W co się bawić z dzieckiem, gdy zabawki poszły na urlop

Dodano: 19 stycznia 2012r.

Tagi: ,

Zabawa to jedna z podstawowych czynności dzieci, jest niezbędnym czynnikiem prawidłowego rozwoju i odgrywa w ich życiu ogromną rolę. Zaspakaja potrzebę poznawania rzeczywistości, wzbogaca wyobraźnię, uczy wchodzenia w role społeczne. Poprzez dobrze pokierowaną zabawę maluch rozwija myślenie, spostrzegawczość, pamięć, uwagę, orientację. Nasze pociechy uwielbiają się bawić i ciągle marzą o nowych zabawkach. Niestety, ich zafascynowanie i zainteresowanie nimi szybko mijają i mimo pokoju pełnego zabawek, dziecko chodzi znudzone i nie wie co ze sobą zrobić.

Kiedy jesteśmy świadkami takiej oto sytuacji, możemy jej w szybki sposób zaradzić!

Zabawki jak najbardziej są potrzebne dzieciom do ich rozwoju, ale to nie znaczy, że trzeba się nimi bawić od rana do wieczora. Maluchy często mają większą frajdę z wykorzystywania przedmiotów znajdujących się w naszym domu, z naśladowania dorosłych, czy z pomagania nam w codziennych obowiązkach. Pozwólmy dziecku na odrobinę samodzielności i oczywiście pod naszym bacznym okiem dajmy mu szansę na wypróbowanie czegoś innego. Już po kilku minutach zauważymy, że dzieci są niezwykle kreatywne. Dając maluchowi np. garnek do zabawy, zaobserwujemy, że raz będzie go używał faktycznie z jego właściwym przeznaczeniem, za chwilę będzie to torebka na zakupy, potem bęben, a na końcu kapelusz. Aby wspomagać rozwój naszego dziecka nie skupiajmy się tylko na obdarowywaniu go drogimi zabawkami. Mając odrobinę czasu i kilka pomysłów możecie wspólnie z dzieckiem świetnie się bawić.

W co się bawić?

Udana zabawa jest wtedy, gdy jest atrakcyjna, gdy jej treść zaciekawi dziecko i budzi chęć wzięcia w niej udziału. Każdy maluch jest inny, dlatego zabawę należy indywidualnie dobrać do potrzeb, pragnień i zainteresowań dziecka.

 

Zabawa w ulubiony kolor. Zapytaj się dziecka, jaki jest jego ulubiony kolor. Następnie szukajcie po całym domu wszystkich przedmiotów o tej właśnie barwie i odkładajcie je do jednego miejsca. Po zebraniu wszystkich, policzcie ile ich jest i nazwijcie je. Przy okazji tej zabawy powtarzacie kolory, mogą pojawić się nowe, nieznane dotąd nazwy przedmiotów, a także nauka liczenia.

Połóżmy kilka zabawek / przedmiotów na stole, dziecko zamyka oczy, a my jedną z tych zabawek zabieramy, lub zmieniamy kolejność ustawienia. Maluch musi odgadnąć co to była za rzecz, bądź ewentualnie powiedzieć gdzie znajdowała się wcześniej. Tutaj rozwijamy u dziecka przede wszystkim spostrzegawczość, uwagę i koncentrację.

Popularna kiedyś gra „zgaduj zgadula” to kolejny przykład świetnego spędzenia czasu. Dla przypomnienia, polega ona na tym, że wkładamy kilka rzeczy np. do reklamówki i prosimy dziecko, aby z zamkniętymi oczami wyciągnęło jedną z tych rzeczy. Pytamy co to jest. W tym przypadku dziecko rozwija wyobraźnię, zmysł dotyku, oraz pamięć.

Zabawa w „co tonie, a co nie”. Napełnijmy wannę wodą, wybierzmy kilka przedmiotów i wrzucajmy je do wody. Może to być klucz, gąbka, gumowa kaczuszka, czy korek. Pokażmy dziecku, co się z tymi przedmiotami dzieje, wytłumaczmy, dlaczego niektóre spadają na dno, a inne pływają po powierzchni. Dziecku na pewno spodoba się taka zabawa, przy okazji zauważy związek przyczynowo – skutkowy i pozna prawa fizyki.

Dzieci uwielbiają wszelkiego rodzaju zabawy plastyczne. Możemy je zrealizować bez użycia farb, kredek, czy mazaków. Wystarczy, że mamy do dyspozycji kartkę papieru, klej i artykuły spożywcze jak makaron, kasza, groch, czy zioła, a przepiękne i niepowtarzalne dzieła stworzymy w mgnieniu oka.

Jeśli w danym dniu nie mamy za dużo czasu, a jesteśmy zmuszeni wykonywać pewne obowiązki domowe, włączmy w nie nasze pociechy. Naśladowanie, bądź pomaganie dorosłym to dla dzieci ogromna frajda. Może z tobą wieszać, lub segregować pranie, piec ciasto, ścierać kurze, czy odkurzać podłogę. Wykonując te czynności razem z tobą będzie czuć się ważne, docenione, na pewno poczuje satysfakcję z dobrze wykonanej pracy, a być może zaowocują to nawet w dorosłym życiu.

Zabawa to świetny trening dla dziecka. Znając zamiłowania własnych maluchów sami możemy wymyślać zabawy, aby były ciekawe, bezpieczne i rozwijające. Odpowiednio dobrane aktywizują motorykę, stymulują wyobraźnię i zdolności manualne. Wspólne spędzanie czasu natomiast, umocni wasze więzi.

Źródło: Artykuł napisany przez redakcję serwisu  Smyk.com / http://www.smyk.com

Poinformujemy Cię o kolejnych treściach.

Poinformuj nas o ciekawym artykule! | +
JR

Patronaty

Leszek Peszek i jego najlepszy przyjaciel

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Zamknij