Jak zrobić aparat z pudełka po zapałkach?

Pamiętacie te czasy, kiedy zdjęcia robiło się aparatami na klisze, a efekt widoczny był dopiero po wywołaniu? Tą magię i towarzyszącą jej niepewność, co wyszło z naszego pstrykania? Z naszym dzisiejszym tutorialem pozwolimy Wam przekazać ją waszemu dziecku i poczuć ją na nowo. Co więcej, sami zrobicie taki aparat!

Kilka słów o fotografii otworkowej

Fotografia otworkowa to fotografia bez obiektywu. Zastępuje go niewielka dziurka, przez którą przechodzi światło, zostawiając w aparacie obraz. Sam aparat może przybierać różne kształty – może to być pokój, pudełko po płatkach śniadaniowych, puszka i wiele innych. W naszym tutorialu zobaczycie jak wykonać aparat z pudełka po zapałkach.

Potrzebować do tego będziecie:

 • 2 pudełka po zapałkach
 • jedną nową rolkę filmu 35mm
 • jedną pustą rolkę filmu
 • puszkę po napoju
 • taśmę (ważne aby nie była przezroczysta, jeśli chcecie żeby wasz aparat ładnie się prezentował polecamy użycie kolorowej taśmy PCV)
 • kawałek plastikowej spirali używanej do bindowania
 • scyzoryk
 • nożyczki
 • szpilkę bądź pinezkę
 • linijkę
 • czarny marker

aparat_1

Jeśli macie już wszystkie potrzebne materiały możemy przystępować do budowy naszego aparatu. Pierwszym krokiem będzie wyciągnięcie wewnętrznej części pudełka od zapałek i narysowania w samych jego środku kwadratu 24×24 mm. A następnie wycięcie go nożykiem.

aparat_2

 

Następnie środek pudełka należy dokładnie zamalować markerem bądź cienkopisem na czarno.

aparat_3

 

Po wykonaniu tego kroku przechodzimy do drugiej części pudełka, w którego środku wycinamy mały kwadracik wielkości 6×6 mm.

aparat_4

 

Tak przygotowane pudełko odkładamy na bok, a do ręki bierzemy puszkę. Wycinamy z niej kwadracik 15×15 mm.

aparat_6

 

Następnie w jego środku robimy szpilką malutką dziurkę. Dodatkowo srebrną stronę zamalowujemy markerem.

aparat_7

 

Następnie umieszczamy wycięty kwadracik na przygotowanej zewnętrznej części pudełka, tak aby zasłonić nim dziurkę. Mając jednocześnie na uwadze fakt, aby dziurka w kawałku puszki i pudełku nakrywały się na siebie. Następnie mocujemy go do taśmą tak jak na zdjęciu.

aparat_8

 

Z drugiego pudełka zapałek wycinamy kawałek w kształcie litery „U” i mocujemy go w sposób pokazany poniżej.

aparat_9

aparat_10Potrzebny nam będzie jeszcze prostokąt nieco węższy od szerokości naszej literki „U”, który posłuży nam za przysłonę.

aparat_11

 

Obudowa naszego aparatu jest już gotowa. Teraz przyszedł czas na przygotowanie i zamocowanie kliszy. Aby wiedzieć o ile klatek przewinęliśmy film montujemy odcięty kawałek spirali. Pamiętając przy tym, aby jego koniec umieścić w klatce.

aparat_12Tak umiejscowioną spiralę przytwierdzamy do rolki taśmą.

aparat_13Kolejnym krokiem jest przeciągnięcie filmu przez przygotowane pudełko. Robimy to tak jak na zdjęciu poniżej. Po włożeniu obcinamy końcówkę filmu.

aparat_15W tym momencie musimy połączyć nasz film z pustą rolką, na którą będziemy go nawijać. Robimy to za pomocą przezroczystej taśmy.

aparat_20Wsuwamy pudełko do tak przygotowanego aparatu. A następnie cały mechanizm szczelnie obwijamy taśmą.

aparat_16

aparat_17Nasz aparat jest już gotowy do robienie zdjęć!

aparat_18Jak zrobić zdjęcia aparatem otworkowym?

Aby wykonać zdjęcie wystarczy postawić go w wybranym przez nas miejscu i nakierować na fotografowany obiekt. Następnie podnosimy naszą przysłonę i czekamy. Czas naświetlania różni się w zależności warunków oświetleniowych: zdjęcia na dworze (słońce) – ok. 2 s., zdjęcia na dworze (pochmurne niebo) – 5 s.,  zdjęcia w pomieszczeniu (normalne oświetlenie) – ok.  5-10 min. Aby wykonać następne zdjęcie należy przewinąć film o 6 kliknięć. Powodzenia!

 

 

 

 

 

 

 

 

Poinformujemy Cię o kolejnych treściach.

Poinformuj nas o ciekawym artykule! | +
JR

Patronaty

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Zamknij