Jarmark Dominikański – wciąż trwa!

Jarmark św. Dominika, organizowany przez Międzynarodowe Targi Gdańskie od 1996 r., to największe w Polsce i jedno z największych w Europie plenerowych wydarzeń kulturalno-handlowych.
Zlokalizowana w sercu gdańskiej starówki impreza, co roku przyciąga tłumy mieszkańców Trójmiasta i turystów z kraju i zagranicy. Każdego roku Jarmark odwiedzają miliony gości, a handel odbywa się na ponad 1000 kramów, na których można kupić starocie, antyki, wyroby artystyczne, rzemieślnicze i regionalne. Atrakcyjność imprezy wynika z połączenia oferty handlowej z niekonwencjonalnymi i widowiskowymi przedsięwzięciami kulturalnymi bogatymi w koncerty, wydarzenia artystyczne, parady i festiwale.

11 sierpnia – SOBOTA
Z czego jeszcze można skorzystać? Program dla dzieci i dla rodziców:
16.00 – 20.00 SUPER PUCHAR ENERGY 2000 STRONG MAN, Targ Węglowy , Org. Strong Kris
W ramach zawodów odbędzie się sześć klasycznych pucharowych konkurencji, z których każda jest bardzo widowiskowa i stoi na wysokim poziomie sportowym. Ponadto, w trakcie zawodów będzie można zobaczyć pokaz gimnastyków sportowych, oraz dzieci z klubu Fight Zone Wystąpią siłacze: S.Orzeł, T.Kowalczyk, S. Kurek, J.Tomaszewski S.Toczek, T.Lademann Walczą oni z sukcesami w całej Polsce i poza jej granicami.
14.00 – 17.00 BAJKOWISKO: Scena Pod Kuferkiem – Plac Kobzdeja

Kolor dnia – czarny
14.00 – 14.40 Hyde Park – grasz w kolory
14.40 – 16.00 Wybielamy czarne charaktery – zabawy
16.00 – 17.00 „Zakochany Troll” – spektakl Teatru Gargulec z Gdyni.

21:00 SOLIDARITY OF ARTS – STAŃKO +
, Scena plenerowa Polskiej Filharmonii Bałtyckiej

Tomasz Stańko + Stanisław Sojka, Die Norddeutscher Rundfunk Bigband, Richard Bona, Mika Urbaniak , Monika Brodka , R.U.T.A. Beat, Kayah , Chaka Khan, Quincy Jones, Aleksandra Kurzak.

org. Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Urząd Miasta Gdańska, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wstęp wolny

12 sierpnia – NIEDZIELA
14.00 – 17.00 BAJKOWISKO: Scena Pod Kuferkiem – Plac Kobzdeja

