Ferie w Muzeum Narodowym w Warszawie

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza od 18 lutego do 1 marca na rodzinne ferie zimowe. Motywem przewodnim zajęć planowanych na dni powszednie (od 18 do 21 oraz 25–28 lutego, godzina 13:00) staną się podróże w czasie i przestrzeni: spotkania z mitologicznymi, historycznymi i baśniowymi bohaterami, wyprawy w poszukiwaniu fantastycznych stworów, a nawet mrożące krew w żyłach ekspedycje do muzealnego archiwum X. Podczas spotkań w Zimowym Klubie Małego Konesera organizowanych wspólnie z wydawnictwem Dwie Siostry będzie można odkryć w sobie dryg do przekładania opowieści na język obrazów (warsztaty z młodymi ilustratorami od 18 do 21 lutego w godzinach od 16:30 do 18:00. Natomiast posłuchać bajkowych czytanek w wykonaniu znanych aktorów: Marii Seweryn, Jacka Braciaka, Grażyny Wolszczak i Agaty Kuleszy będzie można od 25 do 28 lutego w godzinach od 17:00 do 17:45.

Do Muzeun Narodowego warto również wybrać się w jeden z trzech weekendów zimowych wakacji – będzie można wziąć udział w sobotnich familijnych warsztatach i animacjach, co tydzień koncentrujących się wokół innego tematu:
15 lutego „Średniowieczna sobota” :

 • 12:00–16:00 „Książęta, mieszczanie i kmiecie”, warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 5–12 lat. Obowiązują zapisy / obowiązuje bilet warsztatowy / ok. 70 minut. Zapisy od poniedziałku do piątku  w godz. 9:00–15:00 pod numerem telefonu: + 48 22 621 10 31 wew. 246 lub e-mailowo: edukacja@mnw.art.pl
 • 12:00–15: 00 „Średniowieczne inspiracje” – animacje plastyczne dla dzieci w Holu Głównym. Obowiązuje bilet wstępu do Muzeum.

22 lutego

 • 12:00–15:00 „Zamaskowani” – animacje plastyczne dla dzieci w Holu Głównym. Organizatorzy zapraszają wszystkie dzieci do wykonania własnych masek karnawałowych i wyruszenia tropem zamaskowanych postaci z obrazów. Pomogą w tym specjalnie przygotowane druki edukacyjne. Obowiązuje bilet wstępu do Muzeum.
 • 13:00 „Muzeum w przebraniu” – warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 5–12 lat. Karnawał to czas zabaw i balów. Wiele z nich to maskarady – przyjęcia, na których goście noszą maski i są przebrani za kogoś zupełnie innego. W muzealnych salach także można spotkać na obrazach wielu „przebierańców”. Podczas zajęć dzieci poznają powody, dla których malarze przedstawiali siebie w przebraniach i dlaczego inne osoby również chętnie portretowały się w przebraniu. Każdy z uczestników zdecyduje, w którą postać z obrazu chciałby się zmienić i wykona odpowiednią maskę. Obwiązują zapisy. Obowiązuje bilet warsztatowy. Zapisy od poniedziałku do piątku w godz. 9.00–15.00 pod numerem telefonu: + 48 22 621 10 31 wew. 246 lub e-mailowo (do 21 lutego do godz. 15.00): edukacja@mnw.art.pl.

1 marca

 • 12:00–15:00 Animacje plastyczne dla dzieci w Holu Głównym. Obowiązuje bilet wstępu do Muzeum.
 • 13: 00 „Sztuka ze smakiem” – warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 5–12 lat. Na obrazach będzie można podziwiać nie tylko sławne osoby i ważne wydarzenia, lecz także ciasta, napoje, owoce, warzywa. Niezwykle smakowita przygoda w Muzeum, podczas której dzieci dowiedzą się, że jedzenie na obrazach jest nie tylko dla ozdoby. Obowiązują zapisy. Obowiązuje bilet warsztatowy. Zapisy od poniedziałku do piątku w godz. 9.00–15.00 pod numerem telefonu: + 48 22 621 10 31 wew. 246 lub e-mailowo (do 28 lutego do godz. 15.00): edukacja@mnw.art.pl.

Muzeum Narodowe

Szczegółowym program spotkań w dni powszednie:

18 lutego – 13:00

 • My się zimy nie boimy! Czy zima jest zawsze biała i mroźna? W co można się bawić na śniegu? Jakimi kolorami namalować zimowy pejzaż? Organizatorzy zapraszają do poszukiwania „zimnych” obrazów i wspólnego ocieplenia wizerunku Królowej Śniegu.
 • W krainie bogów i herosów. Kto zbierał złote jabłka i przegrał wyścig? Dlaczego Bellerofont, gdy pokonał strasznego potwora, poczuł smutek? Kogo pokonał Herakles? Dlaczego Achilles chodził w przebraniu? Za co Apollo pogniewał się na Marsjasza? Odpowiedzi na te pytania dzieci poznają, przyglądając się obrazom i sięgając do mitologii greckiej. (Uwaga! W czasie zajęć nie odwiedzamy Galerii Sztuki Starożytnej).

