Kochany Panie Mikołaju…

Duże, prześliczne dziecięce oczka wpatrzone w niebo udekorowane błyszczącymi gwiazdami i myśli pełne pytań: gdzie te sanki, czy renifer ma świecący nos, czy dostanę tę lalkę lub klocki z wystawy, czy on rzeczywiście ma taki wielki brzuch i najważniejsze – Mikołaju, gdzie Ty jesteś? Są oczywiście jeszcze obawy, czy byłem/byłam grzeczna i czy Mikołaj w tym roku mnie odwiedzi z wymarzonym prezentem czy obiecaną przez rodziców rózgą?
Wszystko zaczęło się od biskupa Mikołaja z Mirry. Urodził się on w Patarze (obecnie tereny Turcji) około 270 roku, w bardzo zamożnej rodzinie. Już od najmłodszych lat, jako bardzo pobożny chłopiec wszystkim chętnie pomagał. Gdy został biskupem, jego misja niesienie pomocy stała się jeszcze bardziej aktywna, poprzez ratowanie biednych od głodu, rozdawanie pieniędzy i pomoc w ocaleniu ludzkiego życia. Wszystkie to cudowne historie o jego dobroczynności przyczyniły się do jego beatyfikacji. Św. Mikołaj jest także patronem marynarzy, co ma związek jedną z legend o cudownym ocaleniu statku, który płynął z pielgrzymką do Jerozolimy.
W Rzymie na cześć Św. Mikołaja powstało jedenaście kościołów. W ikonografii przedstawiany jest jako stary człowiek w szatach biskupa, który siedzi na osiołku. Współczesny wizerunek Mikołaja pochodzi z lat 30 tych i narodził się w Stanach Zjednoczonych na zlecenie producentów Coca–Coli. Przedstawia on grubego, śmiesznego Pana z długą i siwą brodą w czerwono – białym stroju w wielkiej czapce z białym pomponem.
    6 grudnia w rocznicę jego śmierci obchodzone jest jego święto, jest to dzień, w którym otrzymuje się mikołajowe prezenty. Jednak same mikołajki i zabawy z nimi związane praktykowano od 6 grudnia 1804 roku, za sprawą  John Pintarda, który zorganizował pierwsze przyjęcie mikołajkowe w Nowojorskim Towarzystwie Historycznym.
W dzisiejszych czasach dzieci, żeby dostać prezent od Mikołaja, muszą napisać do niego list. Możliwości jest bardzo dużo, od tradycyjnej formy związanej z kartką papieru i kolorowymi kredkami po specjalne portale internetowe, gdzie można wysłać do niego e-mail. Mikołaj zanim przyniesie prezent, ma czas na obserwowanie zachowania dziecka i sprawdzenie, czy dzieci są grzeczne. W niektórych centrach handlowych organizowane są spotkania z Mikołajem, gdzie można osobiście poprosić o prezent i przekazać Mikołajowi informację o swoim sprawowaniu.
6 grudnia dzieci otrzymują prezenty, kiedyś były to owoce i słodycze, a współcześnie dzieci dostają najróżniejsze zabawki. Tradycji otrzymywania upominków jest bardzo dużo. Dzieci dostają prezenty, ale i również sami stają się Mikołajami obdarowując prezentami innych. W szkołach organizuje się specjalne losowanie, w którym dzieci wybierają osobę, dla której będą robiły paczkę. Do przedszkoli zapraszany jest Św. Mikołaj, który rozdaje dzieciom prezenty przygotowane przez rodziców (wtedy każde dziecko otwiera swoja paczkę dopiero w domu) lub przygotowane przez radę rodziców, wtedy paczki są jednakowe i dzieci mogą je otworzyć zaraz po rozdaniu.
    Kiedy przychodzi Mikołaj?
Przyjście Mikołaja to prawdziwa magia i sekret, którego niektórzy rodzice bardzo pilnie strzegą! W nocy, kiedy dziecko śpi, Mikołaj wkłada prezent pod poduszkę lub do wielkiej skarpety, co jest zwyczajem przeniesionym ze Stanów Zjednoczonych. Obok zabawki dziecko powinno dostać jeszcze jakiś owoc i trochę słodyczy, jako zachowanie tradycji rozdawania przez biskupa Mikołaja – pożywienia. Kiedy dzieci są bardzo niegrzeczne Św. Mikołaj zostawia im w prezencie rózgę i daje szanse na poprawę zachowania do Gwiazdki (jeśli rodzice wkładają dzieciom prezenty pod choinkę) lub do przyszłego roku.
Zaczarowany jest także sam moment roznoszenia prezentów – jest to wydarzenie wokół którego powstało bardzo dużo legend, bajek i różnych opowieści. Kilka z nich przedstawia Mikołaja w saniach, które ciągnie 9 reniferów, a najważniejszy z nich to Rudolf z czerwonym i świecącym nosem. Mikołaj, żeby dostać się do każdego domu, a wchodzi oczywiście przez komin, używa magicznego proszku do zmniejszania siebie i prezentów oraz posiada zegar zatrzymujący czas, aby zdążyć z podarunkami dla dzieci na całym świecie.
A Wy jak wspominacie swoje dziecięce spotkania z Mikołajem? Jak Mikołaj odwiedza teraz Wasze dzieci?

Poinformujemy Cię o kolejnych treściach.

Poinformuj nas o ciekawym artykule! | +
JR

Patronaty

FASHION DEMOCRACY

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Zamknij