Warsztaty w Muzeum

Dodano: 26 sierpnia 2013r.

Tagi: ,

Muzeum we Wdzydzach Kiszewskich zaprasza od 27 sierpnia, dzieci od 5 lat na zajęcia, które będą odbywały się do końca października. Uczestnicy lekcji i warsztatów wszystkie samodzielnie wykonane wyroby zabierają sobie na pamiątkę.Organizatorzy proszą o zgłoszenia co najmniej 5 dni przed przyjazdem. Warunkiem uczestnictwa w lekcjach i warsztatach muzealnych jest wykupienie biletu wstępu ! Zajęcia bezpłatne (jeden temat do wyboru) oferujemy dodatkowo po wykupieniu dowolnej płatnej lekcji.

Tematy zajęć:

 • Tradycyjne zajęcia wiejskie: Mielenie tabaki, noszenie wody w nosidłach, mielenie zboża w żarnach, tłuczenie zboża w stępie, pranie i maglowanie, tkanie szmaciaka, szycie odzieży, drukowanie tkanin, wyrób filetu, obróbka drewna. Spotkanie bezpłatne.
 • Zabawki i zabawy ludowe: Na biegunach, na kółkach, pływające, fruwające.Chodzenie na szczudłach i w „korkach”, przeciąganie liny, toczenie obręczy, strzelanie z procy i łuku. Zajęcia bezpłatne.
 • Lekcja języka kaszubskiego: W czasie lekcji uczestnicy poznają podstawy języka kaszubskiego. Nauczą się alfabetu – dowiedzą się o różnicach między pisownią liter kaszubskich i polskich. Zapoznają się z podstawowym słownictwem kaszubskim oraz spróbują pisać po kaszubsku ze słuchu.Koszt zajęć – 2 zł.
 • Zajęcia w zabytkowej szkole: Dzieci poznają szkołę z okresu międzywojennego oraz historię szkolnictwa na Pomorzu. Nauczą się pisać gęsim piórem, gryflem na tabliczce, lub stalówką. Koszt – 2 zł.
 • Wykonanie ludowych i stylowych ozdób choinkowych: dzieci dowiedzą się o pochodzeniu i tradycjach strojenia świątecznego drzewka. Wykonają ozdoby z papieru, krepy, bibuły, słomy, którymi dawniej na terenie Pomorza dekorowano choinkę chłopską i dworską. Koszt – 4 zł.
 • Muzyczne narzędzia i instrumenty obrzędowe: Uczestnicy poznają historię, budowę i poprzez wspólne muzykowanie – działanie kaszubskich instrumentów i narzędzi muzycznych tradycyjnie używanych w czasie zabaw, obrzędów i świąt. Koszt – 2 zł.
 • Haftowanie: Dzieci poznają historię haftu wdzydzkiego, wzornictwo, ściegi, kolorystykę i techniki jego wykonania. Zależnie od stopnia umiejętności najmłodsi wykonają samodzielnie cały haft, lub jego fragment, który można dokończyć w domu. Koszt – 2 zł.
 • Tkactwo: Najmłodsi poznają warsztat tkacki i technikę wykonania szmaciaka. Na małych krosienkach tkackich dzieci wykonają wełną proste sploty. Koszt – 2 zł.
 • Malarstwo na szkle: Malowanie tradycyjną techniką szklanego obrazka. Uczestnicy poznają historię, tematykę i zdobnictwo kaszubskiego malarstwa na szkle. Koszt – 4 zł.
 • Wyrób kwiatków z papieru: Warsztaty odbywają się w chałupie, lub w ogrodzie. Dzieci wykonają tradycyjne, charakterystyczne dla regionu, lub współczesne artystyczne kwiaty z krepiny. Koszt – 2 zł.
 • Toczenie czyń na kole garncarskim: W warsztacie znajdują się dwa koła garncarskie o napędzie nożnym. Przy pomocy instruktora dzieci nauczą się toczenia i formowania glinianych naczyń, które można wysuszyć lub wypalić w domu. Koszt – 4 zł.
 • Lepienie z gliny: Zajęcia odbywają się wewnątrz chałupy, lub w obrębie zagrody. Lepimy figurki z gliny, albo korzystamy z gotowych foremek; zdobimy wyroby wg uznania kamykami, łuskami szyszek, ziarenkami. Koszt – 2 zł.

Kiedy: Od 27 sierpnia do końca października
Gdzie: Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich, 83-406 Wąglikowice, tel/Fax 58 686-12-88 & 686-11-30
Cena: Ceny zajęć podane przy poszczególnych tematach.

Wdzydze Kiszewskie

Autor:

Serwis dla rodziców, wydarzenia, wywiady, recenzje

Poinformujemy Cię o kolejnych treściach.

Poinformuj nas o ciekawym artykule! | +
JR

Patronaty

Leszek Peszek i jego najlepszy przyjaciel

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Zamknij