IX Święto Głupców 2014 w Staromiejskim Domu Kultury

Dodano: 01 lutego 2014r.

Tagi: , ,

Staromiejski Dom Kultury zaprasza 2 lutego (niedziela) na IX Święto Głupców, czyli festiwal teatralny.
Program IX Święta Głupców:

  • 12:00 – Spektakl dla dzieci „Przygody Kropli Wody”
  • 18:00 – Walny-Teatr „Don Kichote” z udziałem śpiewaczki Katarzyny Bytowskiej
  • 19:00 – konferencja i panel dyskusyjny (trzy prezentacje + dyskusja): Głupiec – Komediant – Aktor z udziałem: Katarzyny Wińskiej (Opera Buffa), Krzysztofa Majchrzaka (Akademia Teatralna), Adama Walnego (Walny-Teatr), prowadzenie i anegdoty Jagoda Jakubowska – Opalińska (Akademia Teatralna)
  • 20:30 – Recital Piosenki z Animacją Przedmiotem – Marta Andrzejczyk

„Przygody kropli wody” Marii Terlikowskiej” to zabawna, pisana klasycznym wierszem historia dla najmłodszych o fenomenie wody, o tym jak zmienia ona stany skupienia, dzięki czemu podróżuje od głębin ziemi,poprzez rzeki, morza, domy aż do chmur, by powrócić znów na ziemię. Spektakl zrealizowany w technice teatru przedmiotu ma charakter lekcji w laboratorium, którą prowadzi szalony naukowiec, któremu w eksperymentach z wodą wychodzą zgoła inne efekty od założonych, co przyczynia się do wielu fantastycznych odkryć. Spektakl ukazuje zupełnie niezwykłe możliwości zastosowania szklanych przedmiotów z szafy laboratorium i wody, odpowiadając na pytanie: Skąd się wzięło życie? Spektakl przeznaczony dla dzieci od 3 roku życia.

Don Kichote” – kino manualne. Potrzeba poruszenia obrazu własnymi dłońmi towarzyszyła człowiekowi od pierwszego obrazu, który stał się udziałem jego wyobraźni. Problemem poruszanego obrazu dłońmi były dłonie – widoczne dłonie, nici, czempuryty, wysięgniki, etc. Widoczna dla oczu technologia wprowadzała w perspektywę obrazu znaczenia często przypadkowe, obce idei czy koncepcji obrazu. Dążenie człowieka do obrazu pozbawionego cienia ludzkich dłoni zaowocowało wynalezieniem najpierw teatru cieni, potem fotoplastikonu czy animacji poklatkowej. Technologia wygrała natomiast potrzeba poruszenia obrazu pozostała. Z tej potrzeby narodził się autorski pomysł poruszenia obrazu strumieniami powietrza wydychanego z uwzględnieniem obrazu przewijanego. Jeden z pierwszych obrazów w literaturze ze szczególnym udziałem wiatru to obraz Don Kichota walczącego z wiatrakami. Ten opis stał się przyczyną do opowiedzenia historii Don Kichota przy pomocy obrazu poruszanego powietrzem – oddechem innego współczesnego Don Kichota – lalkarza, który w dialogu ze śpiewającą i sceptyczną Dulcyneą porusza opowieść o sobie wiatrem płuc swoich…

Kiedy: 2 lutego
Gdzie: Staromiejski Dom Kultury, Rynek Starego Miasta 2, Warszawa
Cena: Bezpłatnie

Staromiejski_Dom_Kultury

Autor:

Serwis dla rodziców, wydarzenia, wywiady, recenzje

Poinformujemy Cię o kolejnych treściach.

Poinformuj nas o ciekawym artykule! | +
JR

Patronaty

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Zamknij