Ferie zimowe w Muzeum Etnograficznym

Dodano: 02 lutego 2014r.

Tagi: , , ,

Muzeum Etnograficzne im. S. Udzieli zaprasza na „Zimowe podróże” – zajęcia dla uczestników indywidualnych (6–9 lat), które odbędą się w dniach: od 3 do 7 lutego oraz od 10 do 14 lutego. Jest cykl dziesięciu warsztatów zainspirowany kulturą i geografią różnych części świata. Amplituda temperatury zaprowadzi uczestników do skutej lodem Grenlandii czy upalnej amazońskiej dżungli. Opowieści i mity powiodą dzieci przez afrykańską pustynię oraz azjatycką tajgę. Zajęcia prowadzone są w oparciu o ćwiczenia manualne oraz ruchowe. Pobudzają wyobraźnię i zachęcają do samodzielnego zadawania pytań i znajdywania odpowiedzi.

Tematy poszczególnych zajęć:

  • 3 lutego – Łowcy z krainy lodu. Eskimosi czy Inuici? Kim są i skąd dokładnie pochodzą mieszkańcy północnych krańców ziemi? Jak przetrwać w mroźnych warunkach dalekich krain? Jak wygląda model arktycznych okularów słonecznych? Podczas warsztatów dzieci odwiedzą mieszkańców Grenlandii i Alaski. Przyjrzą się ich codziennemu życiu, poznają tajniki eskimoskiej kuchni oraz zabawy i sposoby spędzania wolnego czasu.
  • 4 lutego – Kierunek – Afryka. Jak wygląda sawanna i czym różni się od stepu? Gdzie znajduje się dżungla, a gdzie można zobaczyć drapacze chmur? Fenek, mangusta, bawolec, gazela – które z afrykańskich zwierząt udało się oswoić człowiekowi? Zabawy pobudzą wyobraźnię i detektywistyczną ciekawość.
  • 5 lutego – Afryka – od podszewki. Jak liczna jest afrykańska rodzina? W co bawią się dzieci w afrykańskiej wiosce? Co jest potrzebne do zrobienia piłki do gry? Jakie opowieści snują afrykańskie mamy? Warsztaty będą okazją do zapoznania się z życiem i kulturą mieszkańców Afryki. Dzieci będą mogły poszukać tego, co nas łączy, a co różni.
  • 6 lutego – Kierunek – Laponia. Co to jest joikowanie? Co ma wspólnego zorza polarna ze słuchaniem radia? Warsztaty będą okazją do poznania życia i kultury mieszkańców Laponii. Barwy zorzy polarnej rozbudzą wyobraźnię stając się pretekstem do dalszych arktycznych eksploracji.
  • 7 lutego – Szlakiem ludzi i reniferów. Jak bardzo splecione są losy ludzi i zwierząt? Dlaczego w Mongolii nie warto mierzyć czasu? Jak smakuje słona herbata? Przemierzymy rozległe przestrzenie azjatyckiej tajgi w poszukiwaniu osad Catanów. Uczestnicy sprawdzą, jak wyglądają ich domy i czy można je przenieść na grzbiecie renifera.
  • 10 lutego – Tropikalna ekspedycja. Jak wygląda życie w peruwiańskiej dżungli? Co trzeba wiedzieć, aby móc w niej przetrwać? Czego może nauczyć tropikalny las? Uczestnicy wyruszą w głąb amazońskiego lasu. Poznają jego odgłosy i zapachy. Przyjrzą się bogatej roślinności i dowiedzą się, jakie zastosowanie znaleźli dla niej peruwiańscy Indianie.
  • 11 lutego – Skrzyżowane spojrzenia – Afryka. Czy niebo nad Polską jest takie samo jak nad Afryką? Na czym polega efekt motyla? Czy woda jest wszędzie tak samo cenna? Jakie produkty z Afryki można znaleźć w naszych sklepach? W trakcie warsztatów dzieci zastanowią się, co łączy Afrykę z resztą świata i jakie zależności temu towarzyszą.
  • 12 lutego – Opowieści z Imperium Czterech Części. Kto zamieszkiwał tereny dzisiejszego Peru przed erą odkryć geograficznych? Jakie zagadki kryje cywilizacja Inków? W trakcie warsztatów dzieci poznają życie codzienne, sztukę i kulturę rdzennych mieszkańców Ameryki Południowej. Spróbują rozwiązać łamigłówki małe jak ziarnko kukurydzy i ogromne jak naziemne rysunki na pustyni.
  • 13 lutego – Afryka. W poszukiwaniu słońca. Jak wygląda wędrówka przez pustynię i kogo można podczas niej spotkać? Zamieszkała przez różne społeczności Afryka, jest pełna mitów i opowieści. Warsztaty toczyć się będą wokół historii o Timburu, chłopcu, który zgasił Słońce. Dzieci wsłuchają się w opowieść o jego losach i przy wykorzystaniu różnych technik plastycznych stworzą własną interpretację jego przygód.
  • 14 lutego – Baśniowy korowód. Czy tylko w baśniach ludzie mogą zmieniać się w zwierzęta? Czym różni się tapir od kapibary? Do czego służą karnawałowe maski i przebrania? Uczestnicy odkryją bliskość zwierząt i ludzi w peruwiańskiej kulturze. Przyjrzą się plującym lamom, mitycznym kondorom i budzącym postrach gepardom. Zajrzą do sąsiadującej z Peru Boliwii, by wziąć udział w bajecznie kolorowym karnawale.

Warsztaty skupiają się na wybranym wątku: fragmencie wystawy, obiekcie, źródłach etnograficznych. Wprawiają w ruch myśli, wyobraźnię i ręce. Prowadzone są od poniedziałku do piątku jako element stałej oferty edukacyjnej Muzeum.

Kiedy: 3–7 lutego oraz 10–14 lutego, godziny od 12:00 do 14:00
Gdzie: Muzeum Etnograficzne w Krakowie, plac Wolnica 1, Kraków
Cena: 15 zł/osoba. Przy jednorazowym zakupie biletów na trzy i więcej warsztatów, koszt pojedynczych zajęć wynosi 12 zł. Obowiązuje rezerwacja.
Kontakt: e-mail edukacja@etnomuzeum.eu, telefon (12) 430 60 23

ferie zimowe

Autor:

Serwis dla rodziców, wydarzenia, wywiady, recenzje

Poinformujemy Cię o kolejnych treściach.

Poinformuj nas o ciekawym artykule! | +
JR

Patronaty

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Zamknij