XVI Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak 2012

środę 10 października 2012 roku o godz. 9:00 oraz 11:30 organizatorzy zapraszają do Teatru Powszechnego przy ul. Jana Zamoyskiego 20 (scena Duża) na spektakl pt. „Przygody małego M.” w reż. Renaty Jasińskiej-Nowak w wykonaniu aktorów Stowarzyszenia Teatru Arka z Wrocławia.
„Przygody małego M.” to komedia stworzona z myślą o najmłodszej widowni. Opowiada o przygodach grupy ludzi wysłanej przez ONZ w kosmos w celu przeprowadzenia tajemniczego eksperymentu. Podczas lotu dochodzi do dziwnego zdarzenia: uczestnicy misji – ludzie dorośli – zmieniają się w dzieci. Głównym bohaterem jest Mikołajek, który pomimo rozmaitych nieporozumień i wzajemnej niechęci uczestników wyprawy, potrafi być sobą, promieniując naturalną, dziecięcą radością. Po niespodziewanej zamianie dorosłych w dzieci bohaterowie zaczynają rozumieć, że można pokonać niesnaski i nienawiść, których źródłem są uprzedzenia. Warunkiem jest wzajemny szacunek dla poglądów drugiego człowieka i dla inności. „Przygody małego M.” to sztuka w wykonaniu niepełnosprawnych amatorów i aktorów zawodowych, która walczy ze stereotypami w ludziach i teatrze.

6 października już po raz 16. rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK 2012.
W ramach Festiwalu odbędzie się kilkadziesiąt wydarzeń artystycznych: spektakle, happeningi, wystawy, warsztaty, instalacje teatralne, spotkania z twórcami teatru… Działania dedykowane są dzieciom, młodzieży oraz ich opiekunom – rodzicom, dziadkom, nauczycielom.
Po raz kolejny w repertuarze Festiwalu znalazły się spektakle adresowane do najmłodszych dzieci – od 0 lat!
Festiwal jak co roku podejmuje tematy, które są ważne dla każdego dziecka, o których rozmawiał Janusz Korczak – patron Festiwalu. W tym roku rozmowy będą dotyczyły: tolerancji, przyjaźni, odpowiedzialności i strachu. W ramach prezentacji „zjawisk teatralnych” Festiwal zajmie się tematami trudnymi związanymi z grupami defaworyzowanymi – z ich codziennością w społeczeństwie. Swoje historie poprzez różne formy teatralne opowiedzą: dzieci z domów dziecka, więźniowie, osoby niepełnosprawne oraz bezdomni.
Przez 7 festiwalowych dni Teatr Powszechny w Warszawie stanie się królestwem dzieci.
Tej jesieni czeka na widzów wiele niezwykłych spotkań z najlepszymi spektaklami z Polski i ze Świata. Tegoroczne spotkania happeningowe inspirowane są losami Króla Maciusia I – przestrzeń Teatru Powszechnego zmieni się w świat, w którym rządzą dzieci. Mali widzowie będą mieli możliwość uczestniczenia w tworzeniu rzeczywistości z powieści Króla Maciusia I. Chcemy poznać, w jaki sposób dzieci postrzegają otaczający nas świat!  – powiedziała Grażyna Karwowska-Winiarek, Dyrektor Festiwalu.
W ostatnim dniu Festiwalu powstanie rzeźba lub instalacja stworzona przez dzieci. Całość jako 7 skarbów z dziecięcej krainy zostanie zaprezentowana podczas widowiska teatralnego zamykającego Festiwal.

Autor:

Serwis dla rodziców, wydarzenia, wywiady, recenzje

Poinformujemy Cię o kolejnych treściach.

Poinformuj nas o ciekawym artykule! | +
JR

Patronaty

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Zamknij