Rusza Festiwal Teatrów dla dzieci – Kraków 2013!

Nowohuckie Centrum Kultury w Krakowie zaprasza na ferie w mieście z fantastyczną teatralną rozrywką dla najmłodszych! Już w poniedziałek 14 stycznia – rozpocznie się XX edycja Festiwalu Teatrów dla Dzieci i potrwa ona przez okres ferii aż do 25 stycznia.Zaplanowane przez organizatorów spektakle zostaną przedstawione na scenie teatralnej Nowohuckiego Centrum Kultury. Jak zapewniają organizatorzy:

„Ogromną wartość spektakli, które zostaną zaprezentowane podczas Festiwalu, stanowi to, że unika się w nich – tak częstych w przedstawieniach dla najmłodszych – uproszczeń”.

W założeniach organizatorów spektakle mają mieć wymiar uniwersalny i sprostać oczekiwaniom zarówno dzieci, jak i rodziców. Na najmłodszych czekają najciekawsze adaptacje klasyki literatury: Kopciuszka, Brzydkiego Kaczątka, Jasia i Małgosi oraz Czerwonego Kapturka. Nie zabraknie także magicznych stworzeń i zwierząt: sznurkowe skrzaty, bakterie Karius i Baktus, wróżka, Słoń, gadający Kot oraz wilki-wegetarianie. Piękne barwne kostiumy, czarodziejskie przedmioty, a nawet bańki mydlane to tylko niewielki przykład tego, co można będzie zobaczyć na scenie teatralnej NCK-u. Doskonała oprawa muzyczna spektakli, zapadające w pamięć teksty piosenek, barwna scenografia dopełni wrażeń, wciągając małego widza w fascynujący bajkowy świat. Dodatkową atrakcją dla najmłodszych ma być głosowanie na najlepsze ich zdaniem przedstawienie. Uczestnicy otrzymają specjalne kupony konkursowe, na których wyrażą swoje opinie, aby 28 stycznia wśród nich organizatorzy mogli rozlosować nagrody-niespodzianki.

Kraków Festiwal teatrów dla dzieci

Szczegółowy plan spektakli:

Wszystkie spektakle o godz. 1100 na sali teatralnej.


Bakterie teatrzyk14 stycznia  – 
„Karius i Baktus” – Teatr Lalek „Rabcio” – Rabka Zdrój. Karius i Baktus to historia dwóch tajemniczych osobników, harcujących w buzi pewnego chłopca. Rzecz przezabawna i pedagogiczna zarazem, wymieniona dwójka bowiem to nie kto inny, jak bakterie. Uwielbiają słodycze, boją się jednak dentysty. A że Marek zębów nie myje, cukierki pochłania kilogramami. Karius i Baktus (tu przedstawieni jako dwaj chłopcy) znaleźli raj na ziemi i spokojnie demolują zęby malucha. Ale któregoś dnia Marek musi iść do dentysty…

doktor Dolittle, zwierzęta15 stycznia  – „Zwierzęta Doktora Dolittle” Teatr „Dzieci Zagłębia” im. Jana Dormana – Będzin. Zwierzęta Doktora Dolittle to historia przygód doktora, którego pacjentami są zwierzęta. Pewnego dnia Jan Dolittle wraz ze swymi zwierzątkami wyjeżdża do Afryki, aby leczyć małpy, które ogarnęła tajemnicza epidemia. Podczas tej barwnie opowiedzianej historii mali widzowie stają się świadkami weterynaryjnych zmagań doktora medycyny – Jana Dolittle, w wiktoriańskiej Anglii, a następnie w mrożącej krew w żyłach wyprawie na czarny ląd.

 

16 stycznia – „Kopciuszek” Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” – Kielce

Draka w tropikach ptaka i słonika17 stycznia – „Draka w tropikach ptaka i słonika” Teatr „Nowy” – Zabrze. Historia słonia, którego ptak – Oszustka, obarczyła opieką nad jajkiem. Słoń wierny danemu słowu znosi wiele przeciwności losu, przeżywa groźne przygody, by w końcu stać się atrakcją cyrkową.

 

 

Brzydkie kaczątko spektakl

18 stycznia – „Brzydkie Kaczątko” Bydgoski Teatr Lalek „Buratino” – Bydgoszcz. Spektakl został zrealizowany z zachowaniem realiów stworzonych przez Andersena. Opowiada wzruszającą historię małego łabędzia, który nim dorośnie i zmieni się w królewskiego ptaka musi sprostać wielu upokorzeniom. Spektakl uczy tolerancji i wrażliwości na krzywdy wynikające z odmienności. Toczy się w otoczeniu tradycyjnych przedmiotów i sprzętów.

domek z piernika Baba jaga, jaś i małgosia21 stycznia – „Jaś i Małgosia” Teatr „Dzieci Zagłębia” im. Jana Dormana – Będzin. „Jas i Małgosia” to rozśpiewana, roztańczona, bogata scenograficznie interpretacja, ze szczyptą dydaktyzmu i mnóstwem zabawy! Mali bohaterowie to rodzeństwo, które nie zawsze ma ochotę słuchać swoich rodziców, przez co szybko wpadają w kłopoty. Z czasem Jaś i Małgosia przekonują się jednak, że zuchwałe zachowanie nie popłaca, podobnie zresztą jak beztroskie zabawy i łakomstwo.

