Kilka sposobów na świątecznego karpia.

Dodano: 20 grudnia 2012r.

Tagi: , ,

karp, wigilia, ryba, przygotowanie karpia

Wigilia Bożego Narodzenia to magiczna uczta, która obfituje w tradycyjne dwanaście potraw – ustawionych na stole, który jest przygotowany do wspólnej wigilijnej kolacji! Dlaczego wśród nich czołowe miejsce zajął akurat karp? Wiadomo, że ryby należą do najbardziej tradycyjnych potraw, wiele z nich przygotowywanych jest na różne sposoby, a karp smażony i w galarecie jest wśród nich – na czołowym miejscu.

 

Karp wigilijny

Składniki na 6 porcji:
– 1,5 kg karpia,
– 1 szkl. bułki tartej,
– 2 jajka,
– 3 łyżki mąki,
– 1 łyżka masła,
– sól,
– 1 łyżka oleju,
– 1 cytryna,
Składniki na masło ziołowe:
– 1/4 kostki masła śmietankowego,
– 2 ząbki czosnku,
– 2-3 łyżki posiekanego koperku, szczypiorku, natki, estragonu,
– sól,
– biały pieprz,
– starta gałka muszkatołowa,
– starty świeży imbir,
– 2 łyżki startego żółtego sera,
– kilka gałązek koperku i plasterki cytryny do dekoracji
Przygotowanie:
Karpia należy oczyścić z łusek i wypatroszyć. Sprawioną rybę starannie opłukać pod bieżącą wodą i osuszyć papierowym ręcznikiem. Pokroić na dzwonki i oprószyć solą. Cytrynę sparzyć, przekroić na pół i wycisnąć z niej sok bezpośrednio na dzwonka karpia. Każdą porcję oprószyć mąką, zanurzyć w roztrzepanych jajkach i oprószyć tartą bułką. Na patelni o grubym dnie należy rozgrzać olej z dodatkiem 1 łyżki masła. Na rozgrzany tłuszcz trzeba układać porcjami dzwonka karpia i smażyć na złoty kolor z obu stron. Usmażonego karpia należy przełożyć do żaroodpornego naczynia i wstawić na około 10-15 minut do piekarnika uprzednio rozgrzanego do temperatury 150 st. (aby ryba „doszła”).
Utarte masło należy wymieszać z serem, ziołami, roztartymi ząbkami czosnku oraz przyprawami. Przygotowane masło ziołowe trzeba mocno schłodzić. Gotowe dzwonki karpia można przełożyć na półmisek. Na każdym można umieścić porcję masła ziołowego i udekorować koperkiem oraz cytryną.

Karp wigilijny po staropolsku

– Karp o wadze do 2 kilogramów
– 4 duże cebule
– 25 dag masła
– masło i oliwa (pół na pół) do smażenia
– sól
– mąka
– jajka
– tarta bułka

Zmiażdżone w moździerzu przyprawy (łyżeczka):
– liść laurowy
– ziarna czarnego pieprzu
– ziarna ziela angielskiego
– 2 ziarna kolendry

Oczyszczoną rybę należy pokroić w dzwonki. Cebulę trzeba pokroić w cienkie krążki. Dzwonki ryby trzeba mocno natrzeć zmiażdżonymi przyprawami i solą. Tak przyprawionego karpia należy ułożyć w kamiennym garnku naprzemiennie z warstwą krążków cebuli. Następnie naczynie trzeba przykryć i trzymać 12 godzin w lodówce. Godzinę przed podaniem, trzeba posypać każdy kawałek mąką. Karpia panieruje się w roztrzepanych jajkach i bułce tartej, a następnie rybę smaży się na rozgrzanym tłuszczu, rumieniąc z obu stron.

Wigilijny karp na słodko

Składniki:
– 2 karpie (po 1 kg),
– 4 cebule,
– 1 płaska łyżeczka mielonego pieprzu,
– 2 kopiaste łyżki cukru,
– 10 zmielonych migdałów,
– 1 płaska łyżka rodzynek,
– 1 łyżka żelatyny, sól.

Karpie trzeba oprawić, umyć i pokroić w dzwonka. Na dnie rondla ułożyć pokrojone w talarki 2 cebule. Posypać połową pieprzu, obranych ze skórki i posiekanych sparzonych migdałów, cukrem i solą. Ułożyć na tym kawałki ryb i przykryć połową cebuli, resztą cukru, migdałów i pieprzu i zalać wodą. Gotować na bardzo małym ogniu przez 45 minut. W międzyczasie żelatynę zalać szklanką zimnej wody, a gdy napęcznieje, podgrzać. Ugotowaną rybę posypać rodzynkami, wlać szklankę żelatyny i odstawić do zastygnięcia.

Karp z kruszwickiego Gopła

– 1 karp wagi ok. 1,5 kg,
– 0,5 kg bardzo kwaśnej kapusty,
– 30 dag łuskanego grochu (całe ziarna!),
– olej do głębokiego smażenia,
– 1 białko.
Dzień wcześniej należy rybę namoczyć w mleku, a groch w letniej wodzie. Następnego dnia rybę trzeba opłukać, dokładnie osuszyć papierowym ręcznikiem lub lnianą ściereczką. Kapustę trzeba ugotować do miękkości. Osobno ugotować groch (najlepiej w wodzie, w której się moczył). Tuż przed podaniem na stół – trzeba wymieszać kapustę z grochem i okrasić masłem. Można doprawić potrawę solą i pieprzem oraz odrobiną kminku. Dzwonka ryb zanurzyć w roztrzepanym białku i wrzucić na gorący tłuszcz. Smażyć jak pączki, kilkakrotnie obracając rybę. Po wyjęciu – ułożyć na chwilę na papierowych serwetkach, by usunąć nadmiar tłuszczu. Na półmisku ułożyć rzędem dzwonka karpia, a obok wałeczek z grochu i kapusty.
wigilia_ryba_karp_kruszwicaŚwiąteczny karp panierowany w kaszy gryczanej
Składniki:
15 dag filetu z karpia,
5 dag kaszy gryczanej,
5 dag borowików,
3 dag cebuli,
świeży tymianek,
1 jajko,
50 ml oleju,
10 dag mąki orkiszowej, 1
0 ml soku z limonki,
sól, pieprz
sos: 10 ml wywaru z raków, 20 ml soku z buraków, 10 ml soku malinowego, 1 dag masła, do przybrania: kiełki słonecznika, listki botwinki.

Nagrzać piekarnik do 170 stopni C. Przygotować panierkę: zagotować wodę z dodatkiem tymianku i soli. Wsypać kaszę, aż wchłonie wodę. Cebulę i grzyby pokroić w kostkę, dodać do kaszy. Karpia doprawić sokiem z limonki, solą, pieprzem, panierować w mące, jajku i kaszy. Rybę smażyć z obu stron na oleju z masłem. Gdy skórka się zrumieni, zdjąć rybę z patelni i wstawić do piekarnika na około 6 minut. Wywar z raków wymieszać z sokiem buraczanym, dodać sok malinowy, podgrzać, odparować, doprawić. Karpia pokroić, ułożyć na talerzu z kiełkami i listkami botwinki. Oblać dookoła sosem.

 

Autor:

Serwis dla rodziców, wydarzenia, wywiady, recenzje

Poinformujemy Cię o kolejnych treściach.

Poinformuj nas o ciekawym artykule! | +
JR

Patronaty

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Zamknij