Kolor dnia – złoty

14.00 – 14.40 Hyde Park – grasz w kolory
14.40 – 16.00 Król Midas i Złota Brama – zabawy
16.00 – 17.00 „Złota rybka”- spektakl Teatru Klapa z Gdańska.
20:30 LECHIA GDAŃSK – prezentacja zespołu na sezon 2012/2013, Scena Złota, Targ Węglowy
21.00 KLEZMAFOUR, Scena Złota – Targ Węglowy
Muzyka zespołu Klezmafour jest głęboko zakorzeniona w żydowskim folklorze, jednak zawiera wiele oryginalnych, żywiołowych kompozycji. Ich ekscytujące koncerty są świetnym przykładem harmonijnego zgrania muzyków. Klezmafour to coś więcej niż tylko powiew świeżości w muzyce klezmerskiej, to istny huragan!” – organizator Internationales Klezmer Festival Fürth (Niemcy).
Klezmafour to zespół rozpięty pomiędzy Lublinem, Białymstokiem i Warszawą i właśnie z klezmerskiej tradycji tych regionów czerpie swoje inspiracje. Podchodzi do nich jednak w sposób nowatorski, z punk rockową energią i bałkańskim szaleństwem. Zespół w 2006 r. zdobył I nagrodę im. Czesława Niemena na najważniejszym w Polsce Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. W 2010 Klezmafour został laureatem dwóch nagród niezwykle prestiżowego International Jewish Music Festival 2010 w Amsterdamie. Wygrana zaowocowała świetnie
przyjętą trasą po USA i Kanadzie, u boku takich sław jak Balkan Beat Box. Zespół został też półfinalistą programu „Must be the Music”. Międzynarodowe osiągnięcia zaowocowały zasileniem szeregów impresariatu i wydawnictwa Karrot Kommando, obok tak znanych grup jak Kapela ze Wsi Warszawa, R.U.T.A., Żywiołak czy Vavamuffin. Mimo klasycznego instrumentarium (klarnet, skrzypce, akordeon, kontrabas, perkusja), żywioł bijący ze sceny podczas występów Klezmafour przypomina bardziej koncerty muzyki rockowej czy hip-hopowej: Często pędzą na złamanie karku z punkową energią i ekspresją, zapędzają się daleko w improwizacje, by za chwilę wyhamować i zagrać rzewny fragment – Michał Wieczorek, uwolnijmuzyke.pl.
Skład zespołu: Andrzej Czapliński – skrzypce; Gabriel Tomczuk – kontrabas; Wojciech Czapliński – klarnet; Rafał Grząka – akordeon; Tomasz Waldowski – perkusja.

13 sierpnia – PONIEDZIAŁEK
 14.00 – 17.00   BAJKOWISKO, Scena Pod Kuferkiem – Plac Kobzdeja

Kolor dnia – bursztynowy 
 14.00 – 14.40 Hyde Park – grasz w kolory
14.40 – 16.00 Dźwięki w bursztynie zamknięte
16.00 – 17.00 „Kubusiowe granie” – spektakl Teatru Teatryle z Lusowa.

20:30
 KONCERTY POD GWIAZDAMI: DROGA DO SŁAWY, Scena Melomana – Muzyczna Altana, ul. Grobla I
Młodzi artyści – utalentowani studenci, absolwenci Akademii Muzycznej startują na estradzie. W programie oprócz popisowych utworów z różnych stylów – wspomnienia o EURO 2012 i słynne przeboje związane z Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej m.in. „Amigos Para Siempre”, „We Are The Champions”. Scenariusz i prowadzenie: Barbara Żurowska-Sutt.
14 sierpnia – WTOREK
 14:00 – 17:00 Bajkowisko, Scena pod Kuferkiem – Plac Kobzdeja
Kolor dnia – tęcza
14.00 – 14.40 Hyde Park – grasz w kolory 
14.40 – 16.00 Dziewiątek – Dzień Wolności


21.00

16.00 – 17.00 „Calineczka”- spektakl Teatru Łątka z Łodzi.

11.00 – 19.00  14. SIERPNIA URODZENI, Jarmarkowy punkt informacyjny, ul. Piwna
14 sierpnia to dzień szczególny dla Gdańska. Przed 22 laty w Stoczni Gdańskiej wybuchły strajki , czego konsekwencją było obalenie komunizmu w Polsce i Europie. Aby to uczcić , na wszystkich którzy mieli szczęście urodzić się w tym dniu, czeka niespodzianka.
20.30 KONCERTY POD GWIAZDAMI: PARADA RYTMÓW, Scena Melomana – Muzyczna Altana, ul. Grobla I
Bijące serce muzyki to rytm. Ekspresyjnym programem (od klasyki do gorących rytmów latynoamerykańskich) publiczność rozgrzeje Joanna Knitter (wokal) z zespołem: Marek Jurski – instrument klawiszowy; Tomasz Przyborowicz – gitara basowa; Piotr Góra – perkusja.
Scenariusz i prowadzenie: Barbara Żurowska-Sutt.
15 sierpnia – ŚRODA
 14:00 – 17:00 Bajkowisko, Scena Pod Kuferkiem – Plac Kobzdeja
Kolor dnia – żółty
14.00 – 14.40 Hyde Park – grasz w kolory
14.40 – 16.00 Słonko z werwą wraca z Euro – zabawy
16.00 – 17.00 „Turniej sportowy”- spektakl Teatru Frajda z Torunia.
18.00 – 21.00  GOSPELOWA NOC W GDAŃSKU, Scena Złota – Targ Węglowy

