Kult dawnych pieśni ku szczęściu – Brave Kids Festival 2012

Rozwój cywilizacji i kultury masowej w dzisiejszych czasach to zjawisko nie do powstrzymania i bardzo potrzebne – dziś bez jej dobrodziejstw, wynalazków i prężnie rozwijającej się technologii nie potrafilibyśmy żyć. Zatrzymajmy się jednak w tym biegu na chwilę i odpocznijmy. Wsłuchajmy się w opowieści i pieśni ludzi, którzy są strażnikami korzeni naszej cywilizacji i swoich tradycji.

Nic tak nie uczy zrozumienia dla świata, wrażliwości i tolerancji wobec innych jak poznanie dawnych kultur i jej obyczajów.  Dlatego kończą się już przygotowania do kolejnej edycji  międzynarodowego Brave Festival, który odbędzie się w lipcu 2012 roku. Idea tego przedsięwzięcia jest bardzo prosta do zrozumienia, jednak o wiele trudniejsza do wykonania, dlatego potrzebny jest udział w tym festiwalu tak wielu osób, które połączy jeden cel – chęć wspominania dawnych pieśni, tańca i tradycji.

Jeśli Indianie się nie zgadzają, są przeganiani z własnej ziemi albo zabijani. Dlatego mój rozmówca robi filmy, kolekcjonuje dawne pieśni, legendy, tańce, wspiera Indian finansowo, aby nie uciekali z plemion. Widzi potrzebę chronienia tej jednej z tysięcy kultur. Kultur, mógłbym powiedzieć – z marginesu świata.

Brave Festival to sztuka, prawdziwy artyzm ludzi, którzy nie widzą w tym żadnych korzyści materialnych, są bardzo odważni – odczuwają jedynie potrzebę dzielenia się swoją pasją, wrażliwością i chcą przekazać innym sens istnienia, dla którego tak bardzo chronią swoją kulturę. To będzie już kolejne spotkanie z tradycją, zapomnianymi i porzuconymi kulturami oraz kultem pieśni, której współzałożycielem jest Grzegorz Bral, dyrektor artystyczny Brave festival i założyciel Teatru Pieśni Kozła.

To wspaniałe widowisko wzbogacone jest częścią nazwaną – Brave Kids, czyli udziałem w festiwalu dzieci. Jest to bardzo ważny fragment dla całości wszystkich zebranych w jednym miejscu kultur – ponieważ daje szansę na trafienie do uczuć tych najmłodszych uczestników tego projektu. Dzieci pochodzą z różnych krajów i są w różnym wieku, w 2011 roku najmłodsi uczestnicy pochodzili m.in. z Norwegii, Autonomii Palestyńskiej, Ugandy, Polski, Rwandy, Czech. W Brave Kids uczestniczą dzieci, które mimo tragicznych skutków historyczno-społecznych, klęsk żywiołowych, głodu, bezdomności oraz konfliktów politycznych w swoich krajach, są bardzo odważne i nie boją się w sposób artystyczny wyrażać swoich uczuć i emocji. Jest to najpiękniejsza forma zaprezentowania całemu światu tolerancji i wzajemnej przyjaźni bez względu na pochodzenie. Dzieci są niezwykle wrażliwe i chętniej przekraczają pewne granice, a przede wszystkim nie potrzebują znajomości swoich języków, żeby rozmawiać – komunikują się ze sobą poprzez obrazy, gesty – muzykę i taniec. Łączy je sztuka, dlatego ta forma przekazu jest najważniejszą częścią Brave Kids.

                W 2012 roku odbędzie się trzecia edycja części przeznaczonej dla najmłodszych uczestników Brave Festival. Wszystko powinno zostać zorganizowane w dniach od 21 czerwca do 12 lipca w trzech polskich miastach – Szczecinie,  dwóch dzielnicach Wrocławia i w Krośnicach. Maluchy i młodzież według zasady: „Kids teach Kids”, przez kilka dni będą się ze sobą i od siebie uczyły, aby na koniec zaprezentować w Krośnicach finalny spektakl.

Warsztaty zostaną zorganizowane we Wrocławskim Klubie Formaty na Muchoborze Wielkim, gdzie przyjadą dzieci z Tanzanii, Gruzji, Bułgarii oraz Izraela, w Centrum Edukacji Społecznej CIRS na Brochowie, w szczecińskim Inkubatorze Kultury i w Centrum Edukacyjno-Turystyczno-Sportowym w Krośnicach!

Brave Kids to także duża szansa na niezapomniane i piękne przeżycia dla uczestniczących w nim dzieci. Pod koniec organizowanego projektu zapraszane są one do siedziby UNESCO w Paryżu, alby przedstawić swój program artystyczny, jako część organizowaną przez Stowarzyszenie Kultury Teatralnej „Pieśni Kozła” i Brave Kids Seminar.

W Brave festival znaczenie ma tylko człowiek, jego uczucia, emocje i to, co jego doświadczenia i bogata duchowość mogą nauczyć i przekazać innym. Piękna inicjatywa – dla odważnych, którzy nie tylko potrafią kochać i rozumieć, ale potrafią z dumą to okazać i o tym mówić!

Tegoroczna 8 edycja odbędzie się pod hasłem „Wtajemniczenia kobiet”. W dniu dzisiejszym o godz. 12.00 odbędzie się konferencja w Pałacyku Cukrowników (siedzibie Instytutu Adama Mickiewiecza) ul. Mokotowska 25 (Warszawa)

 

Więcej: http://bravefestival.pl/bravekids/index.php/pl/o_programie/o_programie

 

Autor:

Serwis dla rodziców, wydarzenia, wywiady, recenzje

Poinformujemy Cię o kolejnych treściach.

Poinformuj nas o ciekawym artykule! | +
JR

Patronaty

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Zamknij