W oczekiwaniu na wielki dzień

Dodano: 07 kwietnia 2014r.

Tagi:

Narodziny dziecka to jeden z najbardziej wyjątkowych momentów w życiu niemal każdego mężczyzny. Jak wygląda czas oczekiwania na przyjście maleństwa na świat widziany oczami mężczyzny?

Niemowlę

Ciąża z perspektywy mężczyzny

Mężczyzna jest postrzegany stereotypowo jako mniej wrażliwy i nie tak empatyczny jak kobieta. Dodatkowe okazje do nieporozumień i niecodziennych sytuacji pojawiają się, kiedy partnerka zachodzi w ciążę. Jej zachowanie i reakcje stają się mniej przewidywalne z powodu szalejących w organizmie hormonów. Kilka lat temu naukowcy odkryli, że mężczyźni także przechodzą zmiany hormonalne po narodzinach dziecka. Między innymi spada im poziom testosteronu, który odpowiada za agresję i skłonność do podejmowania ryzykownych działań. Jest to sposób, w jaki natura przygotowuje mężczyzn do sprawowania opieki i troszczenia się o potomstwo. Jednak miłość ojcowska pojawia się dopiero z czasem. Co nie znaczy, że mężczyźni nie wczuwają się w odmienny stan partnerki. Niektórzy z nich w tym okresie miewają mdłości, wahania nastroju i zachcianki a nawet śni im się, że to oni są w ciąży. Większość par zgadza się, że najgorszy jest dziewiąty miesiąc, który cały jest już tylko czekaniem na „ten dzień”. Ciekawy opis widzianego z perspektywy mężczyzny okresu ciąży partnerki i oczekiwania na przyjście potomka na świat znajdziemy w książce „Matka mojego dziecka” Aleksandra Wiernego.

Zakupy na poprawę humoru

Jak przyszły tata może przygotować się na narodziny dziecka? Na przykład poszukując rzeczy przydatnych maleństwu i obojgu rodzicom w tej nowej sytuacji. Zamawianie online w Internecie jest otyle wygodniejsze, że nie wymaga zostawiania ciężarnej partnerki samej w domu na czas zakupów. W późniejszych miesiącach ciąży często nie starcza jej sił na ostatnie niezbędne zakupy, więc mężczyzna musi ją w nich wyręczyć. Nie ma w tym nic wstydliwego, gdyż podział ról rodzicielskich, jaki obowiązywał jeszcze w połowie XX wieku, dziś już nie istnieje. Ojcowie mogą w pełni angażować się w życie rodzinne oraz wychowywanie potomstwa bez obawy, że zostanie to odebrane jako mało męskie zachowanie.

Bez względu na to, czy szukamy czegoś konkretnego, czy chcemy się tylko zorientować w ofercie, warto przejrzeć katalogi dużych sklepów online z ubraniami, na przykład Zalando. Możemy też odwiedzić tak zwane kluby zniżkowe, takie jak www.zlotewyprzedaze.pl, oferujące swoim członkom produkty znanych marek w cenach sporo niższych od sklepowych. Decydując się na zakup ubranek, zwróćmy uwagę przede wszystkim na wygodę i wysoką jakość produktów. Krój, kolor i idealne dopasowanie stają się ważne dopiero w przypadku rzeczy wybieranych dla starszych, kilkuletnich dzieci. Jeśli ktoś zarzuci nam, że marnujemy czas, możemy usprawiedliwić się wynikami badań, które wykazały, że… już samo przeglądanie sklepowego asortymentu poprawia humor. A przecież przyszły ojciec nie może być zestresowany i musi się relaksować tak samo często, jak przyszła matka.

James Joyce, jeden z najwybitniejszych pisarzy naszych czasów powiedział, że narodziny dziecka to najważniejszy moment, jakiego doświadcza mężczyzna. Jednak długi okres oczekiwania na to wydarzenie przeżywa zupełnie inaczej niż kobieta. Zdając sobie z tego sprawę, łatwiej będzie przygotować się na tych wyjątkowych dziewięć miesięcy oraz przyjście dziecka na świat.

 

Poinformujemy Cię o kolejnych treściach.

Poinformuj nas o ciekawym artykule! | +
JR

Patronaty

Leszek Peszek i jego najlepszy przyjaciel

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Zamknij