18.00  „Dotyk Duszy”– Ewa Uryga z zespołem

19.30 „Niemen – Wspomnienie” – Marek Bałata z orkiestrą smyczkową
21.00 „Signs” – Mieczysław Szcześniak z zespołem.

Ewa Uryga to jedna z najciekawszych polskich wokalistek, a jej głos wyróżnia się rozległą skalą i wielką siłą. Choć śpiewa piosenki jazzowe, soulowe czy bluesowe, to zdecydowanie jej ulubionym repertuarem jest gospel.

Marek Bałata to wiodący polski wokalista jazzowy, specjalizujący się w efektownych improwizacjach. Uczestnik niezliczonych projektów artystów polskich i zagranicznych.
Mietek Szczęśniak jest uduchowionym wokalistą soulowym i jazzowym, ale o bardzo uniwersalnym głosie. Jego „Signs” to prawdziwe wydarzenie muzyczne z pogranicza wielu gatunków, w tym rocka, jazzu, folku i oczywiście gospel.

16 sierpnia – CZWARTEK

 14:00 – 17:00 Bajkowisko, Scena Pod Kuferkiem – Plac Kobzdeja
Kolor dnia – biały14.00 – 14.40 Hyde Park – grasz w kolory
14.40 – 16.00 Anielskie skrzydła – zabawy
16.00 – 17.00 „Krecik”- spektakl Teatru Domowego Chmielna 6 z Warszawy.

