„Nowy dzień, nowy wątek” – warsztaty dla dzieci.

Dodano: 11 lipca 2014r.

Tagi: , , , ,

Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza na warsztaty dla dzieci w wieku od 6 do 9 lat „Nowy dzień, nowy wątek”. Każdego dnia organizatorzy proponują nowy temat. Przez dwie godziny dziennie uczestnicy będą poznawać kuchnie bliskich i odległych zakątków świata, tańczyć, konstruować wynalazki, bawić się słowami, zgłębiać temat druku, optyki oraz wody.

Etnografia

Program zajęć:

 • 14 lipca: Czy można złapać czas? Czy czas zawsze jest dokładny? Czy da się go mnożyć lub dzielić? Czy można go łapać, wykorzystywać lub tracić? Poszukiwanie rytmu życia i świata. Wykorzystywanie zmysłów w określaniu pory dnia i nocy. Budowa zegarów słonecznych, świecowych, wodnych i piaskowych. Sekrety szwarcwaldzkich kukułek, szyszek i wahadeł. Praca w alternatywnym warsztacie zegarmistrzowskim.
 • 16 lipca: Domowa energia. Jak skłonić mechanizmy do działania? Gdzie ukrywa się energia? I czy prąd może płynąć pod prąd? Wprawianie w ruch ludowych urządzeń i zabawek. Odkrywanie drzemiących w przyrodzie sił. Poznawanie źródeł energii i sposobów jej wykorzystania. Eksperymenty z właściwościami naelektryzowanych przedmiotów. Budowa naturalnego ogniwa elektrochemicznego w oparciu o domowe zasoby.
 • 17 lipca: Latać każdy może. Dlaczego marzymy o lataniu? Kim byli ludowi pionierzy lotnictwa? Jakie wnioski można wyciągnąć z obserwacji przyrody? Badanie siły wiatru i pędu powietrza. Poznawanie różnych technik lotu. Konstruowanie skrzydeł pomocnych w locie w świat wyobraźni.
 • 18 lipca: Na okrągło. Co to znaczy, że fortuna kołem się toczy? I dlaczego niektóre rzeczy towarzyszą nam na okrągło przez okrągły rok? Odkrywanie znaczenia koła w tradycyjnej magii, rzemiośle i sztuce. Odkrywanie własności kół, okręgów i kul. Poszukiwanie kulistych kształtów w naturze. Tropienie związków prehistorycznych ziem polskich z historią kołowego transportu i twórcze wariacje na temat wykorzystujących koło wynalazków.
 • 21 lipca: Czy widzisz to, co widzisz? Czy zawsze widzimy to, co dzieje się naprawdę? Jak oszukuje nas nasz własny mózg i jak my możemy przechytrzyć jego? Sekrety złudzeń optycznych, figur niemożliwych, iluzji, wieloznacznych obrazów i zjawiska fi. Sprytne sztuczki z perspektywą, fotomontaże tworzone bez komputera oraz inspirujące eksperymenty z animacją poklatkową.
 • 22 lipca: Świat pod mikroskopem i przez lunetę. Jak wygląda świat od podszewki? Czy przedmioty mają swoje ukryte faktury i kolory? Co wspólnego ma przestrzeń z abstrakcyjnym malarstwem? Zabawy ze światłem i barwa połączone z budową mikrokosmosu w dużej skali.
 • 23 lipca: Opticus Magicus – kalejdoskop wrażeń. Jak sprawić, żeby to, co wielkie i bardzo odległe pojawiło na wyciągnięcie ręki, a to co małe urosło do olbrzymich rozmiarów? Przegląd optycznych instrumentów i maszyn. Badanie tajemnicy lustra. Konstruowanie własnoręcznie zrobionych kalejdoskopów.
 • 24 lipca: Synoptyk, syn optyka. Dlaczego niebo jest niebieskie, a tęcza zawsze ma takie same kolory? Co wspólnego mają ludzkie oko i aparat fotograficzny? Prawa optyki i zjawiska optyczne, które obserwujemy każdego dna na niebie. Eksperymenty ze światłem i kolorami. Tworzenie światłoczułych fotografii.
 • 25 lipca: Istnieje tylko to co widzę. Jak widzi świat pszczoła, a jak pies? Co pozostaje niewidzialne dla ludzkiego oka? Ultrafiolet i podczerwień. Eksperymenty prawami Euklidesa. Oglądanie świata przez nie tylko różowe okulary. Zabawy z pryzmatem i perspektywą. Urządzenia optyczne, które pozwalają dostrzec to co dla ludzkiego oka jest zbyt małe lub zbyt odległe.
 • 28 lipca: Żywa woda. Organizm człowieka w większości składa się z wody. Pełna wody jest także kultura. Czy potrafisz odkryć wodny ślad? Poszukiwanie roli wody w kulturze i życiu człowieka. Tajemnice wód uważanych za cudowne, święte, przynoszące miłość i zdrowie. Magiczne praktyki i rytualne kąpiele. Niezwykłe źródła, rzeki, jeziora, studnie oraz deszcze. Sposoby praktycznej ochrony wody i jej bioróżnorodności.
 • 30 lipca: Od tafli do dna jeziora. Jak wygląda codzienne życie jeziora? Jakie relacje łączą mieszkańców zbiorników wodnych? Przyglądanie się przestrzeni jeziora z perspektywy kolejnych warstw. Badanie zmiany temperatury, koloru, faktury oraz zasobów. Budowa wielkoformatowej instalacji.
