Jarmark Świętego Michała

Już 17. raz Żagań będzie świętował Dni Miasta – Jarmark Św. Michała. Tegoroczna impreza odbędzie się w dniach 14.-16. września 2012 roku. Start godzina 16:00.

Jarmark św. Michała zapisał się w historii Żagania grubą czcionką. Jak każdego roku jest imprezą najbardziej oczekiwaną i podziwianą w regionie. To zasługa nie tylko dobrego przygotowania i organizacji, ale przede wszystkim ludzi, którzy za każdym razem bawią się doskonale. Wyjątkowy jest również klimat żagańskiego jarmarku, na którym każdy znajdzie coś dla siebie.

Jarmark co roku zaskakuje nowymi atrakcjami, kusi kolorem i zapachem. Imprezę otwiera barwny, wielotysięczny korowód złożony z przedstawicieli mieszkańców miasta (władze miasta, dzieci i młodzież, przedstawiciele instytucji, cech rzemiosł i przedsiębiorczości, ratownicy wodni i medyczni, wojsko). Uczestnicy korowodu po uroczystym otwarciu Jarmarku symbolicznie dzielą się chlebem na znak jedności i dobrobytu.

Scena staje się sercem trzydniowych wydarzeń, gdzie oprócz kultowych gwiazd prezentuje się zdolna żagańska młodzież i pełni werwy seniorzy. Nie brakuje także licznych atrakcji zorganizowanych na tłumnie obleganych placach, rynkach i deptakach.
W imprezie od kilkunastu lat uczestniczą największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Każdego dnia ulicami miasta przewija się tysiące ludzi, a podzamcze Pałacu Książęcego staje się gwarnym miejscem spotkań wielu pokoleń.
Wszystko to dzieję się na oczach żagańskich maszkaronów, które w tych dniach są wszystkie uśmiechnięte…

Ze względu na swój rozmach oraz wysoki poziom, Jarmark stał się mocnym produktem turystycznym i marketingowym. Impreza, obchodzona w formie dni regionalnych, o charakterze kulturalno-handlowym, przyciąga dziesiątki tysięcy mieszkańców naszego miasta i okolic, a także z całego kraju i z zagranicy. Tegoroczny Jarmark uświetni swym występem m.in.: Grupa KSU, Agnieszka Chylińska oraz Genesis Classic z Rayem Wilsonem.

To tradycyjne miejskie święto nawiązuje do wcześniejszego handlowego charakteru Żagania. Już w przedlokacyjnym Żaganiu, położonym w miejscu obecnego Starego Żagania, istniał plac targowy. W XII w. gród Sagan strzegł przeprawy przez rzekę Bóbr na. tzw. Niskim Trakcie, zwanym też Traktem Solnym, ponieważ przewożono tędy sól do Polski. Był to ważny w Średniowieczu szlak handlowy, który prowadził z Halle do Poznania. Położenie grodu spowodowało, że w jego okolicach powstała osada targowa. Średniowieczne miasto było źródłem zaopatrzenia w wyroby miejscowego rzemiosła dla okolicznych wsi. Rozwój osadnictwa w okolicach Żagania w XIII wieku spowodował ożywienie w naszym mieście życia gospodarczego i wymiany handlowej. Już w 1299 roku wspomina się o rybakach. Już w 1299 roku wspomina się o rybakach a w XIV-XV wieku istniały cechy piekarzy, rzeźników, szewców, krawców, kuśnierzy, bednarzy, tkaczy i kowali. W okolicach działało co najmniej kilkanaście młynów. W Żaganiu była również gildia kupiecka. Już w XIV wieku istniał tutaj targ solny. W tym też okresie bogaci żagańscy kupcy zajmowali się przede wszystkim handlem zagranicznym. Taka sytuacja gospodarcza doprowadziła do utworzenia w mieście corocznych jarmarków. Od XIV w. jarmark taki odbywał się 29 września, czyli w dzień świętego Michała, dlatego zwany był Jarmarkiem św. Michała.

 

Autor:

Serwis dla rodziców, wydarzenia, wywiady, recenzje

Poinformujemy Cię o kolejnych treściach.

Poinformuj nas o ciekawym artykule! | +
JR

Patronaty

FASHION DEMOCRACY

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Zamknij