 ENCHANTED HUNTERS, Scena Złota – Targ Węglowy
Enchanted Hunters to Małgorzata Penkalla, Magdalena Gajdzica i Patryk Zieliniewicz – trójmiejskie trio, które wydało w tym roku nakładem Anteny Krzyku bardzo dobrze przyjętą płytę „Peoria”. Ich muzyka wymyka się ścisłej klasyfikacji, ale znajdziemy tam dream-pop, dream-folk, trochę indie zza oceanu i wyraźną inspirację estetyką americana. Nie zabraknie również akcentów psychodelicznych. We wszystkim tym czuć jednak kobiecą rękę: rozmarzone akordy, ujmujący wokal, delikatne cymbałki i flet.
Agnieszka Szydłowska z radiowej „Trójki” o pierwszym albumie Enchanted Hunters: Młody polski zespół debiutuje znakomitą, dojrzałą płytą! Spójną, zachwycającą nastrojem, migoczącą bogactwem pomysłów. „Peoria” to pozycja obowiązkowa dla tych, którzy wątpią w polską muzykę, a miód na serce jej wiernych fanów! 
Skład zespołu:
Małgorzata Penkalla – wokal, skrzypce, gitara; Magda Gajdzica – wokal, flet, cymbałki;
Patryk Zieliniewicz – wokal, gitara, cymbałki.
17 sierpnia – PIĄTEK
 14:00 – 17:00 Bajkowisko, Scena Pod Kuferkiem – Plac Kobzdeja
Kolor dnia – błękitny
14.00 – 14.40 Hyde Park – grasz w kolory
14.40 – 16.00 Na pełny gaz – wielki finał i parada
21:00  ANIA RUSOWICZ, Scena Złota – Targ Węglowy
Zbigniew Hołdys powiedział o Ani tak:
Gdyby czyjekolwiek losy zależały ode mnie, to ja bym zajął się Anią natychmiast, gdyż co najmniej połowa problemu z odkryciem nowej gwiazdy sceny poprockowej jest w jej wypadku załatwiona przez naturę: głos, uroda i poczucie humoru. To są rzeczy w uzbrojeniu tej dziewczyny gotowe do użycia natychmiast. I one składają się na talent, który wyczuwam nosem na kilkaset kilometrów.
Talent obdarzonej pięknym, mocnym głosem wokalistki dostrzegli też w tym roku członkowie Akademii Fonograficznej, przyznający prestiżowe nagrody muzyczne – Fryderyki. Debiutancka płyta Ani Rusowicz „Mój big-bit” przyniosła jej siedem nominacji i w efekcie największą liczbę Fryderyków 2012 (w czterech kategoriach), w tym tego najważniejszego – Wokalistki Roku.
Ania wykonuje wraz z zespołem nowoczesne aranżacje przebojów, które śpiewała niegdyś z Niebiesko-Czarnymi jej mama Ada Rusowicz oraz swoje autorskie kompozycje, stylizowane na brzmienie lat 60. To nie tyle rekonstrukcja, co rewitalizacja – dynamiczna, liryczna i niebywale ekscytująca – napisał w Polityce Mirosław Pęczak.
18 sierpnia – SOBOTA
 12.00 – 15.00 CHRZEST DRUKARZA, Scena Zielona – Długi Targ
Organizator – Stowarzyszenie Poligrafów Pomorskich.Barwna parada braci drukarskiej z bębniarzami, szczudlarzami i diabłami, zakończona widowiskiem plenerowym – pasowaniem na drukarzy. Mistrzowi Ceremonii, w zgodzie z wielowiekową tradycją i według pradawnego obyczaju, asystować będą Ojcowie Chrzestni, Gąbkowi i Trunkowi, a sam chrzest odbędzie się poprzez uderzenie adeptów sztuki drukarskiej wierszownikiem w ramię.
12:00 – 18.00 Pokaz kotów
Klub Miłośników Kotów Cat Club Sopot serdecznie zaprasza na Pokaz Kotów Rasowych w Gdańsku podczas Jarmarku Dominikańskiego.
Lokalizacja : Zespół Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, ul. Podwale Staromiejskie
Podczas Pokazu odbędzie się głosowanie na kota publiczności przez odwiedzających. Zwycięzca zostanie nagrodzony pięknym pucharem ufundowanym przez Zarząd Cat Club Sopot oraz odbędzie się wybór najpiękniejszych kotów pokazu.
 16:00 CEREMONIA ZAKOŃCZENIA, Scena Zielona – Długi Targ
realizacja – Gdański Archipelag Kultury PLAMA
reżyseria – Elwira Twardowska
Mistrz Ceremonii opowiadać będzie co widział i słyszał przez 23 dni Jarmarku, a towarzyszyć będą mu kuglarze odgrywający scenki pantomimiczne (Teatr Pinezka). Aż nadejdzie uroczysta chwila wręczenia Nagrody Grand Prix Jarmarku św. Dominika 2012 i po raz ostatni odegrany zostanie przez trębacza hejnał Jarmarku. Kiedy klucz do bram miasta powróci do rąk prawowitych włodarzy, Prezydent Miasta Gdańska wypowie tradycyjną formułę: Jarmark Św. Dominika Anno Domini 2012 uważam za zamknięty! Bębniarze uderzą w werble, a publiczność tradycyjnie obdarowana!
 21.30 HALINA MLYNKOVA – koncert zakończenia, Scena Złota – Targ Węglowy
Była wokalistka Brathanków w ubiegłym roku wydała swoją pierwszą solową płytę „Etnotekę”. Halina Mlynkova, kojarzona wcześniej z muzyką folkową, tym razem sięgnęła do orientalnych klimatów afrykańskich i azjatyckich, pomieszanych z etnicznym graniem Bałkanów i słowiańskimi pieśniami. Całość została zaaranżowana w nowoczesnym folkowym brzmieniu.

Autor:

Serwis dla rodziców, wydarzenia, wywiady, recenzje

Poinformujemy Cię o kolejnych treściach.

Poinformuj nas o ciekawym artykule! | +
JR

Patronaty

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Zamknij