Cykl spotkań z astronomią!

Dodano: 17 lutego 2013r.

Tagi: , , , ,

Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika zaprasza na wiosenny cykl wykładów „Spotkania z Astronomią„. Organizatorzy zaplanowali niespodzianki dla uczestników wykładów – będzie to możliwość w pogodne wieczory uczestniczenia w pokazach nieba. Wszystkie spotkania będą odbywało się o godzinie 17:00.

Szczegółowy program spotkań:

18 lutego (poniedziałek) – Fale grawitacyjne – Michał Bejger
25 lutego (poniedziałek) – Zderzenie Drogi Mlecznej z Andromedą – Ewa L. Łokas

Droga Mleczna i galaktyka w Andromedzie to najbardziej masywne składniki Grupy Lokalnej galaktyk. Niedawne dokładne pomiary prędkości Andromedy prowadzą do wniosku, że za kilka miliardów lat dojdzie do zderzenia obu obiektów. W wyniku tej kosmicznej katastrofy powstanie duża galaktyka eliptyczna, jakich wiele obserwujemy we Wszechświecie. W trakcie wykładu omówione zostaną najnowsze obserwacje oraz symulacje N-ciałowe pozwalające opisać ten proces.

4 marca (poniedziałek) – Jasne komety 2013 roku – Arkadiusz Olech
11 marca (poniedziałek) – Wielkie wpadki nauki – Stanisław Bajtlik

Od czasu do czasu świat dowiaduje się o niezwykłych pomyłkach naukowców. Zdarzało się, że takie fałszywe informacje były potwierdzane przez innych uczonych. Zwykle jednak szybko były demaskowane – na ogół tym szybciej, im bardziej wydawały się niezwykłe. Spotkanie będzie poświęcone takim wielkim i głośnym wpadkom nauki.

18 marca (poniedziałek) – Czekając na supernową – Michał Różyczka

Wykład zaczyna się od wyjaśnienia, dlaczego niektóre gwiazdy kończą ewolucję potężną eksplozją zwaną wybuchem supernowej lub krótko supernową. Następnie przedstawione są niektóre historyczne supernowe, w tym supernowa 1987A. Kolejne z omawianych zagadnień to teoretyczne oceny częstości wybuchów, które każą spodziewać się, że niebawem możemy być świadkami kolejnego takiego spektaklu.

25 marca (poniedziałek) – Uciekający Wszechświat – Anna Barnacka
8 kwietnia (poniedziałek) – Ziemia 2.0 – Kamil Złoczewski
15 kwietnia (poniedziałek) – Nagrody Nobla w dziedzinie astrofizyki – Mateusz Janiak

Wykład ma na celu przegląd historyczny nagród Nobla w dziedzinie fizyki, które miały związek z astrofizyką. Omówione zostaną odkrycia, które bezsprzecznie należą do dokonań astrofizyki takie
jak obserwacja mikrofalowego promieniowania tła, nagrody przyznane za dokonania na skraju fizyki i astronomii (np. nagroda za odkrycie promieniowania Czerenkowa), a także prace należące do „czystej” fizyki, które jednak wywarły ogromny wpływ na astronomię.

22 kwietnia (poniedziałek) – Wieści z Marsa – Alosza Pamiatnych
6 maja (poniedziałek) – Teleskop H.E.S.S. II – Rafał Moderski
13 maja (poniedziałek) – Jak powstają widma? – Weronika Narloch

Spektroskopia, albo inaczej analiza widmowa, jest nauką o oddziaływaniu promieniowania różnego rodzaju z materia. W wyniku takiego oddziaływania powstają widma atomów i cząsteczek.
Są one dla materii jak odciski palców dla człowieka. Pozwalają określić z jaką materia oddziaływało promieniowanie. Spektroskopia jest bardzo ważnym narzędziem badawczym astronomii.
Wykład ma na celu przybliżenie słuchaczom zjawiska powstawania widm atomowych i cząsteczkowych, ich podział oraz historię odkryć w tej dziedzinie.

20 maja (poniedziałek) – Ewolucja gwiazd – Radosław Smolec
27 maja (poniedziałek) – De revolutionibus – Józef I. Smak
3 czerwca (poniedziałek) – Astronomia w różnych kolorach – od pyłu do promieni kosmicznych – Agata Różańska

Kiedy: Luty – czerwiec 2013, godzina 17:00
Gdzie:Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika, ul.Bartycka 18, Warszawa
Cena: wstęp bezpłatny

spotkania z astronomią

Autor:

Serwis dla rodziców, wydarzenia, wywiady, recenzje

Poinformujemy Cię o kolejnych treściach.

Poinformuj nas o ciekawym artykule! | +
JR

Patronaty

Leszek Peszek i jego najlepszy przyjaciel

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Zamknij