 • 31 lipca: Sto dni w studni – u źródeł wody. W jaki sposób można dotrzeć do źródeł wody? Jakie znaczenie w różnych kulturach ma studnia? Jak wyglądają jej mieszkańcy? Magiczne praktyki, opowieści z różnych stron świata i badawcza ekspedycja w poszukiwaniu wody.
 • 1 sierpnia: Źródła wody. Skąd wzięła się woda na Ziemi? Jakie znaczenie miała dla rozwoju cywilizacji? Jakie zna sztuczki i czym potrafi nas zaskoczyć? Badanie wody wszystkimi zmysłami. Podróż w przeszłość śladem wynalazków, w których woda odegrała kluczowe znaczenie. Zabawy wykorzystujące jej fizyczne właściwości.
 • 4 sierpnia: Dzika uczta. Rozejrzyj się! Pyszne jedzenie rośnie wokół ciebie! Czy potrafisz je odnaleźć? Rozpoznawanie, zbieranie i przyrządzanie jadalnych chwastów. Układanie dzikiego menu z potraw dawnych i współczesnych. Przygotowywanie ziołowych naparów, naturalnych syropów oraz potraw z dostępnych w „dżungli miasta” roślin.
 • 5 sierpnia: Kultura kuchni. Czy sposób podania potrawy może wpłynąć na jej smak? Jak jeść pałeczkami, muszlą lub za pomocą złożonego liścia? Czy siorbanie i mlaskanie może być uznawane za zachowanie kulturalne? Odkrywanie zwyczajów, przesądów i rytuałów towarzyszących posiłkom w różnych częściach świata. Kulinarny savoir-vivre prawdziwego globtrotera. Międzykulturowe porównania, inspiracje i degustacje.
 • 6 sierpnia: Tak samo tylko inaczej. Na ile sposobów można przyrządzić dania towarzyszące nam każdego dnia? Ile egzotycznych potraw można wyczarować z doskonale znanych nam produktów? Kulinarna podróż dookoła świata pełna nieoczekiwanych podobieństw, zadziwiających różnic i zaskakujących połączeń. Tropienie wpływu miejsca zamieszkania, historii i kulturowych uwarunkowań na smaki, kształty i zapachy lokalnej kuchni.
 • 7 sierpnia: Jedz na zdrowie! W jaki sposób dieta wpływa na wygląd, zdrowie i samopoczucie? Jakie produkty spożywcze sprzyjają nauce? Gdzie szukać naturalnych białek, tłuszczów, witamin i soli mineralnych? Łączenie jadłospisu pradziadków z ustaleniami współczesnych dietetyków. Budowanie piramid zdrowego żywienia, odkrywanie smaków wiejskiego menu oraz zakładanie własnych upraw.
 • 8 sierpnia: Na korzennym szlaku. Pełna smaków, barw i aromatów, podróż w poszukiwaniu produktów cenniejszych niż złoto. Niezwykły świat przypraw oraz kupców i żeglarzy wyprawiających się po nie poza krańce znanego im świata. Słoneczne wyspy Morza Śródziemnego, tropiki Afryki, bezdroża Azji, smakowite niespodzianki z obu Ameryk. Orientalne przepisy, tajemnicze receptury, eliksiry zdrowia i miłości, pyszne potrawy oraz własne eksperymenty z gatunkami i proporcjami.
 • 11 sierpnia: Wszystko po krakowsku. Kto mógł nosić pawie pióro, a kto kolorowe wstążki ? Czy strój może wydawać dźwięki? Jak muzyka towarzyszyła uczestnikom podkrakowskich wesel? Piosenki, tańce i zabawy krakowskie przy muzyce granej na żywo.
 • 12 sierpnia: Wycieczka na południe. Jak mieszkali mieszkańcy żywiecczyzny? Jakie rytmy i melodie towarzyszyły im na co dzień i od święta? Tańce i zabawy górali żywieckich przy muzyce granej na żywo.
 • 13 sierpnia: Wycieczka na północ. Wycieczka na północ historycznej Małopolski. Poznawanie fantazyjnych strojów z rejonu ziemi opoczyńskiej i projektowanie własnych ubrań. Nauka opoczyńskich zabaw, tańców, muzyki i piosenek z muzyką na żywo.
 • 14 sierpnia: Muzyczna podróż lirników. Kim był lirnik i jak skonstruowana jest lira korbowa? Jakie przygody może napotkać na swojej drodze muzyk wędrujący przez różne regiony Polski? Zabawy ruchowe, rytmiczne, muzyczne i taneczne oparte na polskiej muzyce ludowej.

Kiedy: do 15 sierpnia
Gdzie: Muzeum Etnograficzne w Krakowie, plac Wolnica 1, Kraków
Cena: 15 zł. Przy jednorazowym zakupie biletów na cztery i więcej warsztatów, koszt udziału w jednych zajęciach wynosi 12 zł. Obowiązuje rezerwacja: edukacja@etnomuzeum.eu

Autor:

Serwis dla rodziców, wydarzenia, wywiady, recenzje

Poinformujemy Cię o kolejnych treściach.

Poinformuj nas o ciekawym artykule! | +
JR

Patronaty

FASHION DEMOCRACY

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Zamknij