Święto Wrocławia
Dodano: 13 czerwca 2014r.
Wielkie świętowanie we Wrocławiu. Już od 25 lat, w dzień św. Jana, miasto Wrocław obchodzi swoje święto. Zaangażowanych będzie około 30 organizatorów imprez – miejskie instytucje kultury, organizacje pozarządowe, agencje artystyczne. Czeka około 60 wydarzeń – koncerty, warsztaty artystyczne, pokazy filmowe, gry terenowe, performance, wykłady. Każdy, bez względu na wiek będzie mógł wziąć udział w radosnym świętowaniu i z całą pewnością znajdzie coś dla siebie. Po to właśnie jest to święto – aby lepiej się poznać, zintegrować i uczestniczyć w życiu Wrocławia.
Liczne imprezy w ramach Święta Wrocławia nie będą koncentrować się wyłącznie w centrum miasta, ale obejmą także peryferyjne osiedla, miejskie parki, czy wrocławskie wyspy. Podczas świątecznych dni miasto otwiera się dla mieszkańców także w sensie dosłownym – podczas Otwartego Dnia Samorządu będzie można zobaczy gabinety Prezydenta Miasta i Przewodniczącego Rady Miejskiej oraz Salę Secesyjną.
Święto Wrocławia rozpocznie się od parady VII Festiwalu Mniejszości Narodowych i Etnicznych, która przejdzie z Rynku na Wyspę Słodową w sobotę, 14 czerwca. Wspólna zabawa potrwa do 29 czerwca.
Program i Atrakcje:
- 14 czerwca – godzina: 15.00-22.00 – koncerty tradycyjnych zespołów pieśni i tańca; gwiazdy wieczoru: Drymbadadzyga, Mandry oraz warsztaty, pokazy walki, kuchnia etniczna i jarmark rękodzieła.
- 15 czerwca. Stowarzyszenie Rozwoju Osiedla Świniary oraz Parafialny Zespół Caritas zapraszają wszystkie dzieci wraz rodzinami na Piknik Rodzinny. Organizatorzy zapewniają mnóstwo atrakcji i wspaniałą zabawę z nagrodami oraz domową gastronomię (ciasta, grill, pierogi, barszcz czerwony). Na zakończenie pikniku PZC zaprasza wszystkich uczestników na występ artysty Pawła Wenerskiego oraz Zespołu Kuźnia.
- 15 czerwca – Gwiazdy world music na WrocLove Fest 2014. Koncert zespołu Etran Finatawa, uważanego za głównego reprezentanta saharyjskiej muzyki zwanej „pustynnym bluesem”, znanej na całym świecie dzięki zespołowi Tinariwen z Mali.
- 21 czerwca, godzina 14:00 Drużynowy turniej rycerski o wieniec Henryka Probusa. Turniej rycerski, warsztaty rzemieślnicze, koncert zespołu muzyki dawnej.
- 22 czerwca – Święto Ulicy Odrzańskiej. W programie m.in. stoiska organizacji wodniackich, wystawa laureatów konkursu fotograficznego poświęconego Odrze, zwiedzenie elektrowni wodnej, bezpłatne pływanie na kajakach, łodziach i tramwajach wodnych.
- 22 czerwca – koncert Gustavo Santaolalla z zespołem Bajofondo. Dwukrotny zdobywca Oskara za muzykę, laureat nagrody Grammy, Gustavo Santaolalla ze światowej sławy zespołem Bajofondo, wystąpi w klubie Stary Klasztor.
- 24 czerwca, godzina 12:00 – Pokaz fechtunku i zapasów średniowiecznych pod Starym Ratuszem przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Solidarii.
- 25 czerwca – znany wrocławskiej publiczności z ubiegłorocznej edycji Przeglądu Piosenki Aktorskiej wystąpi Asaf Avidan.
- 26 czerwca w Starym Klasztorze pokaz taiko, gry na tradycyjnych japońskich bębnach czyli występ grupy Wadokyo.
- 26, 27, 28, 29 czerwca, 10:00 – 20:00 – Jarmark Francuski. Prezentacja szerokiej oferty smaków, zapachów i kolorów gastronomii oraz wyrobów rzemieślników francuskich, CRZ Krzywy Komin – warsztaty dla dzieci i młodzieży, Fundacja k6 – projekt „BAJKOmania – wspólne czytanie bajek z różnych zakątków świata”.
- 20 czerwca, godzina 15:00 – „Dzwon Grzesznika” i „Czarownica z mostka” – spektakle Bajkobusu. Bajkobus to mobilna sceną Wrocławskiego Teatru Lalek. Jest wyposażony w nowoczesny sprzęt akustyczny i oświetleniowy, spektakle grane są w sezonie wiosenno-letnim w stałych miejscach oraz wyjazdowo.
