Sposoby na spokojny wieczór w domu
Dodano: 29 stycznia 2015r.
Po aktywnym dniu opieki nad naszym maluszkiem, czekamy na wieczór, by na chwile odetchnąć i wykonać obowiązki, których nie byliśmy wstanie zrobić w trakcie dnia. Zdarzają się dni, że walczymy, by nasza pociecha spokojnie usnęła. Jak powinniśmy postępować i jakie sposoby stosować? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej.
Konsekwentnie powtarzać codzienne rytuały
Każdego dnia wieczór w domu powinnien wyglądać identycznie. Mówimy tu oczywiście o czynnościach, które wykonujemy w celu położenia malucha spać. Dlatego też kąpiel, przebranie w piżamkę oraz karmienie powinno odbywać się w podobnych porach. Najważniejsze, aby przyzwyczaić naszą pociechę do zaplanowanego schematu. Taki rytuał daje dziecku sygnał, że pora spać. Pomaga również w wyciszeniu i zrelaksowaniu się po dniu pełnym wrażeń.
Nauka odróżniania dnia od nocy
Ważne jest żebyśmy starali się organizować dzień tak, by nasze dziecko nauczyło się odróżniać dzień od nocy. W trakcie dnia, w pokoju, w którym śpi nasz maluszek, nie zasłaniajmy zasłon, nie zamykajmy drzwi, żeby dochodziły do niego odgłosy dnia codziennego, jak gotowanie w kuchni, delikatnie podgłośniony telewizor itp. Natomiast w nocy, kiedy się przebudzi, nie zapalajmy górnego światła oraz mówmy szeptem, ciszej i spokojniej.
Staraj się wyciszyć dziecko przed snem
Kiedy przygotowujesz dziecko do snu odłóż wszelakie świecące grzechotki, karuzele, czy wydające dźwięki pluszaki. Nie rozbawiaj dziecka, ważne jest, by się uspokoiło i czuło się bezpiecznie. Uważajmy, byśmy nie dostarczali zbyt wiele bodźców. Taki stan spokoju i relaksu, powinnien sprzyjać w zasypianiu. Częste kołysanie na rękach, czy w wózku, też nie jest dobre. Maluch zacznie kojarzyć sen z rytmicznym ruchem, a taki sen na pewno nie będzie zdrowy i głęboki. Kołysanie powinno być sposobem na uspokojenie zaniepokojonego dziecka.
Odpowiednia pora na kładzenie do łóżeczka
Nie powinna być ona zbyt późna ani zbyt wczesna, ważne by znaleźć odpowiednią porę, dzięki, której nasze dziecko jest wypoczęte dnia następnego. Jeżeli usypiamy dziecko zbyt późno, nasz maluch będzie przemęczony, przez co jeszcze trudniej będzie mu zasnąć. Najlepszą pora na rozpoczęcie snu, to godzina 19-20. Nie czekajmy, aż nasz maluch będzie ziewał i zacznie popłakiwać. Dziecko powinno znaleźć się w łóżeczku, gdy nie jest jeszcze bardzo senne.
Rutyna, to klucz do sukcesu. Brak konsekwencji z naszej strony, będzie utrudniał przygotowanie naszego dziecka do snu. Odpoczynek w nocy jest bardzo ważny, zasypianie nie powinno być też traumą dla naszych pociech. Starajmy się zapewnić im spokój i bezpieczeństwo. Jeżeli nie możemy sobie poradzić, korzystajmy z róźnych metod sprawdzonych przez innych. Pomóc może monotonny, szumiący dźwięk np. cicha kołysanka albo po prostu dźwięk suszarki. Ile dzieci tyle sposobów. Nie ważne jak absurdalne, najważniejsze, aby było skuteczne, a nasza pociecha mogła spokojnie się wyspać. Gdyż sen od początku naszego życia jest bardzo ważny do prawidłowego rozwoju oraz dobrego samopoczucia.