Tydzień mózgu 2014 – rodzinne wykłady i warsztaty.

W dniach 10 marca (poniedziałek) – 15 marca (sobota) odbędzie się Tydzień Mózgu, coroczna akcja edukacyjna, mającą na celu popularyzowanie wiedzy o mózgu i układzie nerwowym oraz jego działaniu w normie i patologii.

wykłady pokazy warsztaty
Program Tygodnia Mózgu: 

Wykłady – Sala multimedialna Tygodnika Polityka

 • 10 marca (poniedziałek) – 18:00: Jak rozmawiać z mózgiem aby zdradził nam tajemnicę strachu?Wydział Psychologii, Uniwersytet Warszawski. W trakcie wykładu słuchacze będą mieli okazję poznać metodę elektroencefalografii (EEG), która jest jedną z najpopularniejszych metod badania mózgu. Dowiedzą się też jak wiedza zdobyta dzięki badaniom EEG może pomóc nam wszystkim radzić sobie z nadmiernym poziomem lęku. Ponadto przedstawione zostaną praktyczne przykłady wykorzystania tej wiedzy w gabinecie psychoterapeuty zajmującego się leczeniem fobii.
 • 11 marca (wtorek) – 18:00. Przyszłość jest już dzisiaj, tylko nierówno rozłożona: interfejsy mózg-komputer i technologie asystujące. Wydział Fizyki, Uniwersytet Warszawski. Oparty na formie ronda wykład rozpocznie się od klasycznej interpretacji tematu W. Gibsona „The future is already here – it’s just not very evenly distributed”, związanej z technologiami przyszłości. Zostaną omówione interfejsy mózg-komputer oparte o odczyt fal mózgowych (w odróżnieniu od zabawek, odczytujących aktywność mięśni lub ruch gałek ocznych) i kluczową rolę oprogramowania w ich implementacji. Najczęściej wymienianym zastosowaniem tych urządzeń jest zapewnienie komunikacji pacjentom żyjącym w piekle na Ziemi zwanym stanem zamknięcia. Słuchacze przyjrzą się dokładniej możliwościom zapewnienia im komunikacji aby powrócić do tematu tych technologii, które dostępne są już dzisiaj, ale nie dla wszystkich, i roli Wolnego Oprogramowania w poprawie tej sytuacji.
 • 12 marca (środa) – 18:00. Genetyczne podstawy chorób mózgu. Instytut Matki i Dziecka. Istnieje wiele chorób genetycznych, które zaburzają funkcjonowanie mózgu. Podczas wykładu umówione zostaną „uszkodzenia” w genach powodujące takie schorzenia jak choroba Alzheimera, Parkinsona, Huntingtona, padaczka czy niepełnosprawność intelektualna. Słuchacze dowiedzą się, na czym polegają poszczególne choroby, w jaki sposób uszkadzają mózg, jak można je diagnozować oraz czy istnieje możliwość ich leczenia.
 • 13 marca (czwartek) – 18:00. Obrazowanie Ludzkiego Mózgu. Instytut Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego, PAN. Obrazowania struktury i funkcji ludzkiego mózgu przy pomocy rezonansu magnetycznego umożliwia badania szerokiego spektrum procesów psychicznych człowieka. W ciągu zaledwie kilku minut można dowiedzieć się jak działa mózg gdy czytamy książkę, boimy się, czy kłamiemy. W czasie wykładu uczestnicy dowiedzą się jak wyglądają badania mózgu „od kuchni” oraz zobaczą wyniki najnowszych eksperymentów w tym zakresie.
 • 14 marca (piątek) – 18:00. Nagroda Nobla 2013: dlaczego transport komórkowy jest ważny w mózgu? Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej. W roku 2013 Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny została przyznana za badania podstawowe w dziedzinie biologii komórki. Trójka nagrodzonych naukowców, stosując trzy różne modele badawcze (izolowane białka, drożdże, komórki nerwowe) wyjaśniła uniwersalne mechanizmy transportu substancji wewnątrz komórek. W trakcie  wykładu słuchacze dowiedzą się jak badania te przyczyniły się do zrozumienia zasad funkcjonowania komórek nerwowych w mózgu.

Warsztaty – Instytut Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego

15 marca (sobota). Udział w warsztatach jest okazją do zapoznania się z budową i wyglądem mózgu, poznania możliwości własnego mózgu, a także do samodzielnego przygotowania preparatów mikroskopowych.

 • Warsztaty nr 1 – Czy mysz może być zielona? Tematem warsztatów będą zwierzęta modyfikowane genetycznie i ich zastosowanie w laboratorium neurobiologicznym.
 • Warsztaty nr 2 – Warsztaty histologiczne. Tworzenie preparatów mózgu od A do Z.
 • Warsztaty nr 3 – Jak badamy tajemnice mysiego umysłu?

Warsztaty to wyjątkowa możliwość poznania technik analizy zachowania myszy stosowanych przez naukowców. W trakcie prezentacji i pokazów urządzeń uczestnicy poznają odpowiedzi na fascynujące pytania.

Pokazy – Instytut Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego

15 marca (sobota) – pokazy będą odbywały się przez cały dzień.

 1. Zobacz i poznaj mózg. Podczas pokazu studenci Koła Neurobiologii przybliżą zainteresowanym uczestnikom budowę i funkcje mózgu ssaka (od myszy, poprzez szympansa aż do człowieka). Studenci posiłkować się będą planszami, modelami oraz preparatami mikroskopowymi. Ponadto na stoisku można będzie dowiedzieć się czegoś więcej na temat badania EEG oraz jego  zastosowania i nadziei z nim wiązanych.
 2. Oszukaj swój mózg. Studenci zaprezentują uczestnikom różnorodne sztuczki mające na celu oszukanie ludzkich zmysłów i wprowadzenie mózgu w błąd. To tutaj zainteresowani będą mogli sprawdzić na sobie działanie iluzji optycznych.
 3. Rośliny psychoaktywne. Tutaj uczestnicy będą mogli poznać rośliny, które w najróżniejszy sposób wpływają na funkcjonowanie mózgu, a które bardzo często są obecne w naszym codziennym życiu. Będą to zarówno rośliny stosowane jako suplementy diety, rośliny o właściwościach szkodliwych i halucynogennych, jak i te stosowane powszechnie, a które często nazywamy po prostu „używkami”.
 4. Tajemnice pamięci. Zagadnienia związane z pamięcią dotyczą wszystkich ludzi – tych młodszych i tych starszych. Jest wiele różnych rodzajów pamięci – zarówno w kontekście długości przechowywania informacji (pamięć chwilowa, krótkotrwała czy długotrwała), ale także tego, czego ta pamięć dotyczy (np. zapachów, dźwięków itp.).

Kiedy: 10 – 15 marca. Warsztaty odbywać się będą w dwóch sesjach:
– porannej trwającej od 9:00-12:00
– popołudniowej trwającej 13:00-16:00
Gdzie: Warsztaty odbędą się w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego, ul. Pasteura 3 w Warszawie
Cena: Bezpłatnie. Aby móc wziąć udział w warsztatach niezbędne jest wcześniejsze zgłoszenie adres e-mail: warszt14@nencki.gov.pl

 

Autor:

Serwis dla rodziców, wydarzenia, wywiady, recenzje

Poinformujemy Cię o kolejnych treściach.

Poinformuj nas o ciekawym artykule! | +
JR

Patronaty

Leszek Peszek i jego najlepszy przyjaciel

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Zamknij