 

motyl paź królowej22 stycznia –  „Bleee…” Teatr „Maska” – Rzeszów. Jak wygląda królowa motyli? Tego nie wie nikt, bo tak się składa, że królowa jest akurat nieobecna. Nieobecna od tak długiego czasu, że nikt nie pamięta, kiedy ostatnio ją widziano. Pewien paź królowej zaczyna się zastanawiać, czy służenie ciągle nieobecnej królowej ma sens. Może lepiej zająć się robieniem tego, o czym się marzy? Może królowej w ogóle nie ma? Jego przekonania oburzają innych obywateli motylego państwa i niepokorny paź królowej zostaje skazany na zamknięcie na pętli autobusowej przy ulicy Kaczej. Kiedy trafia do starego autobusu , przekonuje się, że stał się on domem dla sporej grupy bardzo oryginalnych mieszkańców…

sznurkowe lalki, skrzaty kukiełki23 stycznia – „Sznurkowe skrzaty” Teatr „Wielkie Koło” – Będzin. „Sznurkowe skrzaty” – to gwarancja interaktywnej zabawy, bo każdy widz od lat trzech do stu trzech na moment staje się sznurkowym skrzatem, pomaga w budowaniu sznurkowego mostu i śpiewa skrzacie piosenki. To barwne lalkowe widowisko z aktorami w maskach. Aktorzy postarają się na oczach widzów „odsupłać“ tajemnice sznurkowej krainy, gdzie mieszkają sznurkowe, rozśpiewane skrzaty. Główni bohaterowie – Węzełek wraz z rodziną Supełków śpiewająco rozplączą historię festiwalu w tym magicznym miejscu.
krokodyl, tygrys24 stycznia – „Tygrys Pietrek” Teatr Lalek „Banialuka” im. Jerzego Zitzmana – Bielsko-Biała. Opowieść o małym Tygrysie Pietrku, którego przeraża otaczający świat od dawna należy do kanonu literatury dziecięcej. Uniwersalne przesłanie poruszające tak istotne sprawy jak strach, odwaga, pokonywanie własnych słabości, przyjaźń i oddanie rodzinie sprawia, że najmłodsi identyfikują się z tytułowym bohaterem. Widzowie z zaciekawieniem i zaangażowaniem śledzą przygody małego Tygryska, który poszukując odwagi spotyka m.in. przebiegłego krokodyla i złośliwe małpy, dzikich Indian i chytrych kowboi. Konwencja gry-zabawy dodatkowo zachęca najmłodszych do uważnego śledzenia teatralnych wydarzeń i identyfikacji z sympatycznym i bliskim dzieciom bohaterem.
Czerwony kapturek koszyczek25 stycznia –  „Czerwony Kapturek” Teatr Lalek „Banialuka” im. Jerzego Zitzmana – Bielsko-Biała. Kim jest wilk? Czy wilk musi być zły? W sposób humorystyczny artyści Banialuki opowiedzą historię spotkania Czerwonego Kapturka z naturą. W bajce Agaty Sowy zamiast jednego wilka wystąpią trzy wilki Kacper, Merchlor, Barnaba i co ciekawe wilki wegetarianie, które twierdzą, że „wilk nie skrzywdzi nawet muchy”. Co prawda w biegu wydarzeń nie uda się uniknąć połknięcia Babci i Czerwonego Kapturka, ale bajka zakończy się wyznaniem grzechu, obietnicą poprawy bo: „I wy dzieci także wiecie, że są dobre wilki przecież”. Wszystkie postaci zagrają aktorzy w żywym planie, a plastyczna scenografia oraz maski i lalki wprowadzą w bajkową atmosferę. Przyjazną materię spektaklu urozmaicą zabawy słowem i dźwiękiem. Rytmiczne piosenki, nastrojowa muzyka, ciekawe układy choreograficzne na pewno spodobają się najmłodszym. To przedstawienie o tym, że świat ludzi i zwierząt jest sobie bliski.
Kiedy: Od 14 stycznia do 25 stycznia, o godzinie 11:00
Gdzie: Nowohuckie Centrum Kultury, Kraków,
Cena: Bilety – dorośli 15 zł / dzieci 15 zł. Bilety: kasa NCK tel. 517 248 619 (godz. 8.30-20.00)

Autor:

Serwis dla rodziców, wydarzenia, wywiady, recenzje

Poinformujemy Cię o kolejnych treściach.

Poinformuj nas o ciekawym artykule! | +
JR

Patronaty

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Zamknij