Festiwal Teatrów Dla Dzieci – Kraków 2014

Nowohuckie Centrum Kultury zaprasza do udziału w wielkim widowisku teatralnym dla dzieci „Festiwal Teatrów Dla Dzieci – Kraków 2014„. W trwającym dwa tygodnie Festiwalu biorą udział teatry z wielu miast Polski, prezentując na Scenie Centrum Kultury swoje najciekawsze spektakle. Organizatorzy dbają o to, aby festiwalowy repertuar był atrakcyjny i urozmaicony – bogaty w różne formy teatralnej ekspresji.

Staramy się dobierać przedstawienia tak, aby mieszały się różne sceniczne konwencje i tym samym codziennie zaskakiwać naszych widzów odmiennością prezentowanych spektakli. Proponujemy przedstawienia w wersji tradycyjnej, a także współczesne interpretacje znanych bajek.

Podczas Festiwalu organizatorzy zachęcają i zapraszają dzieci do wzięcia udziału w konkursie na najciekawszy spektakl teatralny. To forma wspólnej zabawy, w ramach której najmłodsi widzowie proszeni są o wypełnienie ankiety i zaznaczenie tytułu spektaklu, który najbardziej im się podobał. Wśród uczestników losowane są nagrody – niespodzianki.

3 lutego (poniedziałek), godzina 11:00, sala teatralna: „Wilki i koźlęta”. Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana z Będzina. Kolorowa i rozśpiewana bajka na motywach popularnej i lubianej baśni autorstwa braci Grimm. W najnowszej inscenizacji teatru z Będzina miejscem akcji jest baśniowe miasteczko, które zamieszkują dwie rodzinki: pani Wilczyca z Wilczkami i pani Koza z Koźlętami. Spektakl odbywa się w konwencji lalkowej oraz żywego planu. Całość uzupełniają animacje komputerowe. Przedstawienie dla dzieci od 3 lat. Czas trwania: 1 godzina 20 minut (z przerwą).

Festiwal Teatrów Kraków

4 lutego (wtorek), godzina 11:00, sala teatralna: „O Calineczce malutkiej dzieweczce”. Teatr Lalek Rabcio z Rabki Zdroju. Jest to opowieść o maleńkiej dziewczynce, nie większej od ludzkiego kciuka, która narodziła się z ziarna zasianego przez bezdzietną kobietę. Mieszkała wśród łąk, karmiły ją ptaki, a grzało słońce. Okazało się, że na łące mieszka też Ropucha, której synek – Ropuch – daremnie szuka żony i niechybnie zostałaby nią Calineczka – gdyby nie pomoc rybek. Nie dane jej było jednak długo cieszyć się wolnością, gdyż porwał ją chrabąszcz. Ostatecznie tułająca się po świecie Calineczka znalazła schronienie u polnej myszy, która z kolei chce wyswatać ją kretowi. Czy dziewczynka będzie musiała resztę życia spędzić pod ziemią? Czy dojdzie do zaślubin? Tak, ale z kim? Przedstawienie dla dzieci od 3 lat. Czas trwania: 1 godzina (z przerwą).

Teatr dla dzieci festiwal

5 lutego (środa), godzina 11:00, sala teatralna: „Dzień dobry świnko”. Teatr Maska z Rzeszowa. Tygrysek i Miś to najlepsi przyjaciele. Od zawsze. Razem się bawią i razem pracują. Mogą na siebie liczyć i lubią spędzać razem czas. Jednak pewnego dnia pomiędzy dwójkę przyjaciół wkracza Świnka. Zupełnie inna niż odpowiedzialny Miś – świetna zarówno w wymyślaniu zabaw, jak i w unikaniu pracy. Nowa znajoma fascynuje Tygryska, który chce spędzać z nią każdą wolną chwilę. Zachwycony pomysłami Świnki na kolejne świetne zabawy, zapomina nie tylko o obowiązkach, ale także o swoim przyjacielu – Misiu. Czy jednak można żyć samą zabawą i czy warto zapominać o starych przyjaciołach? Tego bedzie można dowiedzieć się podczas przedstawienia dla dzieci od 3 lat. Czas trwania: 1 godzina (bez przerwy).

