Jak zrobić karmnik dla ptaków?

Czas zimowy, kiedy temperatura spada poniżej zera, a dni są coraz krótsze, jest bardzo trudny do przetrwania dla małych mieszkańców ogrodów i gości naszych okiennych parapetów. Ten okres, w którym mają one utrudnioną możliwość samodzielnego wyszukania i zdobycia pożywienia pomogą im przetrwać karmniki, które zaopatrzone w odpowiednie składniki odżywcze – będą stanowiły dla nich bezpieczną przystań i schronienie! Taki karmnik możemy kupić w sklepie ogrodniczym, ale z całą pewnością, dużo większą satysfakcję, przyniesie jego własnoręczne wykonanie!

Dokarmiając ptaki mamy także niepowtarzalną możliwość obserwacji ciekawych i nietypowych gatunków, które przyciągną maluchy do podglądania, swoim kształtem i różnorodną kolorystyką. Z wielką przyjemnością dajemy Wam kilka inspirujących pomysłów, do których realizacji warto zachęcić małych konstruktorów. Dzieci uwielbiają takie zadania, a wykonanie karmnika dla ptaków będzie dla nich poważnym i odpowiedzialnym wyzwaniem!

O czym należy pamiętać przystępując do budowy karmnika?

– Karmnik powinien posiadać zadaszenie, aby skutecznie chronić pokarm przed opadami śniegu lub deszczu!
– Najbezpieczniej zamontować karmnik na wysokości około 1,5m nad ziemią – wtedy skorzystają z niego tylko ptaszki, a nie nieproszeni drapieżnicy!

Czym można karmić ptaki?

Pamiętajmy o świeżej żywności dla tych maluszków i o jej częstej wymianie! W okresie zimowym można karmić ptaki wysokoenergetycznymi kulkami dla ptaków zimujących, które szczególnie uwielbiane są przez sikorki. Nie wolno dokarmiać ptaków resztkami jedzenia domowego: ciasto, ser, wędliny lub spleśniałe pieczywo, a także pokarmy wędzone, solone i peklowane są dla ptaków bardzo szkodliwe. Najlepszym pokarmem w okresie mrozów jest surowa i niesolona słonina. Jeśli ptaki jej nie zjedzą w ciągu kilku, to należy ją wymienić na świeżą, ponieważ tłuszcz jełczeje i taki pokarm staje się szkodliwy dla zdrowia. Warto wsypać do karmnika kilka ziarenek słonecznika – to uniwersalny i wysokokaloryczny pokarm, który uwielbiają sikory, kowaliki, dzięcioły, dzwońce, czyże i wróble. Jeżeli mieszkańcami ogrodu bywają kosy, kwiczoły albo rudzik, to w karmniku można umieścić drobno pokrojone daktyle, morele, rodzynki, jabłka oraz pokruszone orzechy.

Poniżej przedstawiamy materiał video jak zrobić karmnik dla ptaków

Poinformujemy Cię o kolejnych treściach.

Poinformuj nas o ciekawym artykule! | +
JR

Patronaty

FASHION DEMOCRACY

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Zamknij