Co kupić dziecku pod choinkę?

Magia świąt Bożego Narodzenia zaczarowała już prawie wszystkich – zwłaszcza rodziców, którzy między przygotowaniami do świąt muszą znaleźć czas na zakup gwiazdkowego prezentu. Wydaje się, że jest to mały problem dla rodziców starszych dzieci, które potrafią już zasygnalizować, o czym marzą, ale dla tych, którzy nie mają jeszcze takiej komfortowej sytuacji, może to być spory problem. Czasami może być i tak, że oczekiwania dziecka, co do prezentu – przerastają finansowo rodziców i jeżeli nie ma możliwości na wydobycie z malucha informacji, co ewentualnie innego chciałby dostać – powstaje prezentowy kłopot. Niestety asortyment w sklepach z zabawkami – także nie pomoże rozwiązać sytuacji, a wręcz przeciwnie – po wejściu do takiego miejsca można się zgubić w pomysłach na idealny prezent.

Najważniejsze, jest to, żeby pamiętać o kupnie zabawki dostosowanej do wieku dziecka – ze względu na bezpieczeństwo i możliwość swobodnej zabawy.

Można kierować się także upodobaniami dziecka i tym, czym się chętnie bawi na co dzień. Zabawka, która będzie miała podobne zastosowanie – spodoba się maluszkowi z całą pewnością. Kupowanie zabawek, które są najpopularniejsze i w związku z tym droższe – nie koniecznie może przynieść dziecku tyle radości. Dla tych najmłodszych ciekawe i zawsze atrakcyjne mogą być zabawki świecące, grające, kolorowe i wykonane z najlepszej jakości tworzywa. Maluchy nie mają jeszcze sprecyzowanych i konkretnych wymagań, co do prezentu, które znajdą pod choinką – zadowoli je każda zabawka, którą będzie można długo rozpakowywać (szeleszczące papierki sprawią dziecku mnóstwo frajdy podczas próby wydobycia prezentu) i jeżeli będzie można się nią od razu pobawić.
Uniwersalnym prezentem zarówno dla chłopców, jak i dla dziewczynek mogą być klocki. Różne modele od zestawu klocków drewnianych po klocki lego, z przeznaczeniem dla dzieci od 1,5 roku (lego duplo) nawet do 15 roku życia.
Ciekawym rozwiązaniem będą zabawki i gry edukacyjne – szeroki wybór plansz, poziomów i  platform do składania również dostosowany do różnego wieku dziecka. Takie zabawki są bardzo dobrym pomysłem na prezent, gdyż mają wiele zalet, pomagają odkrywać świat, uczą rywalizacji, rozwijają wyobraźnię i zdolności manualne dziecka, a przy okazji uczą alfabetu, liczb i języka obcego.
Rodzice, którzy poszukują dość nietypowych prezentów mogą skorzystać z inspiracji, które dostarczą im wytwórcy zabawek robionych własnoręcznie. O kilka pomocnych dla rodziców pomysłów zapytaliśmy Annę Warzybok, która zajmuje się “szydełkowaniem dziecięcych marzeń”, czyli oryginalnych zabawek z wełny.

PJ: Dlaczego zabawki zrobione własnoręcznie mogą być dobrym pomysłem na prezent pod choinkę?

AW: Święta t cudowny czas…ale wybór prezentów często przysparza wielu problemów. Dawanie prezentów to piękny zwyczaj i sprawia wiele radości zwłaszcza, gdy podarek jest ofiarowywany szczerze i od serca. Każdy przy wyborze gwiazdkowych prezentów kieruje się na innymi kryteriami: ceną, użytecznością, gabarytami, ale wspólnym mianownikiem jest sprawienie obdarowywanej osobie przyjemności. W sklepach jest zatrzęsienie zabawek…i nie oszukujmy się one same nie wiedząc jak i kiedy rozmnażają się w dziecięcych pokojach.Decydując się na własnoręcznie robione prezenty mamy pewność, że będzie to zabawka wyjątkowa, unikatowa…i dedykowana specjalnie dla obdarowywanego dziecka. no i nie zdublujemy zabawek , które dziecko już ma…, że będzie to oryginalny prezent ” z duszą”…jedyny w swoim rodzaju. Ważne jest także to , ze w przypadku ręcznie robionych zabawek wymagany jest niewielki nakład finansowy…to co co się naprawdę liczy to pomysł

PJ: Co to znaczy, że takie zabawki są bezpieczne i ekologicze?

