„Piękna i Bestia” według Krystyny Jakóbczyk

Dodano: 20 kwietnia 2014r.

Tagi: , ,

Śląski Teatr Lalki i Aktora zaprasza 29 kwietnia na spektakl „Piękna i Bestia” Krystyny Jakóbczyk. Autorka sztuki wykorzystała motywy klasycznej włoskiej baśni w interpretacji Italo Calvino, jednego z najznakomitszych pisarzy XX wieku (w przekładzie Jerzego Popiela).

Wracający z podróży kupiec Hieronim trafia w gościnę do dziwnego zamku. Chcąc sprawić przyjemność ukochanej córce, Pięknej, zrywa kwiat z zakazanego Krzewu Pąsowych Róż, narażając się na gniew tajemniczego potwora. Ceną okazuje się życie, ale kupiec może je ocalić pod jednym warunkiem: jeżeli Piękna zgodzi się przybyć do zamku i zamieszkać z Bestią. Miłość córki do ojca jest większa niż strach przed nieznanym, a dobroć i wrażliwość dziewczyny, cierpliwość Bestii w zabiegach o jej względy i samotność obojga bohaterów zbliża ich ku sobie. W końcu nadchodzi moment, że Piękna uświadamia sobie, iż kocha Bestię bez względu na jej odrażającą zewnętrzność…Opowieść o dojrzewaniu i sile miłości, która potrafi zdziałać cuda, o tym, jak ważny jest drugi człowiek, i że warto spojrzeć na niego uważniej i odrzucić pozory i stereotypy, zajrzeć w głąb serca; o tym, że zło musi zostać ukarane, a na końcu zawsze zwycięża dobro…

To prawdy oczywiste, a nawet banalne, jak w każdej klasycznej baśni, ale przecież warto je przypominać, szczególnie młodym widzom. Tym bardziej, że w gonitwie codziennego życia tak łatwo gubimy ideały. Liryczna, ale pełna napięć i dramatycznych zdarzeń akcja oraz wyraziste postaci sprawiają, że w spektaklu humor przeplata się z refleksją. Inscenizacja cieszy oko atrakcyjną plastyką znakomitej słowackiej scenografki, której sceniczne obrazy na pewno zapadną w pamięć.

Spektakl

Kiedy: 29 kwietnia, godzina 09:30
Gdzie: Śląski Teatr Lalki i Aktora, ul.św. Jana 10, 40-012 Katowice
Cena: Bilety dla klientów indywidualnych na spektakle prezentowane od wtorku do piątku: 15 zł

Autor:

Serwis dla rodziców, wydarzenia, wywiady, recenzje

Poinformujemy Cię o kolejnych treściach.

Poinformuj nas o ciekawym artykule! | +
JR

Patronaty

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Zamknij