11.Festiwal Teatralny dla Dzieci „Maskarada”

Bytomskie Centrum Kultury zaprasza do udziału w 11. Festiwalu Teatralnym dla Dzieci „Maskarada”. Festiwal ma na celu przybliżenie dzieciom różnych form teatralnych w wykonaniu najlepszych teatrów. W tym roku zaprosiliśmy Teatr Groteska z Krakowa („Czerwony Kapturek”), Aktorów Sceny Polskiej cieszyńskiego teatru („Chłopcy z Placu Broni”, „Calineczka”) , Narodowy Teatr Edukacji im. A. Mickiewicza („Doktor i jego zwierzęta”, „Ania z Zielonego Wzgórza”). O tym, że teatr może mieć rozmaite formuły i oblicza przekonywać będą działania happeningowe prowadzone przed spektaklami. Atmosferę teatralnego fermentu podkreślać będzie wystawa strojów wypożyczonych z Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie. Wystawę będzie można oglądać do 9 grudnia. To już 11 edycja festiwalu, który poprzez swoją coroczną obecność kształci przyszłych, świadomych odbiorców sztuki i uwrażliwia ich na działania artystyczne. Organizowanie tego typu imprez ma wpłynąć mobilizująco i zachęcić młodych uczestników do aktywnego uczestnictwa w kulturze.

festiwal teatralny

W programie:

