Średniowieczny Gród w Arsenale Miejskim

Muzeum Miejskie w Wrocławiu – Arsenał Miejski zaprasza wszystkich fanów rycerstwa i odległej historii – w weekend 15 i 16 czerwca do średniowiecznego grodu, który powstanie na dziedzińcu Arsenału. W części turniejowej zaprezentowane zostaną efektowne pojedynki z użyciem różnorodnej broni białej i obuchowej. Zmagania rycerzy w replikach zbroi płytowych z przełomu XIV i XV wieku, powiązane fabułą i dowcipnymi komentarzami zagwarantują widzom doskonałą zabawę i niezapomniane emocje. Równocześnie na terenie Arsenału odbywać będzie się prezentacja warsztatów rzemiosła średniowiecznego:

  • Warsztat płatnersko-kowalski (tylko niedziela) wyposażony w oryginalny 200 letni miech kowalski, gliniane palenisko umieszczone na drewnianym stojanie oraz kute kowadło, na którym wykonywane będą na gorąco drobne elementy uzbrojenia takie jak naramienniki, miski na kolana, groty do strzał lub bełtów. Na stoisku będzie można także zobaczyć gotowe wyroby płatnerskie.
  • Warsztat stolarski z repliką tokarki, oraz innych narzędzi używanych w XV w. Podczas pokazu widzowie będą mogli obserwować proces powstawania różnego rodzaju drewnianych przedmiotów toczonych.
  • Warsztat kopisty-iluminatora, na którym będzie można obserwować proces powstawania ksiąg pisanych ręcznie przy pomocy gęsiego pióra i ręcznie ilustrowanych. Podczas pokazu kopista używa farb na bazie jajka kurzego, która to technika znana była w średniowieczu. Warsztat mincerza:- który wybija średniowieczne kopie groszy praskich, florenów legnickich oraz jednostronnych brakteatów Henryków Śląskich. Taka moneta może być doskonałą pamiątką z imprezy.
  • Warsztat rogownika/skórnika (tylko niedziela): rogownicy (znani także jako rogodzieje, czy rzadziej rogowiarze) zajmowali się wykonywaniem rogów do picia oraz rogów do grania. Często do grupy tych wyrobów zalicza się także kubki i kufle z rogu. Warsztat powroźnika: wytwarzającego na miejscu liny sznury i powrozy z włókna lnianego i konopnego.
  • Warsztat witrażownika: wykonującego szklane dzieła sztuki, technikami znanymi w średniowieczu Warsztat jubilera: prezentującego dawne techniki wytwarzania ozdób. Wszystkie przedmioty wytwarzane są na podstawie wzorów znanych ze źródeł ikonograficznych i archeologicznych.
  • Warsztat szewca: prezentującego niełatwe rzemiosło szycia butów oraz akcesoriów średniowiecznych takich jak sakiewki, kaletki, torebki. Wszystkie przedmioty skórzane wykonywane są na podstawie dostępnych źródeł pisanych i ikonograficznych oraz znalezisk archeologicznych.

Kiedy: 15, 16 czerwca, godzina 11:00
Gdzie: Arsenał Miejski, Antoniego Cieszyńskiego 9, Wrocław
Cena: Bezpłatne

Średniowiecze rycerze warsztaty artystyczne

 

Autor:

Serwis dla rodziców, wydarzenia, wywiady, recenzje

Poinformujemy Cię o kolejnych treściach.

Poinformuj nas o ciekawym artykule! | +
JR

Patronaty

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Zamknij