- Od 20 do 30 czerwca – Festiwal Kultury Kresowej. Koncert w wykonaniu zespołów tanecznych i wokalnych dzieci i młodzieży z organizacji polonijnych na Ukrainie i Białorusi.
Wykłady, dyskusje , koncerty, zwiedzanie wrocławskich kościołów.
- 19.06. godzina 20.30 kościół. Św. Krzyża koncert – „Misa pro pace” Wojciech Kilar,
- 20.06. godzina 19.30 – kościół pw. św. Antoniego, al. Jana Kasprowicza 26 -„Rodzina, praca – mój dom i mój bliscy. Jak budować życie rodzinne?” udział wezmą Marta Lipińska (Michałowa z „Rancza”), Jerzy Michalak, Elżbieta Łozińska,
- 23.06. godzina 21.00 – Ostrów Tumski, scena pod Katedrą, „Zapyta Bóg w swym niebie, co dałem Mu od siebie”, Zespół: Raz Dwa Trzy,
- 24.06. godzina 20.30. – Ostrów Tumski, scena pod Katedrą, koncert plenerowy „Wojciech Kilar in memoriam” Benjamin Shwartz – dyrygent, NFM Orkiestra.
Biesiada Literacka – spotkanie z Wandą Chotomską.
- 11.00–12.00 – spektakl „U/Rodziny” w wyk. Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu – skierowany do dzieci w wieku od 3 lat;
- 12.30–14.00 – wernisaż wystawy „Jacek i Agatka” najstarsza polska dobranocka z Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie oraz spotkanie autorskie z córką Wandy Chotomskiej – Ewą Chotomską, która przygotuje liczne atrakcje dla dzieci, w tym: zabawy, łamigłówki. Dodatkowo zostanie wyświetlone nagranie, w którym Wanda Chotomska pozdrawia Wrocławian uczestniczących w Biesiadzie Literackiej.
22 czerwca – niedziela
- 11.00 – 12.00 – spektakl „Władca skarpetek” w wyk. Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu skierowany do dzieci w wieku od 3 lat;
- 12.30 – 14.00 – spotkanie i wernisaż wystawy ilustracji „Tylkomiks”, „Stare… i nowe” Edwarda Lutczyna – ilustratora książek Wandy Chotomskiej. Dodatkowym elementem wzbogacającym spotkanie, będą warsztaty interaktywne tworzenia ilustracji do książek dla dzieci prowadzone przez Edwarda Lutczyna;
- 15.00- 16.00 – projekcja filmów animowanych, gdzie Wanda Chotomska jest autorką tekstów i scenariuszy: „Jacek i Agatka”, „Pan Słoń”, „Czarodziejski młynek”, „Miotła i ptak”, „Piesek w kratkę”
- 16.00 – 16.30 – wernisaż wystawy konkursowej ilustracji do książek Wandy Chotomskiej wykonanych przez czytelników, odbiorców wydarzenia połączony z rozstrzygnięciem konkursu plastyczno – literackiego
- 16.30 – 17.30 – warsztaty graficzne prowadzone przez Magdalenę Kuczmę prezentacje i kiermasz książek wydawnictwa Tere –Fere (właścicielem jest wnuczka Wandy Chotomskiej – Karolina Golba), autorstwa Wandy Chotomskiej wraz z autografem;
- Bezpłatne wejściówki na spektakle, warsztaty i spotkania autorskie dostępne w dziale Programowym CKWZ.
Noc Świętojańska w Zamku
21 czerwca, godzina 12:00 – 23:00Leśnicka Noc Świętojańska ma charakter pikniku rodzinnego, który odbywa się w najbliższym otoczeniu Zamku: na tarasach, w amfiteatrze i parku krajobrazowym. Jej program daje okazję do miłego i twórczego spędzenia wolnego czasu w jednym z najbardziej urokliwych miejsc Wrocławia. Noc Świętojańska w zamku to kilka bloków programowych:
- koncerty,
- Jarmark Świętojański,
- warsztaty i zabawy dla dzieci i rodzin,
- wykłady i warsztaty dla młodzieży i dorosłych,
- Parada Świętojańska,
- wystawy.