festiwal teatrów dla dzieci

6 lutego (czwartek), godzina 11:00, sala teatralna: „Idziemy po skarb”. Teatr Nowy z Zabrza. Historia „Idziemy po skarb” Janoscha w reżyserii Zbigniewa Stryja to pełna optymizmu, ciepła, subtelnego humoru przeplatana wesołymi piosenkami opowieść o przygodach dwóch przyjaciół: Misia i Tygryska, marzących o „największym szczęściu na ziemi” – o bogactwie. Główni bohaterowie oraz cała reszta wymyślonych przez Janoscha postaci poprzez poszukiwanie, przekraczanie granic i marzenia przekazują proste prawdy o życiu, w którym najlepiej żyć skromnie, i nie trwonić czasu na zdobywanie pieniędzy, które łatwo stracić. Bo przecież ważna jest przyjaźń, a rodzinna okolica to najlepsze miejsce do życia, jakie można znaleźć na ziemi. Przedstawienie dla dzieci od 3 lat. Czas trwania: 1 godzina 15 minut (z przerwą).

festiwal Kraków

7 lutego (piątek), godzina 11:00, sala teatralna: „Zaczarowana kolomotywa”. Wrocławski Teatr Dla Dzieci. Głównym bohaterem spektaklu jest maszynista Łukasz, jego niezwykła lokomotywa-kolomotywa Emma i mały chłopiec Kuba Guzik. Nasi bohaterowie zabierają dzieci (publiczność) na wyspę Trochania gdzie panuje spokój i harmonia. Trochanią rządzi miłościwy król Ludwik Za Kwadrans Dwunasty, któremu wiernie służy maszynista Łukasz ze swoją lokomotywą oraz poddani: pani Coo i pan Rękawek. Spokojne życie na wyspie komplikuje się kiedy przybywa tam Listonosz z tajemniczą paczką. W paczce jest dziecko – mały chłopiec, którego król i poddani nazwali Kubą. Kiedy Kuba dorasta okazuje się, że wyspa Trochania jest zbyt mała by zbudować dom dla kolejnego mieszkańca. Maszynista Łukasz i Kuba postanawiają wyruszyć kolomotywą Emmą w świat. Przedstawienie dla dzieci od 3 lat. Czas trwania: 1 godzina (bez przerwy).

festiwal teatrów

10 lutego (poniedziałek), godz. 11:00, sala teatralna: „Księga lasu”. Tarnowski Teatr im. L. Solskiego. „Księga lasu” to teatralno-muzyczna baśń dla najmłodszych. Do uschniętego, prastarego lasu, w który panuje głucha cisza przybywa drwal Maciej, by ściąć rosnący tam 1000-letni dąb. Tuż przed rozpoczęciem pracy odkrywa, że powodem braku sił życiowych lasu jest choroba Echa, które tak długo powtarzało wrzaski ludzi, aż ochrypło i w końcu straciło głos. To wtedy ze smutnego lasu odeszły zwierzęta i odfrunęły ptaki. Drwal postanawia uratować las i wyrusza na poszukiwanie lekarstwa dla chorego Echa. W czasie swojej wędrówki trafia w sidła Pająka, a także na dwór Królowej leśnych pszczół oraz do apteki Zaskrońca. Czy dzielny drwal odnajdzie trzy zaczarowane kwiaty i pozna zaklęte w nich czarodziejskie słowa-klucze do szczęśliwego życia? Czy Echo odzyska głos, a las wróci do życia i na nowo rozkwitnie? Przedstawienie dla dzieci od 3 lat. Czas trwania: 1 godzina (bez przerwy).

festiwal Kraków teatr

11 lutego (wtorek), godzina 11:00, sala teatralna: „Alicja w krainie czarów”. Teatr Zagłębia z Sosnowca. Jak Jak zachować się w świecie, którego reguł nie rozumiesz? Jak pojąć to, że reguły się wciąż zmieniają? Przecież raz jesteś duży, innym razem za mały. Co to znaczy być sobą? Szukać własnej drogi, czy też pozwolić kierować się innym? Mieć własne zdanie i je wyrażać, czy iść za głosem innych? Czy dorośli znają odpowiedzi na wszystkie pytania, czy tylko udają? Może czasem są tak samo zagubieni jak ty? Nie ma chyba osoby, która potrafi udzielić odpowiedzi na te pytania.  Ale czasem pocieszający jest fakt, że inni też błądzą. Podobnie jak Alicja, która przeżywając niesamowite przygody, rosnąc, malejąc, próbując porozumieć się z różnymi postaciami musi odnaleźć swą drogę w bardzo dziwnym świecie. Dziwnym, chociaż czasem bardzo przypominającym ten nasz, „normalny”. Przedstawienie dla dzieci od 7 lat. Czas trwania: 115 min (z przerwą).