19 lutego– 13:00

 • Obraz bitwy. Bitwa pod Orszą, bitwa pod Grunwaldem, bitwa pod Somosierrą – to wydarzenia, które można poznać nie tylko na lekcji historii, lecz także z muzealnych galerii. Artyści, inspirowani zwycięstwami i brawurowymi akcjami polskich żołnierzy, malowali je. Każdy z nich robił to jednak inaczej – autor Bitwy pod Orszą stworzył „komiks”, dzięki któremu można poznać jej przebieg od początku do końca, zaś Jan Matejko ukazał końcową fazę bitwy pod Grunwaldem.
 • Księżniczki, rycerze i smoki. Dawno, dawno temu za siedmioma górami i siedmioma rzekami znajdowało się cudowne królestwo… Kto nie chciałby, choćby przez chwilę, być walecznym rycerzem lub piękną księżniczką, walczyć ze smokiem w obronie niewiasty lub tańczyć do rana na balu w pięknej sukni? Uczestnicy zajęć przeniosą się w świat księżniczek, rycerzy i smoków, przeżyją tam niezwykłe przygody, ale czy będą chcieli wrócić do rzeczywistości?

20 lutego – 13:00

 • Muzealne archiwum X. Czy mrożące krew w żyłach przygody mogą przydarzyć się tylko ludziom? Nie! Obrazy także przeżywają przygody! Podczas wycieczki po galeriach dzieci zamienią się w detektywów i przeprowadzą prawdziwe śledztwo, tropiąc tajemnice dzieł sztuki… Dowiedzą się, jakie były losy Bitwy pod Grunwaldem, odkryją odciski palców malarzy i zbadają, jak uratowano Pomarańczarkę?  Wyniki śledztwa dołączą do muzealnego archiwum X…
 • W drogę! Niczym dawni artyści uczestnicy spakują kufry, walizki i wyruszą w podróż. Co będzie potrzebne? Czy warto zabrać sztalugę i płótno, czy może wystarczy szkicownik? Czy do walizki zmieści się jeszcze ciepły płaszcz? Wędrując przez piękne i odległe krainy, dzieci utrwala najwspanialsze widoki, a następnie skomponują z nich oryginalne pejzaże.

21 lutego – 13:00

 • Przepis na mumię. Podczas zajęć dzieci dowiedzą się, ile metrów bandaża zużywano do robienia mumii, do czego służyły urny kanopskie i co wkładano zmarłemu do grobowca. Dowiedzą się, kim byli Ozyrys i Anubis oraz czym jest Księga Umarłych. Stworzą dekorację sarkofagu i sprawdzą, czy pisanie hieroglifami jest trudne.
 • Od mrówki do słonia, czyli muzealny zwierzyniec. W Muzeum ukryło się wiele znanych zwierząt oraz fantastycznych stworów: latających, pełzających, skaczących. W czasie zajęć dzieci poszukają obrazów, na których są namalowane, i zobaczą, że niektórzy artyści malowali nawet mrówki!

25 lutego – 13:00

 • Obraz bitwy. Bitwa pod Orszą, bitwa pod Grunwaldem, bitwa pod Somosierrą – to wydarzenia nie tylko z lekcji historii, lecz także z muzealnych galerii.  Artyści, inspirowani zwycięstwami i brawurowymi akcjami polskich żołnierzy, malowali je. Każdy z nich robił to jednak inaczej – autor Bitwy pod Orszą stworzył „komiks”, dzięki któremu można poznać jej przebieg od początku do końca, zaś Jan Matejko ukazał końcową fazę bitwy pod Grunwaldem.
 • Księżniczki, rycerze i smoki.Dawno, dawno temu za siedmioma górami i siedmioma rzekami znajdowało się cudowne królestwo… Kto nie chciałby, choćby przez chwilę, być walecznym rycerzem lub piękną księżniczką, walczyć ze smokiem w obronie niewiasty lub tańczyć do rana na balu w pięknej sukni? Uczestnicy zajęć przeniosą się w świat księżniczek, rycerzy i smoków, przeżyją tam niezwykłe przygody, ale czy będą chcieli wrócić do rzeczywistości?

26 lutego –  13:00

 • My się zimy nie boimy! Czy zima jest zawsze biała i mroźna? W co można się bawić na śniegu? Jakimi kolorami namalować zimowy pejzaż? Uczestnicy zapraszają do poszukiwania „zimnych” obrazów i wspólnego ocieplenia wizerunku Królowej Śniegu.
 • W krainie bogów i herosów. Kto zbierał złote jabłka i przez to przegrał wyścig? Dlaczego Bellerofont, gdy pokonał strasznego potwora, poczuł smutek? Kogo pokonał Herakles? Dlaczego Achilles chodził w przebraniu? Za co Apollo pogniewał się na Marsjasza? Odpowiedzi na te pytania dzieci poznają, przyglądając się obrazom i sięgając do mitologii greckiej. (Uwaga! W czasie zajęć nie będzie możliwości owiedzenia Galerii Sztuki Starożytnej).

