Wystartuj razem z UFO już 8 czerwca!

Festiwal UFO

UFO to międzynarodowy Uliczny Festiwal Osobliwości, który wystartuje już 8 czerwca 2014 w Szamotułach. Przewodnim motywem festiwalu będą żywe rzeźby – statuy. Opowiadają one różne historie, przyciągają uwagę, bawią, zadziwiają kunsztem kostiumu, ruchu, pomysłem, a przede wszystkim umiejętnością nieruchomego zastygania.

program

 

Obok żywych rzeźb, nie zabraknie żywiołowego pokazu tańca z ogniem przy akompaniamencie bębnów afrykańskich zespołu Foliba, który łączy umiejętności żonglerskie i techniki tańca z etnicznym brzmieniem granej na żywo muzyki. Spektakl obejmuje użycie takich sprzętów ogniowych jak płonące misy, liny, pojedyncze, podwójne i potrójne łańcuchy oraz liny w tańcu zarówno solowym jak i synchronicznym duecie. Muzyka nie tylko w pełni zilustruje ruch sceniczny, zbuduje klimat, ale przede wszystkim podkreśli te fragmenty show, które zawierają trudne i efektowne figury jak i kulminacyjne momenty popisów tanecznych. Wraz z czasem trwania pokazu będzie narastać napięcie, by w finałowej scenie osiągnąć swe apogeum: energia bębnów i płonące liny w rękach tancerek stworzą widowisko, które będzie spektakularnym finałem UFO.

pokaz

Pierwszy raz w Polsce wystąpi również Teatr uliczny Compagnie With Balls, który przedstawi jedyne w swym rodzaju widowisko „Parada na globie”. Holenderscy artyści Marjolein Wagter i Balduino Sierra Colmenares przedstawią radosny taniec ciągnący Rynkiem Szamotuł w wykonaniu dwóch 4 metrowych postaci. Pablo, ogromna lalka zatańczy z Athariną, uroczą damą wdzięcznie poruszającą się na szczycie gigantycznej 2 metrowej kuli! A publiczność? Nie może pomóc, ale oczarowana może przyłączyć się do parady. Compagnie With Balls to mieszanka teatru lalek, teatru ulicznego, tańca oraz sztuki balansu.

Teatr uliczny Compagnie With Balls

 • Staticman/Antonio Gomes dos Santos/Portugalia. To mistrz starożytnej sztuki (iluzji) lewitacji prosto z Księgi Rekordów Guinnessa, w której od 9 lat gości z niepobitym rekordem nieruchomego trwania w lewitacji. Performer z 27-letnim doświadczeniem. Ma na swoim koncie 5 rekordów świata, w tym 20 godzin w bezruchu.

lewitacja

 • Granny Nadka/Ashton Ka/Bułgaria. To pełna uroku i ciepła, uśmiechnięta starsza pani Nadka, która przyciąga uwagę przechodniów skorych do pomocy przy przejściu na druga stronę. Statua doceniona i wyróżniana na festiwalach w świecie.

starsza pani

 • The Gold Man/Andrew Train/Wielka Brytania. To zawodowy komik w złotej skórze. Aż się prosi by ktoś dotrzymał mu towarzystwa na ławce. Czy będzie to tylko poza do zdjęcia zależy od reakcji uczestników tego pasjonującego spotkania. Ożywiony polskimi złotymi, Złoty zaskoczy widzów barwną osobowością i niespodziewaną interakcją.

Złoty Człowiek

 • I promise you the sky/Cátia Ferreira&Vitor Hugo Almeida/Portugalia. To para na wysokości, która prezentuje „typowe” scenki kryzysów małżeńskich! Oto mężczyzna chcąc przychylić nieba swojej wybrance, unosi ją tak wysoko jak tylko może, tymczasem ona… temperamentna i zdolna do nieprzewidywalnych zachowań, obiecuje zamienić jego życie w prawdziwe piekło.

scenki małżeńskie

 • Newspaper People/Mime-theatre „IF…”/Arthur Gulko&Andrii Kyrulchuk/Ukraina. Performans postaci ulepionych z gazet prezentuje połączenie dwóch skrajnie różnych sytuacji: świętowania chwili oraz niebezpieczeństwa zbliżającego się płomienia. Może to ukryte przesłanie dla celebrytów nieświadomych zagrożeń związanych z popularnością?

Newspaper

 • Ode to the housewife/Anny Polman&Afke Westdijk/Holandia. Pomnik interaktywnych praczek to swoista „Oda do gospodyni domowej”. Matka z córką robią pranie przeszłości. Gdy się zmęczą, proszą o wsparcie publiczność. To komedia z udziałem rekwizytów: bali, tary, bielizny …i miotły. Wykonawczyni statuy jest jedną z najbardziej znanych autorek żywych rzeźb; wielokrotnie nagradzana na festiwalach na całym świecie.

rodzina

 • Turkusowa sprzedawczyni/Izabela Walkowiak – Teatr Lutrek/Polska/Wielka Brytania. Kocha Szamotuły i ludzi,którzy tu przychodzą. Kocha też bezruch. Lato, jesień, zima, wiosna minęły… a ona zamieniła się w turkus. Budzi się czasami gdy nadchodzą jej ulubieńcy. Starcy. Dzieci. Młodzieńcy. I znów staje się turkusowym kamieniem.

żywa rzeźba

 • Złota Pantomima/Teatr Gry Wstępnej/Polska . To opowieść o miłości, zazdrości i powrotach. Dwie złote postaci poruszające się w rytmie zwolnionego filmu, zatrzymanych kadrów i zastygających emocji. Romantyczne ale i komiczne.

ufo

 • Diabeł z Krakowa/Rafał Śpiewak Grotesque/Polska. To bardzo kontrowersyjny, nieprzewidywalny, interaktywny „kusiciel”, o którym głośno. Sprawca wielu happeningów pod Bazyliką Mariacką w Krakowie, a w roli Kapelusznika zwycięzca plebiscytu publiczności UFO 2013. O zmiennym tembrze głosu. Upiorny i zabawny.

Rafał Śpiewak

 • Trąbka i ja/Waldemar Kielmas/Polska. Rzeźba muzyka z brązu. Zagra jeśli zostanie ożywiony dźwiękiem monety. Przeniesie do nas klimat krakowskiej Starówki, której jest stałym gościem. Szlachetny, wysublimowany i pełen artystycznych wzruszeń.

Szamotuły

 • Pisarz Grodzki/Przemysław Sobański/Polska. Mistrz „niemrugania”. Jeśli chcesz zapisać się na zawsze w Żywej Księdze Gości UFO 2014, Pisarz zadba by nie zabrakło miejsce dla Ciebie. Poruszony ów wpisem, wyrazi emocje, ale dochowa też jedynie Wam znanej tajemnicy ukrytej między słowami. …I pięknie za nie podziękuje.

UFO

Autor:

Serwis dla rodziców, wydarzenia, wywiady, recenzje

Poinformujemy Cię o kolejnych treściach.

Poinformuj nas o ciekawym artykule! | +
JR

Patronaty

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Zamknij