Każdy uczestnik imprezy ma okazję poznać starosłowiańskie obrzędy związane z wiarą w moce natur: plecenie i puszczanie wianków w nurt rzeki oraz skoki przez ognisko należą do najważniejszych punktów programu imprezy. Dla najmłodszych w ofercie warsztaty plastyczne, zaś całe rodziny organizatorzy zapraszają do udziału w świętojańskich konkursach. Stałym elementem imprezy jest Jarmark Świętojański, gdzie można nabyć ekologiczne, regionalne produkty wytwarzane na skalę lokalną.
W części artystycznej Nocy mamy okazję posłuchać zespołów grających muzykę z kręgu folk i etno, w tym roku zagrają: Ethnoholic, Blokowioska, Sunday Pagans, Sango.
Wrocławskie CudaWianki 2014
22 czerwca, godzina 16:00. Wrocławskie CudaWianki to impreza plenerowa organizowana od 2002 roku w ramach Święta Wrocławia. Program imprezy obejmuje występy grup muzycznych oraz inne działania towarzyszące.W programie koncerty, konkursy, kącik artystyczny dla dzieci, gry integracyjne i wiele innych atrakcji.
Koncerty:
- Kapela Góralska ZAKOPANE
- Spaceman
- FreeWolni
Imprezy towarzyszące:
- Iluzjonista Michał Sośniak – magiczne SHOW
- Występ zespołu muzycznego – uczestnicy pracowni muzycznych WKF
- Dmuchańce
- Artystyczny namiot
- Konkursy
Święto Wrocławia w Konturach Kultury
28 czerwca, godzina 14:00 – 23:00. Program:
- 14.00-18.00 – plenerowy warsztat artystyczny dla dzieci i młodzieży: „Mój Wrocław”. Działania artystyczno-plastyczne w przestrzeni podwórka pod opieką artystyczną Katarzyny Kulpy.
- 18.00 – widowisko plenerowe „Historia Wrocławia na wesoło”. Interaktywny spektakl nie tylko dla dzieci w wykonaniu wrocławskiego Teatru Na Bruku, który włącza do opowiadanej historii – wszystkich widzów. Przedstawienie będzie przede wszystkim doskonałą zabawą, ale także okazją do poznania różnorodnych form teatralnych: teatru lalkowego, formy, żywego planu, a do tego wykonywany w plenerowej przestrzeni naszego podwórza.
- 19.00 – plenerowy koncert zespołów muzyczno-wokalnych
- W programie występy: zespołu wokalnego z Konturów pod opieką Natalii Rolak i zespołu muzycznego pod opieką Tomka Basela, zespołu muzyczno-wokalnego „Ostinato” pod kierunkiem Liliany Jędrzejczak oraz zespołu rockowego „Lifefhobia”.
- 20.30 – wieczorna familijna projekcja dla dzieci i rodziców
- 22.00 – Teatr Ognia. Widowisko plenerowe: pokazy tancerzy, bębniarzy, kuglarzy.
- 23.00 – nocna projekcja dla dorosłych
Warsztaty linorytnicze dla dzieci w ramach Święta Wrocławia – impreza towarzysząca.
Od 30 czerwca do 3 lipca, godzina od 10:00 do 16:00 – Warsztaty graficzne z udziałem dzieci mają na celu zapoznanie uczestników z techniką druku wypukłego, jaką jest linoryt, przede wszystkim poprzez działanie praktyczne. Część teoretyczna złożona z jednego 30 min. wykładu jest wstępem do reszty zajęć opartych na samodzielnym przygotowaniu szkicu-projektu, wykonaniu odbitki z płyty (linoleum), odbiciu pracy przy użyciu kostki introligatorskiej lub na prasie ręcznej. Dzieci uczestniczące w warsztatach poznają tajniki pracy grafika warsztatowego: od szkicu do wydrukowanej grafiki. Możliwość uczestniczenia w tym niecodziennym procesie ma na celu pobudzenie wyobraźni i inwencji twórczej oraz wrażliwości estetycznej dzieci, a w wymiarze edukacyjnym poznanie części zagadnień dotyczących tradycyjnych metod druku. Jest to także czas wspólnej pracy, skupienia, rozwiązywania problemów związanych z poznaniem techniki graficznej i materiałów potrzebnych do jej wykonania. Podczas trwania warsztatów dzieci wykonują po dwie matryce graficzne w technice linorytu, a z nich odbitki graficzne, łącznie około 20 prac, z których po warsztatach powstanie książka, wydrukowana oraz wydana ręcznie i rozdana uczestnikom.
Gdzie: pl. Strzelecki 12, Wrocław
Ilość uczestników: max. 10 osób
Grupa wiekowa: 10-15 lat
Zapisy: daga@opt-art.net. Zajęcia są bezpłatne. Obowiązuje kolejność zgłoszeń!