Czy noszenie dziecka w chuście jest bezpieczne?

Dodano: 29 sierpnia 2014r.

Tagi: ,

Historia noszenia dzieci w chustach sięga czasów sprzed wynalezienia wózka w XVIII wieku. Chust używały zazwyczaj kobiety z niższych warstw społecznych, które wkrótce po porodzie musiały wracać do pracy. Przy użyciu chusty niemowlę nieustannie było pod opieką matki, która mając wolne ręce mogła również wypełniać inne obowiązki. Dzisiaj chusta powraca do łask, głównie dzięki gwiazdom, które wylansowały modę na spacery z dziećmi przy piersi. Jednak ze względu na wypadki zdarzające się przy noszeniu dzieci w chustach, budzą one wciąż wiele kontrowersji.

Na_plecach_chusta

Noszenie dziecka w chuście ma z całą pewnością kilka zalet. Cielesny kontakt matki z niemowlakiem pozwala na wytworzenie bliższej więzi oraz zapewnia maluchowi poczucie bezpieczeństwa. Noszone dziecko czuje się częścią świata dorosłych – widzi wszystko z ich perspektywy. Dzięki temu szybciej się rozwija i uczy. Według niektórych teorii niemowlaki noszone w ten sposób rzadziej cierpią na kolki – brzuszek jest bowiem nieustannie masowany podczas chodzenia matki. Chusta to nie tylko korzyści dla dziecka, ale także dla rodzica. Pierwszą i chyba najważniejszą z nich to dwie wolne ręce i mniejsze obciążenie kręgosłupa niż podczas tradycyjnego noszenia dziecka. Łatwiejsze staje się także przemieszczanie – nie musimy wnosić wózka pod schodach czy do tramwaju, ani przeciskać się z nim w sklepie pomiędzy półkami.

Aby jednak te wszystkie korzyści były wymierne dla nas i dla naszego potomka, trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach przy noszeniu chust.

1. Przy wyborze rodzaju chusty, pamiętajmy o dobraniu jej do wieku dziecka.

Dzieci, które nie potrafią jeszcze samodzielnie siedzieć powinny być noszone w chustach tkanych (wiązanych) bądź kółkowych. Poprawnie założone, zapewniają niemowlakowi zachowanie odpowiedniej postawy i zabezpieczają niestabilną jeszcze główkę. Od pierwszych dni życia dziecko można nosić także w chuście elastycznej, jednak zdania co do niej są podzielone. Istnieją opinie twierdzące, że nie amortyzuje ona w odpowiedni sposób młodego kręgosłupa. Do chust często zalicza się także miękkie nosidła azjatyckie i nosidełka ergonomiczne. Są one przeznaczone jednak dla dzieci, które mają opanowaną sztukę siedzenia.

WAŻNE! Chusty są przewidziane dla dzieci ważących nie więcej niż 15 kg.

2. Zawsze stosuj się do instrukcji obsługi chusty i zasad bezpieczeństwa.

Wiązanie chusty zgodnie z instrukcją to podstawowa zasada, której powinna przestrzegać każda „kangurza” mama. Tylko dzięki stosowaniu się do niej, mamy pewność, że nasze dziecko nie nabawi się wad postawy, nie wypadnie z chusty i będzie miało czym oddychać. Do 7-8 miesiąca życia powinno się nosić dziecko jedynie z przodu – brzuszek do brzuszka. Po tym okresie można przestawić się na noszenie dziecka także na plecach. Ważne jest, aby dziecko było ciasno otulone.

3. Nie noś dziecka w chuście przez cały czas.

Mimo że posiadanie malucha przy sobie jest bardzo przyjemne i wygodne, należy mu dać swobodę ruchu, gdyż nieustanne noszenie dziecka w chuście nie pozwala na jego spontaniczną aktywność, m.in. ćwiczenie „trzymania” główki.

Noszenie dzidziusia w chuście to świetne narzędzie dla aktywnych rodziców. To czy nasze dziecko transportowane w ten sposób będzie bezpieczne zależy tylko od tego, czy będziemy stosować się do zaleceń producenta i zachowamy odpowiedni umiar.

Poinformujemy Cię o kolejnych treściach.

Poinformuj nas o ciekawym artykule! | +
JR

Patronaty

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Zamknij