Wczesnośredniowieczni wojowie – pokazy rycerskie:-)

III Karpacki Festiwal ArcheologicznyDwa Oblicza” rozpocznie się od pokazów wczesnośredniowiecznych wojaków, którzy zawitają na rynku w Jaśle. Impreza rozpocznie się 16 sierpnia, o godzinie 19:30, od pokazu walk i uzbrojenia.Spotkanie zainauguruje przemarsz wojów z Placu Żwirki i Wigury na jasielski rynek. Następnie wojowie stoczą ze sobą zainscenizowane pojedynki. Odbędzie się również pokaz uzbrojenia z IX i X wieku. Inscenizację zakończy prezentacja Karpackiej Troi i zaproszenie na Festiwal Archeologiczny do Trzcinicy. III Karpacki Festiwal Archeologiczny „Dwa Oblicza” odbędzie się w dniach 17 i 18 sierpnia na terenie starosłowiańskiego grodziska.

 • Sobota upłynie pod znakiem turniejów: łuczniczego o nagrodę Starosty Jasielskiego, a także bojowego o nagrodę Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz Burmistrza Miasta Jasła. Będzie można zobaczyć opowieści o wiekach przeszłych – inscenizacje oparte na mitologii słowiańskiej i wikińskiej, machiny oblężnicze w akcji – czyli jak dawniej grody zdobywano, pokaz uzbrojenia i przygotowywania wojów do bitwy, bitwę o panowanie nad Wałami Królewskimi oraz posłuchać legend i obrzędów słowiańskich zaklętych w muzyce zespołu Jar.
 • W niedzielę odbędą się pokazy strojów z początków epoki brązu i wczesnego średniowiecza, turniej rzutu oszczepem o nagrodę Wójta Gminy Jasło, finały turniejów: bojowego o nagrodę Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz Burmistrza Miasta Jasła, a także łuczniczego o nagrodę Starosty Jasielskiego. Przybyli zapoznają się z powieściami o wiekach przeszłych, dzięki inscenizacjom opartym na mitologii słowiańskiej i wikińskiej. Wojowie ponownie zmierzą się w bitwie o Wały Królewskie. Fani muzyki folkowej będą mogli wysłuchać koncertów białoruskiego zespołu Stary Olsa, a także naszych Trzcinicoków.

Imprezie towarzyszyć będą:

 • prezentacje dawnych rzemiosł,
 • zwiedzanie obozu rzemieślników i wojów wczesnośredniowiecznych
 • zwiedzania wioski z epoki brązu, będzie można zwiedzić wystawę stałą skansenu,
 • park archeologiczny i grodzisko
 • projekcja filmu „Karpacka Troja”
 • pokazy związane z epoka brązu: krzemieniarstwo, odlewnictwo brązu, plecionkarstwo, kuchnia, zdobienie ciał, wyrób naczyń i wczesnośredniowiecznych rzemiosł: płatnerstwa, drogownictwa,
 • powroźnictwa, kowalstwa, odlewnictwa, snycerstwa, bursztyniarstwa czy garncarstwa
 • każdy z przybyłych będzie mógł zobaczyć jak dawniej wytapiano żelazo w dymarce, spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku i miotaniu włócznią. Na najmłodszych czekają zabawy i konkursy na świeżym
 • powietrzu oraz w Salce Małego Odkrywcy.

Kiedy: 16, 17, 18 sierpnia
Gdzie: Rynek w Jaśle, Starosłowiański Grodzisk w Trzcinicy
Cena: Bezpłatnie (wstęp na teren parku)

Festiwal Archeologiczny

Autor:

Serwis dla rodziców, wydarzenia, wywiady, recenzje

Poinformujemy Cię o kolejnych treściach.

Poinformuj nas o ciekawym artykule! | +
JR

Patronaty

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Zamknij