„Słowodaję” – bezpłatne spotkania opowiadaczy!

Dodano: 21 listopada 2012r.

Tagi: , , , ,

słowodaję_warsztaty

Od 17 listopada do 2 grudnia 2012 w Warsztaty Kultury w Lublinie (ul. Ks. J. Popiełuszki 5) zapraszają od 17 listopada do 2 grudnia na  spotkania Opowiadaczy „Słowodaję 2012”.

Słowodaję to święto mądrości słowa zawartej w niezwykłych historiach przedstawianych przez opowiadaczy z całego kraju oraz artystów działających w ramach ruchu odnowy tradycji opowiadania historii czyli storytelling revival. Tegoroczne Spotkania Opowiadaczy Słowodaję zabiorą słuchaczy m. in. w podróż do świata mitów tureckich i ujgurskich, afrykańskich historii o bohaterach, zwierzętach i muzyce.  Dzieci przeniosą się do krainy snów za sprawą projektu „Kubek do nalewania snów” powstałego na podstawie książki „Słownik Chazarski” Milorada Pavicia .
Pascal Gueran zaprosi w podróż do kraju Wschodzącego Słońca, a o wyprawie do Portugalii opowie Piotr Cieplak w towarzystwie duetu muzycznego SzaZa – Szamburski/Zakrocki. Podczas Spotkań Opowiadaczy Słowodaję odbędą się także warsztaty prowadzone przez Michała Malinowskiego i Przemysława Buksińskiego.

Sztuka opowiadania to nic innego jak kultywowanie żywego, mówionego słowa w bezpośrednim kontakcie ze słuchaczami, nawiązujące do zapomnianych tradycji wielu narodów i kultur. Gawędziarstwo, w dwudziestym wieku zepchnięte na margines, przeżywa dziś na świecie i w Europie prawdziwy renesans.
Od lat w wielu krajach powstają ośrodki propagujące współczesną sztukę opowieści, odbywają się festiwale, warsztaty i spotkania, powstają projekty artystyczne oparte o badania nad oralnością. To właśnie słowo daje nam moc wołania, nazywania, przedstawiania, liczenia, oceniania, dziękowania etc. W dzisiejszym świecie zdominowanym przez media, obraz, dźwięk często zapominamy o słowie.  Ciągły pośpiech i pęd w jaki wkroczył, a właściwie został wciągnięty człowiek zmusza do ucinania słów, skracania, posługiwania się półsłówkami. Sztuka mówienia zanika, co powoduje degradacje języka, a co za tym idzie i kultury.
Spotkania Opowiadaczy Słowodaję przeciwstawiają się tym zjawiskom, umożliwiając realizacje naturalnej ludzkiej potrzeby wypowiedzenia się i bycia wysłuchanym.

 

 

Autor:

Serwis dla rodziców, wydarzenia, wywiady, recenzje

Poinformujemy Cię o kolejnych treściach.

Poinformuj nas o ciekawym artykule! | +
JR

Patronaty

FASHION DEMOCRACY

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Zamknij