Festiwal teatrów Kraków

12 lutego (środa), godzina 11:00, sala teatralna: „Super Piotruś Pan”. Teatr Lalki i Aktora Kubuś z Kielc. To opowieść o prawdziwej miłości i przyjaźni, której głównym bohaterem jest tytułowy Super Piotruś Pan – chłopiec, który nie chce dorosnąć. Pewnego razu w jego beztroskie, pełne przygód życie na wyspie Nibylandii wkracza dziewczynka Wendy. Jej przybycie powoduje zdarzenia, po których nic już nie będzie takie, jak dotychczas. Przyjaźń i lojalność poddane zostaną najcięższej próbie. Obudzi się tęsknota i pojawią nowe, nieznane dotąd uczucia. Piotruś, który dotąd myślał tylko o sobie, pozna prawdziwą siłę miłości. W tym spektaklu siedmioro aktorów gra 18 postaci w żywym planie, a akcja toczy się w zawrotnym tempie. „Super Piotruś Pan” to dynamiczne, barwne przedstawienie, pełne zaskakujących zwrotów akcji, efektów specjalnych, z galerią niesamowitych bohaterów. Przedstawienie dla dzieci od 5 lat. Czas trwania: 1 godzina 15 minut (bez przerwy).

Festiwal Kraków

13 lutego (czwartek), godzina 11:00, sala teatralna: „Tymoteusz wśród ptaków”. Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana z Bielska-Białej. „Tymoteusz wśród ptaków” to zaskakująca historia Misia, który pewnego dnia postanawia zaopiekować się porzuconym, kukułczym jajkiem. Ten szalony pomysł spowoduje szereg zabawnych przygód z udziałem jego statecznego taty, rozśpiewanych ptasich przyjaciół i podstępnego lisa. Perypetie bohaterów ułożą się na scenie w zabawną, ale i pouczającą historię o istocie rodzicielskiej miłości. Inscenizacja z wielobarwną scenografią i klimatyczną muzyką z pewnością sprowokuje uśmiech na twarzach wielu młodszych i starszych widzów, a także dostarczy ważnych tematów do późniejszych rozmów w rodzinnym gronie. Miś obecnie jest dla najmłodszych swoistym przewodnikiem po świecie wartości.
Przedstawienie dla dzieci od 3 lat. Czas trwania: 1 godzina (bez przerwy).

festiwal kraków

14 lutego (piątek), godzina 11:00, sala teatralna: „Kopciuszek”. Teatr Lalki i Aktora Kubuś z Kielc. Kopciuszek to jedna z najbardziej znanych, lubianych i najczęściej przedstawianych baśni na całym świecie. To opowieść o tym, że los sprzyja ludziom dobrym i szlachetnym. Ale również o cudowności i niezwykłości, pełnego czarów świata. Oprócz wróżki występują w niej bowiem gadający kot, śpiewające warzywa i mówiące dziwnymi językami przedmioty, a wszystko to za sprawą magii teatru lalek. Aby najmłodszym przybliżyć postać Kopciuszka, a starszym urozmaicić znaną fabułę, akcja przeniesiona została w czasy współczesne i stąd również pomysł na oryginalną inscenizację. Konwencją spektaklu są lalki typu muppety, takie jakie można zobaczyć w filmach i programach Jima Hensona. Taka formuła daje możliwość ukazania z dystansem i humorem natury ludzkiej, wyrazistego zarysowania postaci oraz brawurowego rozegrania wszystkich wątków. Przedstawienie zrealizowane zostało również w planie aktorskim, z elementami interakcji z widzem. Przedstawienie dla dzieci od 4 lat. Czas trwania: 1 godzina 15 minut (z przerwą).

Festiwal Kraków

Kiedy: Od 3 do 14 lutego
Gdzie: Nowohuckie Centrum Kultury, al. Jana Pawła II 232, 31-913 Kraków
Cena: Każdy spektakl kosztuje 15 zł

Autor:

Serwis dla rodziców, wydarzenia, wywiady, recenzje

Poinformujemy Cię o kolejnych treściach.

Poinformuj nas o ciekawym artykule! | +
JR

Patronaty

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Zamknij