27 lutego  – 13:00

 • Muzealne archiwum X. Czy mrożące krew w żyłach przygody mogą przydarzyć się tylko ludziom? Nie! Obrazy także przeżywają przygody! Podczas wycieczki po galeriach dzieci zamienią się w detektywów i przeprowadzą prawdziwe śledztwo, tropiąc tajemnice dzieł sztuki… Dowiedzą się, jakie były losy Bitwy pod Grunwaldem, odkryją odciski palców malarzy i zbadają, jak uratowano Pomarańczarkę? Wyniki śledztwa dołączą do muzealnego archiwum X…
 • W drogę! Niczym dawni artyści dzieci spakują kufry, walizki i wyruszą w podróż. Co będzie potrzebne? Czy warto zabrać sztalugę i płótno, czy może wystarczy szkicownik? Czy do walizki zmieści się jeszcze ciepły płaszcz? Wędrując przez piękne i odległe krainy, dzieci utrwalą najwspanialsze widoki, a następnie skomponują z nich oryginalne pejzaże.

28 lutego – 13:00

 • Przepis na mumię. Podczas zajęć dzieci dowiedzą się, ile metrów bandaża zużywano do robienia mumii, do czego służyły urny kanopskie i co wkładano zmarłemu do grobowca. Dowiedzą się, kim byli Ozyrys i Anubis oraz czym jest Księga Umarłych. Stworzą dekorację sarkofagu i sprawdzą, czy pisanie hieroglifami jest trudne.
 • Od mrówki do słonia, czyli muzealny zwierzyniec. W Muzeum ukryło się wiele znanych zwierząt oraz fantastycznych stworów: latających, pełzających, skaczących. W czasie zajęć dzieci poszukają obrazów, na których są namalowane, i zobaczą, że niektórzy artyści malowali nawet mrówki!

warsztaty

Wydawnictwo Dwie Siostry i Muzeum Narodowe w Warszawie zapraszają rodziców z dziećmi 18–21 lutego i 25–28 lutego do Zimowego Klubu Małego Konesera:

Warsztaty plastyczne
W pierwszym tygodniu ferii każde dziecko będzie mogło odkryć w sobie artystę i poczuć się jak Mały Koneser Wielkiej Sztuki, uczestnicząc w warsztatach plastycznych prowadzonych przez młodych ilustratorów. Inspiracją do zajęć będzie seria książek Wydawnictwa Dwie Siostry „Mały Koneser”.Warsztaty odbywać się będą w dniach 18, 19, 20 i 21 lutego (od wtorku do piątku) w godzinach 16:30–18:00. Prowadzący: Agata Dudek, Marianna Oklejak, Piotr Karski i Ola Cieślak.

Czytanki
Drugi tydzień ferii upłynie pod znakiem dobrej literatury w fachowym wykonaniu: przez cztery popołudnia znani aktorzy będą czytali dzieciom książki Wydawnictwa Dwie Siostry. Na czytanki organizatorzy zapraszają w dniach 25, 26, 27 i 28 lutego (od wtorku do piątku) w godzinach 17:00 – 17:45. Książki czytają: Maria Seweryn, Jacek Braciak, Grażyna Wolszczak, Agata Kulesza.

Na warsztaty i czytanki obowiązują zapisy. Zbiórka w Holu Głównym. Wstęp wolny. Zapisy od poniedziałku do piątku w godz. 9.00–15.00 pod numerem telefonu: + 48 22 621 10 31 wew. 246 lub e-mailowo: edukacja@mnw.art.pl

Kiedy: Od 18 lutego do 1 marca. Obowiązują zapisy od poniedziałku do piątku w godz. 9.00–15.00 pod numerem telefonu: + 48 22 621 10 31 wew. 246 lub e-mailowo (do 21 lutego do godz. 15.00): edukacja@mnw.art.pl
Gdzie: Muzemu Narodowe, Aleje Jerozolimskie 3, Warszawa
Cena: dzieci – odpowiedni bilet wstępu (do lat 7 wstęp wolny; dzieci starsze – 1 zł), opiekunowie – bilet wstępu do Muzeum (normalny – 15 zł; ulgowy – 10 zł),

Autor:

Serwis dla rodziców, wydarzenia, wywiady, recenzje

Poinformujemy Cię o kolejnych treściach.

Poinformuj nas o ciekawym artykule! | +
JR

Patronaty

Leszek Peszek i jego najlepszy przyjaciel

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Zamknij