Noc Muzeów – w Centrum Nauki Kopernik
Dodano: 18 maja 2013r.
Centrum Nauki Kopernik zaprasza 18 maja od godziny 20:00 – na atrakcyjną noc w Muzeum! Gadający wieloryb, pokazy z ciekłym azotem w roli głównej i teleskopowe obserwacje nieba to tylko kilka przykładów atrakcji, które przygotowali dla zwiedzających organizatorzy.
Przed Budynkiem Centrum:
- Cyberakwarium – Tuż przed wejściem do Kopernika stanie ogromne akwarium, pełne cyberroślin, którym życie zapewnia technologia Digital Emotions. Wirtualny wodny świat nie tylko dostarczy wrażeń wizualnych – obali także teorię, że wieloryby nie umieją mówić !
- Animacje mobilne– Przed Centrum Nauki Kopernik krążyć będą animatorzy oferujący szybkie i zaskakujące eksperymenty dla każdego.
- Budowa fulerenu – Wieloosobowa zabawa naukowa. Wspólne będzie można zbudować wielki fuleren, czyli cząsteczkę węgla.
- Pokaz baniek mydlanych – Małe i duże. Okrągłe i kwadratowe. Płonące i dymiące. Zaprezentujemy bańki wszelkiej maści i organizatorzy pokażą jak je tworzyć.
Na Patio:
- Niskie temperatury – na patio odbędzie się pokaz eksperymentów wykorzystujących właściwości lodowatego ciekłego azotu. Będzie można się ochłodzić i powspominać zimę.Pokazy rozpoczynają się o godz. 21.10, 21.40, 22.10, 22.40, 23.10, 23.40, 00.10, 00.40, 1.10, 1.40.
- Obserwacje nieba – Jeśli niebo będzie bezchmurne, odbędą teleskopowe obserwacje wiosennych gwiazdozbiorów i doskonale o tej porze roku widzialnego Saturna.
W budynku:
Poza 450 eksponatami, które można oglądać na wystawach Kopernika specjalne doświadczenia na Noc Muzeów przygotowały laboratoria Kopernika.
- Laboratorium chemiczne – Za sprawą świecącego luminolu (wykorzystywanego w kryminalistyce do wykrywania śladów krwi) uczestnicy poznają zjawisko chemiluminescencji.
- Laboratorium biologiczne – uczestnicy sprawdzą, jakie bakterie mieszkają na rękach, kluczach od domu czy telefonie komórkowym. Zobaczą też świecące glony.
- Laboratorium fizyczne– Uczestnicy zobaczą elektrostatyczną meduzę i stworzą napisy z piorunów. Poznają elektrostatyczny akcelerator i wejdą w kontakt z lewitującymi nadprzewodnikami.
- Pracownia robotyczna – uczestnicy będą sterować robotami wyposażonymi w elementy optoelektroniczne, a także poznają odnawialne źródła energii.
Planetarium:
Planetarium Niebo Kopernika zaprasza na specjalny interaktywny pokaz „Kosmiczny ekspress”. Niezwykła podróż pozwalająca zobaczyć nie tylko niebo nad Polską ale także nad Afryką. Będzie można poznać Układ Słoneczny, odległe gwiazdy i najdalsze zakątki galaktyki. Dokładną trasę wycieczki wytyczą sami widzowi.
Kiedy: 18 maja, w godzinach: 20.00-02.00. Ostatnie wejście godz. 01.00
Gdzie: Centrum Nauki Kopernik, ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20, 00-390 Warszawa, tel. kom.: + 48 604 19 46 89
Cena: Bezpłatne