Jarmark Jadwiżański

Dodano: 07 października 2012r.

Tagi: , , , ,

W niedzielę (7 października), na teren mieniącego się kolorami wczesnej jesieni podzamcza do wrocławskiej Leśnicy zjadą kupcy, handlarze, starodawni rzemieślnicy, rycerze oraz dystyngowane damy dworu, aby jak co roku odbyć podróż w czasy wieków średnich, podczas Jarmarku Jadwiżańskiego organizowanego przez Centrum Kultury „ZAMEK„.  W trakcie imprezy będzie można wziąć udział w konkursach rycerskich, skosztować wyrobów regionalnych, obejrzeć pokazy rzemieślnicze, walki rycerskie,  zaś w finale spektakl baletowo-pantomimiczny „Szachy na żywo” w wykonaniu Baletu Dworskiego „Cracovia Danza”.

7 października w godz. 12:00 – 19:00 odwiedzający Jarmark będą mieli szansę przyjrzeć się z bliska  średniowiecznym scenkom rodzajowym, pokazom rzemieślniczym, walkom rycerskim, jak i samemu aktywnie uczestniczyć w konkursach i turniejach związanych ze średniowieczem.

Jak spędzano wolny czas setki lat temu

 W tym roku leitmotivem Jarmarku będą gry i zabawy jakim oddawano się w wolnych chwilach setki lat temu. Znawca średniowiecza, Dr Stanisław Rosik z Uniwersytetu Wrocławskiego,  wygłosi wykład pt. „O niezabawnych skutkach średniowiecznych zabaw, czyli kilka historii nie tylko z czasów św. Jadwigi.” W obozowisku rycerskim będzie można zrelaksować się tak jak to kiedyś czyniono, czyli zagrać w kości, karty, posiłować się na rękę czy też spróbować rozegrać partię  w historyczne gry planszowe.

Szachy – gra popularna od wielu tysięcy lat, w którą chętnie grywano również w średniowieczu,  będzie obecna w spektaklu baletowo-pantomimicznym granym przez Balet Dworski „Cracovia Danza” – Miejską Instytucję Kultury w Krakowie. Poprzez taniec renesansowy i pantomimę, połączoną z żywym słowem, zaprezentowany zostanie publiczności poemat pt. „Szachy” Jana Kochanowskiego. Sceny gry w szachy, ilustrowane pantomimicznym ruchem postaci w fantastycznych kostiumach  i maskach, wprowadzają widza w baśniowy świat rozgrywek szachowych.

Tradycyjnie nie zabraknie pokazów walk rycerskich, które corocznie skupiają uwagę uczestników Jarmarku bez względu na płeć czy wiek.

Nieodłączną częścią leśnickiej imprezy jest jarmark kupiecki, na którym w stylizowanych straganach swoje wyroby oferują producenci wyrobów naturalnych i ekologicznych. W tym roku, w części handlowej weźmie udział blisko 40 wystawców mających w sprzedaży m.in.: miody smakowe, pitne, naturalne soki z jabłek, ekologiczne przetwory z owoców, sery korycińskie, tradycyjne wędliny, piwa miodowe, ciemne i korzenne, ale również białą broń kutą, biżuterię artystyczną z drewna, skóry i szkła, czy też wyroby rzemieślnicze z drewna: miecze, tarcze, łuki, kusze. Ponadto, podczas specjalnego pokazu, będzie można z bliska przyjrzeć się procesowi wyrobu dawnych naczyń z drewna.

Autor:

Serwis dla rodziców, wydarzenia, wywiady, recenzje

Poinformujemy Cię o kolejnych treściach.

Poinformuj nas o ciekawym artykule! | +
JR

Patronaty

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Zamknij