Lato w Centrum Nauki

Centrum Nauki Kopernik zaprasza do udziału w letnim projekcie „Planeta Miasto”. Jest to cykl wydarzeń w Centrum, które odbywają się w weekendy od 6 lipca do 25 sierpnia. Poprzez zaplanowane działania – organizatorzy chcą zachęcić dzieci do korzystania z rozwiązań – polepszających warunki życia w mieście oraz do poszerzania wiedzy na temat zmian cywilizacyjnych. W letnie weekendy na odwiedzających Park Odkrywców czekają leżaki, czytelnia czasopism, zajęcia pilates oraz wypożyczalnia gier
planszowych i plenerowych. Park zapełni się animatorami Kopernika, zaopatrzonymi w wózek laboratoryjny. Na najmłodszych czekają pokazy baniek mydlanych i tęcza powstająca na zawołanie.

Warsztaty:
Uziemieni to cykl sobotnich warsztatów (od godziny 11:00 do 15;00) z pogranicza ogrodnictwa i projektowania, promujących tzw. zrównoważone myślenie o życiu w mieście. Wspólnymi siłami uczestnicy postarają się wypracować nowe zielone standardy dla Warszawy. Zaprojektowana zostanie m. in. makietę idealnego miasta, zbudujemy „string gardens” (kwiatowe kule), mini ogródek warzywny, samonawadniające się doniczki i basen z roślinami wodnymi.

 • 6 lipca 2013 – Zielone miasto. Uczestnicy zastanowią się, jakie funkcje pełni dziś przyroda w mieście oraz zaprojektują makietę idealnie zielonego miasta.
 • 13 lipca 2013 – Kwiatowe kule. Uczestnicy zbudują efektowne kwiatowe kule tzw. „string gardens” i rośliny bez doniczek.
 • 20 lipca 2013 – Ogród wiszący i pnącza. Nawet w małej przestrzeni jest miejsce na ogród! Uczestnicy zrobią wiszące doniczki, wykorzystując rośliny pnące i zwisające.
 • 27 lipca 2013 – Domowa farma. Uczestnicy będą siać, rozsadzać i podlewać. Efekt? Mini ogródek warzywny.
 • 3 sierpnia 2013 – Deszczobranie. Wykorzystując butelki, lejki i rurki uczestnicy skonstruują samonawadniające się doniczki.
 • 10 sierpnia 2013 – Zielone półki. Uczestnicy wykorzystają stare przedmioty jak deski i niepotrzebne meble, żeby stworzyć półki
 • z „wrośniętymi” donicami.
 • 17 sierpnia 2013 – Rośliny wodne. Uczestnicy nauczą się, jak zaaranżować i stworzyć domowy basen z roślinami wodnymi.
 • 24 sierpnia 2013 – Ogród w miniaturze. Wyprawa  w miasto, by na Powiślu wykonać miniaturowe scenki rodzajowe w szczelinach krawężników i w chodnikowych dziurach.

Park Odkrywców

Miastotwory – warsztaty w niedziele – od 11:00 do 13:00. Dzieci będą projektować i budować eksperymentalne miastotwory. W każdą niedzielę powstanie inne miasto, a dzieci zobaczą, jakie stoją przed nim problemy i wspólnymi siłami postarają się je rozwiązać.

 • 7 lipca 2013 – Miasto dookoła świata. Podczas zajęć dzieci poznają w jaki sposób położenie geograficzne wpływa na materiały, z których buduje się domy w różnych strefach klimatycznych. Zbudują wielkie miasto, które oplecie całą kulę ziemską – od bieguna do bieguna!
 • 14 lipca 2013 – Parko-miasto. Ile w mieście jest miejsca dla ludzi, a ile dla samochodów – gdzie odpoczywają ludzie, a gdzie samochody? Jak na klimat miasta wpływają środki komunikacji? Uczestnicy zbudują zielony system komunikacji, wymyślimy alternatywne sposoby transportu.
 • 21 lipca 2013 – Gra w miasto. Jak poukładać miejskie puzzle, żeby do siebie pasowały? Pokażemy proste metody projektowania. W efekcie zabawy powstanie makieta miasta, na której będziemy
 • poszukiwać ładu przestrzennego.
 • 28 lipca 2013 – Reklamacja. Reklama w przestrzeni publicznej to problem zarówno dużych, jak i małych mieszkańców miast. Jak informować, żeby nie zaśmiecać? Archidzieciaki składają reklamację na miasto zaśmiecone reklamami!
 • 4 sierpnia 2013 – Mosto-miasto. Most przez rzekę, most nad autostradą – uczestnicy wykorzystają miejską przestrzeń jak najlepiej! Podczas zajęć poznamy różne konstrukcje mostów i nauczymy się, jak można nadać im dodatkowe funkcje: mieszkalne, handlowe, biurowe i rekreacyjne.
 • 11 sierpnia 2013 – Infra-miasto. Tramwaj, autobus, metro. W wielkim mieście tłum przebiega przez stacje przesiadkowe spiesząc się każdy w swoją stronę. Dzieci poznają sposoby rozwiązywania problemów komunikacji w mieście. Będą rozmawiać o znaczeniu światła naturalnego w budowlach podziemnych i spróbują wspólnymi siłami rozwiązać miejski supeł drogowy.
 • 18 sierpnia 2013 – Miasto w chmurach. Chodzące miasto, plug-in city… miasto w chmurach! Uczestnicy dowiedzą się o utopijnych planach nigdy nie zrealizowanych miast, a potem sami zaprojektują i zrealizują swoje urbanistyczne wizje przy pomocy niekonwencjonalnych materiałów.
 • 25 sierpnia 2013 – Miasto przyszłości. Dzieci wyślą misję badawczą na Księżyc z zadaniem stworzenia tam nowej ludzkiej siedziby. Co będzie potrzebne w kosmosie? Domy, szkoły, teatry? A może wielkie fortece jak z „Gwiezdnych wojen”? Zadaniem uczestników będzie stworzenie nowych nieziemskich miast.

Park Odkrywców

Słyszę Miasto – wydarzenie, które będzie zorganizowane w soboty od 19:00 do 21:30. To interaktywna instalacja audialna, która w każdą sobotę powoła do życia inną sferę dźwiękową Warszawy. Wszyscy chętni, którzy odwiedzą Park Odkrywców w czasie działania instalacji, będą mogli wpływać – za pomocą specjalnych stanowisk modelowania dźwięku – na odtwarzaną kompozycję muzyczną. Będzie można usłyszeć kompozycje Pawła Cytry, wykorzystujące nagrania terenowe (szumy ulicy, rezonanse budynków i mostów, szepty ludzkie, pogłosy przestrzenne tuneli i przejść podziemnych) połączone ze ścieżką melodyczną i komputerowymi efektami dźwiękowymi. Korzystając ze specjalnych stanowisk modelowania dźwięku, wszyscy chętni  mogą także wziąć udział w komponowaniu.

Park Odkrywców
Kiedy: od 6 lipca do 25 sierpnia.
Gdzie: Centrum Nauki Kopernik. ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20,00-390 Warszawa
Cena: Bezpłatne

Centrum Nauki Kopernik

Autor:

Serwis dla rodziców, wydarzenia, wywiady, recenzje

Poinformujemy Cię o kolejnych treściach.

Poinformuj nas o ciekawym artykule! | +
JR

Patronaty

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Zamknij