  • 24 listopada (niedziela), godzina 17.00, „Czerwony Kapturek” Teatr Groteska z Krakowa (dla dzieci w wieku 4-12 lat). „Czerwonego Kapturka” powinni poznać wszyscy. Dlatego właśnie, z myślą o najmłodszych widzach, teatr przygotował bajkę wg scenariusza Jana Brzechwy.Zaproponowana wersja popularnej historii to niezwykle kolorowy, wesoły, żywiołowy, roztańczony i rozśpiewany musical dla dzieci, który będzie świetną okazją do zabawy także dla rodziców.
  • 25 listopada (poniedziałek), godzina 8.30, „Chłopcy z Placu Broni” w wykonaniu Aktorów Sceny Polskiej cieszyńskiego teatru oraz młodych studentów szkół teatralnych (dla uczniów klas gimnazjalnych). Powieść „Chłopcy z Placu Broni” to historia chłopców, których połączyła przyjaźń, lojalność, honor. Ferenc Molnar opisał poświęcenie dzieci, które nie wahają się bronić swego miejsca zabaw. Ofiara życia złożona przez małego Nemeczka to najpiękniejsza kwintesencja wartości takich jak miłość, patriotyzm, oddanie dla swojej Ojczyzny. Jest to swego rodzaju lekcja historii i prawidłowych, szlachetnych postaw społecznych. Twórcy spektaklu położyli nacisk na te właśnie wartości, udowadniając tym samym, że w szlachetności, uczciwości, wierności zasadom i ideałom mieści się prawdziwy sens wszystkiego. Nawet jeśli wymaga to olbrzymiej ofiary.
  • 25 listopada (poniedziałek), godz. 10.30, „Calineczka”, w wykonaniu Aktorów Sceny Polskiej teatru cieszyńskiego oraz młodych studentów szkół teatralnych (dla przedszkolaków i uczniów klas od 1-3). Twórcy spektaklu ,,Calineczka” w reżyserii Joanny Litwin – Widera, w wykonaniu aktorów Teatru Cieszyńskiego zapraszają dzieci w podróż, w kolorowy świat pięknych ogrodów, barwnych motyli,  budzących zachwyt ptaków i licznych zwierzątek. „Calineczka” to barwna opowieść o Malutkiej Dziewczynce, która musiała stawić czoła wielu niebezpieczeństwom, by w końcu odnaleźć schronienie wśród prawdziwych przyjaciół. Twórcy spektaklu duży nacisk położyli na wydobycie motywu wartości najpiękniejszych takich jak miłość i przyjaźń. A wszystko to okraszone muzyką, łatwo wpadającą dzieciom  w ucho oraz licznymi piosenkami. Sztuka przepełniona jest humorem, a mali Widzowie również będą brać udział w przedstawieniu. Dzieci świetnie będą się bawiły udając się wraz z Calineczką w podróż pełną przygód, której celem jest przepiękna Kraina Srebrnego Księcia.
  • 26 listopada (wtorek), godz. 8.15,10.15 Narodowy Teatr Edukacji im. A. Mickiewicza: „Doktor i jego zwierzęta”, (dla uczniów klas od 1-3).Twórcy spektaklu zwrócili uwagę młodych widzów na stworzenia, które mieszkają tuż obok nas, a o istnieniu których często zapominamy. Zwierzęta, bo o nich tu mowa, to istoty piękne, wrażliwe i szczere. Obserwując je uważnie sami możemy się wiele nauczyć.Doktor poprzez to, że może swobodnie z nimi rozmawiać, stwarza doskonałą okazję by lepiej je poznać. Prowadzi on wraz ze swoimi zwierzętami spokojne życie do czasu, kiedy to z Afryki dociera do nich straszna wiadomość: groźna choroba zagraża życiu wielu tamtejszym małpom. Doktor w otoczeniu swoich najbliższych przyjaciół wyrusza na ratunek. Podróż przez morze okazuje się bardzo niebezpieczna, i to nie za sprawą rekinów, a piratów. Wędrówka przez dziką dżunglę też nie jest łatwa i tu znów nie zagrażają im jadowite węże, ale tutejszy kanibal. Tak czy inaczej podróżnicy pozostają nieustraszeni.Czy uda im się wyleczyć chore zwierzęta? Czy wrócą z tej podróży cało i zdrowo? O tym przekonają się widzowie oglądając przedstawienie. Twórcy spektaklu mają nadzieję, że po spotkaniu z doktorem i jego przyjaciółmi dzieci wrócą do domów trochę odmienione. Być może z większą sympatią i życzliwością będą patrzeć na wszystkie żywe istoty.
  • 26 listopada (wtorek), godz. 12.15: „Ania z Zielonego Wzgórza”, Narodowy Teatr Edukacji im. A. Mickiewicza. (dla uczniów klas od 4-6). Na przestrzeni dziesięcioleci „Anię z Zielonego Wzgórza” wielokrotnie ekranizowano, niezliczoną ilość razy przenoszono na deski teatru, tworzono na jej podstawie musicale i słuchowiska radiowe.Aktorki grające tę postać tworzyły różnorodne, często bardzo odległe od siebie kreacje, skupiające się na odmiennych cechach charakteru bohaterki, budując całkowicie odmienny kontekst znaczeniowy, w wyraźny sposób przesuwający punkt ciężkości całego dzieła. Jakkolwiek by nie traktowano tego utworu, cechą wspólną wszystkich dokonań winna być niewątpliwa charyzma głównej postaci oddziałująca na otoczenie i zmieniająca je.Twórcy Narodowego Teatru Edukacji postawili właśnie na jak najbardziej ludzkie i bliskie spojrzenie na życie młodych bohaterów sztuki. Mamy nadzieję, że nasi widzowie zamiast posągowej ikony literatury i filmu dostrzegą w Ani swoją rówieśniczkę, której problemy i sposób zachowania wybitnie korespondują z tym czego sami doświadczają.

festiwal

Kiedy: 24 – 26 listopada
Gdzie: Bytomskie Centrum Kultury, Pl. Karin Stanek 1, Bytom
Cena: Bilety 17 zł – normalny, 14 zł – klubowicze Klubu Zielonej Żyrafy (tylko w przypadku spektaklu „Czerwony Kapturek”)

 

Autor:

Serwis dla rodziców, wydarzenia, wywiady, recenzje

Poinformujemy Cię o kolejnych treściach.

Poinformuj nas o ciekawym artykule! | +
JR

Patronaty

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Zamknij