Jesienny Zielony Ekojarmark

Dodano: 16 września 2012r.

Tagi: , , , , ,

19-30 września 2012 odbędzie się prawdziwy zielony ekojarmark!

Wspólnym mianownikiem dla każdego ekojarmarku jest promocja świadomej, odpowiedzialnej konsumpcji dóbr wszelakich: i jedzenia (lokalne produkty) i spędzania wolnego czasu (ekoturystyka) i tez zasobów naturalnych (produkcja metodami ekologicznymi). Każda edycja ma warsztaty, punkt info, atrakcje dodatkowe dla dorosłych i dzieciaków.

Jesienna edycja to art recykling – używamy własnej wyobraźni i dajemy drugie życie starym (ale jarym:-) przedmiotom.

Atrakcje dla dzieci i dorosłych szykują dziewczyny z WSS Gniazdko, po raz pierwszy na Dolny Śląsk przyjedzie JEŻOWÓZ, a w ramach znanej już akcji Zamień Odpady na Kulturalne Wypady rozdawane będą najróżniejsze bilety wstępu (w zamian za śmieci!).

Szczegółowy program:

15 września, sobota, godz. 11-16

Ekoakcja streetartowa „Odpadowa mandala”

Tuż przed rozpoczęciem Jarmarku zostaną połączone warsztaty z młodzieżą szkolną z udokumentowaną medialnie aktywnością streetartową w przestrzeni publicznej. Przesłanie tego zadania jest wielowymiarowe – łączy działania ekologiczne oraz kulturalne ze społecznymi, poprzez wykorzystanie do przygotowania „odpadowej mandali” zakrętek, które następnie przekazane zostaną na rzecz Wrocławskiego Hospicjum dla dzieci.

Etapy Ekoakcji:

– zbiórka nakrętek, którą realizujemy we współpracy z Wrocławskim Hospicjum dla dzieci prowadzącym całoroczną zbiórkę nakrętek na rzecz Hospicjum;
– dwudniowe warsztaty z młodzieżą (do udziału zostaną wybrani uczniowie ze szkół z Nadodrza);
– streetartowa akcja tworzenia „odpadowej mandali” 14 września 2012 w miejscu odbywania się Ekojarmarku przy ul. Szewskiej (skwer z fontanną)

19 września, środa, godz. 12
Uroczyste otwarcie Jarmarku Ekologicznego, konferencja dla mediów

19-21 września oraz 29 września
Dr Bike, czyli naucz się leczyć swojego stalowego rumaka

Wrzesień to czas Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. W dniach 16-22 września tysiące europejskich miast prowadzi akcje z zakresu edukacji ekologicznej, których celem jest zwiększenie świadomości ekologicznej na temat transportu. Dlatego w trakcie wrześniowej edycji EkojarmarkuWrocławska Inicjatywa Rowerowa prowadzić będzie Fruwający Gabinet Doktora Bike’a. Będzie można otrzymać fachową, darmową poradę na temat należytego utrzymania oraz diagnozowania dolegliwości swojego rumaka, Dr Bike nauczy jak kleić dętkę, montować klocki hamulcowe i wymieniać łańcuch, a dodatkowo da szansę skorzystania z darmowych, podstawowych usług serwisowych.

20 września, czwartek
Warsztaty ceramiczne: zdobienie tradycyjną metodą stempelkową (typu ceramika Bolesławiecka)

21 września, piątek
Warsztaty plastyczno-recyklingowe dla dzieci i młodzieży, część pierwsza

Wraz z WSS Gniazdko organizatorzy jarmarku zapraszają rodziców z dziećmi na warsztaty plastyczno/recyklingowe. Wspólnie będzie można zagłębić się w kolorowy świat owadów i wykreować zaskakujące odpadowe stworzenia. Podczas 2 godzinnego spotkania organizatorzy chcą poprzez zabawę zapoznać najmłodszych uczestników z zagadnieniami związanymi z ekologią i recyklingiem.

22 września, sobota, godz. 10-14
Ekoakcja „Zamień Odpady na Kulturalne Wypady”

Szczegółowe reguły wymiany – jakie można otrzymać bilety za jakie surowce również niebawem!


22 września, sobota, godz. 12-18

Jeżowóz – czyli mobilna edukacja ekologiczna

Po raz pierwszy na Dolnym Śląsku i we Wrocławiu Mobilne Centrum Edukacji: Jeżowóz!

Czym jest Jeżowóz? To mobilna edukacja ekologiczna (czy też ekologiczna nauka na kółkach). Jest to pomysł, którego głównym celem jest przybliżenie dzieciom oraz młodzieży otaczającej ich przyrody w sposób innowacyjny i interaktywny. Chodzi tu o taką edukację ekologiczną, gdzie teoria i praktyka ściśle się ze sobą łączy, a ważną rolę odgrywa lekcja na łonie natury. Pomysłodawcom idei przyświecało założenie, że skuteczna edukacja ekologiczna musi być prowadzona poprzez własne doświadczenie, badanie i odkrycie każdego ucznia.

Jeżowóz to pojazd, który umożliwia przeniesienie zajęć edukacyjnych z murów szkoły bezpośrednio na zewnątrz, na łono natury. Pojazd jest wyposażony w różnorodne materiały edukacyjne, urządzenia oraz sprzęty służące do tego aby przybliżyć dzieciom oraz młodzieży piękno otaczającej przyrody wraz z zasadami jej ochrony. Dzieci podczas takich zajęć nie tylko słuchają „suchego” wykładu nauczyciela lecz same mogą zaobserwować różne okazy natury, wykorzystując w tym celu dostępny w aucie – laboratorium sprzęt optyczny: lupy, mikroskopy stereoskopowe itp. Tematyka przeprowadzanych zajęć jest dostosowana do różnych przedziałów wiekowych, co gwarantuje radosną oraz owocną nauką. Warsztaty prowadzone są różnymi metodami nauczania m.in. pogadanki, gry, konkursy, burza mózgów czy rozwiązywania kart pracy.

23 września, niedziela
Bezgotówkowa wymiana ubrań i dodatków

Kolejna szałowa wymiana bezgotówkowa! Niedziela  – barze Vega na 1. pietrze – można wymieniać się wszystkim, co nam do głowy przyjdzie: sukienki, apaszki, kolczyki, torebki również paski a nawet książki jak ktoś ma niech przyniesie i bez wyrzutów sumienia odda w dobre ręce.

29 września, sobota
Warsztaty plastyczno-recyklingowe dla dzieci i młodzieży, część druga.

Wraz z WSS Gniazdko organizatorzy zapraszają rodziców z dziećmi na warsztaty plastyczno/recyklingowe. Wspólnie  badzie można zagłębić się w kolorowy świat owadów i wykreujemy zaskakujące odpadowe stworzenia. Podczas 2 godzinnego spotkania organizatorzy chcą poprzez zabawę zapoznać najmłodszych uczestników z zagadnieniami związanymi z ekologią i recyklingiem.

30 września, niedziela
Uroczyste zakończenie Jarmarku Ekologicznego

 

Jarmark Ekologiczny w standardzie Zielonych Wydarzeń jest realizowany w ramach projektu  „Zielone Wydarzenia – kampania edukacyjno-promocyjna” dofinansowanego ze źródeł Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Działania prowadzone są w partnerstwie z Fundacją Aeris Futuro.

 

Autor:

Serwis dla rodziców, wydarzenia, wywiady, recenzje

Poinformujemy Cię o kolejnych treściach.

Poinformuj nas o ciekawym artykule! | +
JR

Patronaty

FASHION DEMOCRACY

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Zamknij