Wrocławskie Dni Elektrorecyklingu

Wrocławskie Dni Elektrorecyklingu to wyjątkowe wydarzenie nie tylko dla osób, które są wrażliwe środowiskowo, ale dla wszystkich mieszkańców Wrocławia.

Akcja zwróci uwagę mieszkańców na konieczność selektywnej zbiórki i recyklingu zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych w Polsce. Nie każdy wie, że zgodnie z normami unijnymi, powinniśmy co roku zbierać minimum 4 kg takich odpadów, a udaje się odzyskać jedynie 1,8 kg. To zdecydowanie za mało. Góry odpadów stale rosną. Statystyki podają, że każdy Polak urodzony w 2006 wytworzy w ciągu życia około 3,5 tony elektroodpadów. Biorąc pod uwagę, że w naszym kraju mieszka ponad 38 milionów ludzi… można sobie wyobrazić, jak duże jest zagrożenie. W zakładach przetwarzania można odzyskać bardzo wiele substancji, takich jak złoto, srebro, miedź, rtęć, szkodliwy freon i inne, z których to substancji powstaną nowe przedmioty. Porzucone w lesie natomiast powodują groźne zmiany w organizmach żywych, prowadzące do mutacji, zmian genetycznych zwierząt a także obumierania roślin.

Celem akcji jest więc nie tylko zbiórka odpadów, ale zmiana postawy i edukacja społeczeństwa.

Już we wrześniu mieszkańcy Wrocławia będą mogli zwiedzić wystawę edukacyjną z grafikami i obrazowymi planszami, która zagości na rynku. Wszystkie lokalne szkoły będą zaproszone do wyjątkowego konkursu z nagrodami, gdzie dodatkowym atutem będzie możliwość spaceru po mieście. Konkurs będzie miał bowiem formę „gry miejskiej” – mini podchodów, które są tak lubiane przez młodzież w wieku szkolnym. A przecież nauka przez zabawę jest najskuteczniejsza – niezależnie od wieku. Organizatorzy szykują też pewną niespodziankę, która z pewnością poruszy wyobraźnię mieszkańców i pokaże z jak poważnym problemem się borykamy.
Kulminacyjną częścią programu będzie zbiórka zużytego sprzętu w 6 punktach Wrocławia, blisko domów mieszkańców, w pobliżu największych osiedli.


Organizatorzy: 
Ramowy harmonogram akcji:
13 września – otwarcie wystawy edukacyjnej na wrocławskim Rynku
17 września – 5 października – konkurs dla szkół w formie „gry miejskiej”
29 września (sobota) – zbiórka zużytego sprzętu w 6 punktach miasta:
1. Osiedle Biskupin – ul. Wróblewskiego 9
2. Osiedle Biskupin – ul. Mianowskiego (skrzyżowanie z al. Kochanowaskiego)
3. Osiedle Oporów – początek al. Piastów (przy przystanku autobusowym)
4. Osiedle Jerzmanowo – ul. Jerzmanowska 102
5. Osiedle Maślice – ul. Suwalska 5
6. Osiedle Muchobór Mały – ul. Szkocka 35 (parking przy kościele)
11 października – zebranie wyników konkursu i zbiórki, obrady jury
18 października – uroczyste podsumowanie wyników akcji, wybór najlepszego zespołu konkursowego, wręczenie nagród.

Akcję zorganizują: Biosystem Elektrorecykling Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektroniczego S.A. zajmująca się, miedzy innymi, realizacją akcji ekologicznych połączonych ze zbiórkami zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz FagorMastercook S.A. z Wrocławia – firma produkująca i wprowadzająca na rynek sprzęt elektryczny i elektroniczny (AGD).
Akcja organizowana jest przy wsparciu Wydziału Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego. Organizatorzy akcji są partnerem realizowanego w Urzędzie Miejskim Wrocławia projektu edukacyjnego „segreguj.wroc.pl”,  wszelkie informacje dotyczące przebiegu i organizacji akcji będą zamieszczane na stronie  www.eko-fani.pl/wde

Autor:

Serwis dla rodziców, wydarzenia, wywiady, recenzje

Poinformujemy Cię o kolejnych treściach.

Poinformuj nas o ciekawym artykule! | +
JR

Patronaty

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Zamknij