Uporczywe plamy – jak sobie z nimi poradzić?

Uporczywe plamy – jak sobie z nimi poradzić?

Nie sposób wyeliminować z naszego życia irytujących plam – pojawiają się na ubraniach czy sprzętach tak szybko i niespodziewanie, że nie zawsze jesteśmy w stanie temu zapobiec. Warto więc poznać kilka prostych zasad, dzięki którym szybko i skutecznie się ich pozbędziemy.

plamyCzas ma znaczenie

Jednym z najczęściej popełnianych przez nas błędów jest wrzucanie zaplamionego ubrania do kosza na pranie. Oczywiście, ubranie trzeba będzie uprać, najpierw jednak warto zająć się samą plamą. Pamiętajmy, że niezależnie od wybranych metod usuwania plam, czas zawsze będzie działał na naszą korzyść. Starajmy się zatem odpowiednio „zaopiekować” zaplamionym ubraniem tak szybko, jak to tylko możliwe – wówczas szansa na pozbycie się mało estetycznego zabrudzenia jest o wiele łatwiejsza. Nie możemy również zapomnieć, że wybór środków czystości czy sposobów usuwania plam powinien być uzależniony od materiału oraz rodzaju plamy. Dzięki temu będziemy działać skuteczniej, a samo czyszczenie będzie w pełni bezpieczne.

Czym usunąć plamę?

Skutecznym i szybkim sposobem usunięcia plamy będzie z pewnością sięgnięcie po specjalne środki o innowacyjnej, a jednocześnie bezpiecznej formule, jak np. Vanish Oxi Action. Pamiętajmy, aby dobierać środek zgodnie z jego przeznaczeniem – do usuwania plam z dywanu używajmy wyłącznie specjalnego sprayu do dywanów; do czyszczenia zabrudzeń na dużej powierzchni dywanów szamponu do prania dywanów a do ubrań odplamiacza Vanish w płynie lub proszku. Dzięki temu, chcąc usunąć zabrudzenie, nie dokonamy jeszcze większych zniszczeń. Możemy skorzystać także z naturalnych środków, które każdy z nas zapewne znajdzie w domu – często przydadzą się w tym celu takie artykuły, jak np. soda oczyszczona, ocet, cytryna czy sól. Do czyszczenia dywanów możemy też zatrudnić specjalną ekipę, zwłaszcza gdy plama nie chce w żaden sposób dać się pokonać.

Gorąca woda? Nie zawsze!

Warto też zwrócić uwagę na jeden z najczęściej popełnianych przez nas błędów – wciąż popularne jest przekonanie, że każdą plamę trzeba jak najszybciej zaprać przy pomocy gorącej wody. Tymczasem, choć rozwiązanie to sprawdzi się np. w przypadku świeżej plamy z tłuszczu, to w wielu innych sytuacjach jedynie ją utrwali. Dlatego zapamiętajmy, aby plamy np. z krwi, moczu czy soku pomidorowego płukać wyłącznie w zimnej wodzie. Bardzo często świetną metodą usuwania plam staje się zasypywanie solą – dzieje się tak chociażby w przypadku plam z czerwonego wina czy buraków. Najlepiej mieć zawsze pod ręką (na przykład w kuchni) małą „ściągawkę” ze sposobami na różne plamy.

 

Większość zaplamionych ubrań da się uratować – czy to przy pomocy profesjonalnych środków czyszczących, czy też przy wsparciu artykułów użytku domowego. Zawsze najważniejsze jest jednak zareagowanie na czas, ponieważ wywabianie starych plam to już wyższy poziom trudności.

Poinformujemy Cię o kolejnych treściach.

Poinformuj nas o ciekawym artykule! | +
JR

Patronaty

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Zamknij