AW: Dziś przymiotnik ekologiczne jest często dodawany jako przedrostek zachęcający do zakupu, chwyt marketingowy. Zabawki ekologiczne to takie które powstają w szacunku do ekosystemu. W trosce o środowisko naturalne , ale i warunki pracy w jakich powstają. Jestem zwolenniczką świadomej konsumpcji. Zabawki ekologiczne to takie, które powstaja z surowców odnawialnych,  lub pochodzących z recyclingu ( najczęściej będzie to drewno, tektura, organiczna bawełna, bo są w 100% biodegradowalne). Nie ma tu miejsca na gospodarkę rabunkową. Zabawki są przyjazne dla środowiska i wyprodukowane bez wysysku i w ” ludzkich” warunkach pracy- w  trosce o przestrzeganie praw człowieka. Nie są produkowane masowo, często ręcznie robione krótkimi seriami. Żeby zasłużyły na miano ekologicznych zabawki także po funkcją zabawową muszą być edukacyjne, wspomagać , stymulować rozwój dziecka i być dla niego w 100% bezpieczne. czyli w skrócie zabawki, którym możemy zaufać, że są dobre dla naszego dziecka. Wiele mam podczas zakupu sprawdza na opakowaniu Znak CE i Certyfikat PEFC. Ale wiele zabawek ekologicznych powstaje w domowych warsztatach, jest wytworem ludowych artystów i warto o tym pamiętać.

PJ: W jaki sposób dzieci mogą się takim zabawkami bawic?

AW: Dzieci maja nieskończenie wiele pomysłów na zabawy i to czego nam dorosłym często brakuje…wyobraźnię. Proste, kreatywne zabawki są najlepsze i dają nieskończenie wiele możliwości zabawy. Moja dwu letnia córka potrafi układać do dnu drewniane klocki, ugotować mi obiad z szydełkowych warzyw, zbudować labirynt z tekturowych ksążeczek a na zakończenie zaśpiewać piosenkę przy akompaniamencie grzechotki z puszki wypełnionej fasolą. Nie mówiąc o nieśmiertelnym patyku , towarzyszu spacerów, który jest różdżką, mieczem, laską, parasolem…Żadna zabawka, nawet najbardziej wymyślna nie zajmie się dzieckiem za rodziców. dobre zabawki to takie które stymulują rozwój i wykorzystują wyobraźnię.

PJ: Skąd Pani czerpie pomysły na wzory takich zabawek?

AW: Moją inspiracją jest córka… to ona testuje i recenzuje moje wytwory. Rękodziełem zaczęłam się zajmować po porodzie, bo marzyły mi się unikatowe rzeczy dla mojej córeczki. Alternatywne dla tych dostępnych w sieciówkach, oklepanych. Po prostu piękne, bezpieczne idealne właśnie dla niej:) Poz tym internet…rękodzielnicze mamy i  ich blogi to prawdziwa kopalnie pomysłów…to niezwykłe ile pięknych rzeczy powstaje z miłości do dzieci:)


PJ: Jaki pomysł na prezent poleciłaby Pani rodzicom maluszka do 3 roku życia, a jaki starszym na przykład do 6 roku życia?

AW: Rodzicom maluszka poleciłabym ręcznie robionego pluszaka, przyjaciela i kompana zabaw. Misia, który będzie powiernikiem radości i smutków przez długie lata. Ciut starsze dzieci ucieszą się z drewnianych klocków, gałgankowej lali. Kreatywną zabawę starszaka zainicjują tekturowe zabawki do własnoręcznego złożenia, pomalowania. Drewniany domek dla lalek z mebelkami, drewniany rowerek biegowy… Mnie cieszy, że w tym roku wiele dzieci znajdzie pod choinką ręcznie dziergane przeze mnie czapki:) Personalizowany prezent na zimowe chłody i szydełkowe zabawki, które mamy wybrały i sprecyzowały każdy szcegół i kolor…bo najlepiej znają swoje pociechy…Prezenty, prezentami dla naszych dzieci najważniejsza jest świąteczna atmosfera…miłości, bliskości, radości.

 

 

 

 

Zachęcamy do sprawdzenia oryginlanych propozycji przygotowanych przez pania Anię na http://dziecieceklimaty.pl/

Poinformujemy Cię o kolejnych treściach.

Poinformuj nas o ciekawym artykule! | +
JR

Patronaty

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Zamknij