treść zacznie dominować nad ilustracjami.  Słyszałam, ze między pierwszym a drugim rokiem dzieci najchętniej słuchają opowieści o nich samych lub ich najbliższych. Mogą w nich występować także ukochane zwierzaki lub zabawki. Potem zaczynają pytać o to, co się im czyta, przemieniając się tym samych w aktywnych. Bardzo chciałabym, aby dla mojego maluszka czytanie stało się tak samo wielka pasją, jak dla mnie. I żeby wolał poczytać książkę, niż grać na komputerze, czy też oglądać w telewizji kreskówki pełne przemocy i agresji.

Spróbuję więc stworzyć pierwszy księgozbiór mojego dziecka. Książki, które zebrałam na pierwszą półkę księgozbioru, to nie koniec listy. Półek mam jeszcze sporo.  A jeśli ich zabraknie – dorobię kolejne.

Układam więc koło siebie takie tytuły:

J. Brzechwa – Wiersze i bajki
A.Widzowska-Pasiak – Dreptak i pępek świata
J. Tuwim – Wiersze dla dzieci
M. Konopnicka – Na jagody
Ch. Perrault – Bajki
J. Korczak – Król Maciuś Pierwszy
C.S. Lewis – Opowieści z Narnii
R. Goscinny, J. Sempe – seria o Mikołajku
B. Leith – seria o przygodach  Misia Paddington
M. Wojtyszko – Bomba i przyjaciele
D. Bruna – Miffy
książki Grzegorza Kasdepke …

A jeśli nie będę miała ochoty na żadną z tych książek, napiszę coś sama. Tak, jak to zrobiło wielu rodziców dla swoich dzieci. Niektóre z tych bajek można znaleźć na:  www.miastodzieci.pl/bajki

Autor:

Poinformujemy Cię o kolejnych treściach.

Poinformuj nas o ciekawym artykule! | +
JR

Patronaty

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Zamknij