Podwodny hokej – to musi być coś więcej niż pasja!

Dodano: 13 stycznia 2012r.

Tagi: , ,

O hokeju pod wodą na razie w Polsce jest jeszcze bardzo cichutko – ale być może już wkrótce ten sport dostanie swoją szansę na prawdziwy rozwój.  Wszyscy znają mały krążek, którym się gra na lodzie lub trawie, ale o pływaniu z krążkiem pod wodą – mało kto słyszał. Tymczasem zasady tej dyscypliny niewiele różnią się od tradycyjnego hokeja – tyle, że miejsce jest trochę nietypowe, no i strojem obowiązkowym są płetwy, maski podwodne, ochraniacze na twarz i kąpielówki!

hokej podwodny

Hokej pod wodą to nie kontaktowa dyscyplina sportowa rozgrywana na basenach. Do zabawy potrzebne są dwie sześcioosobowe drużyny, a zasady gry są bardzo zbliżone do tradycyjnego hokeja na lodzie.  Zawodnicy mają krótkie kijki (około 35cm długości), którymi muszą bardzo ciężki krążek umieścić w bramce przeciwnika, które stoją na dnie basenu.  Całość takiego spotkania rozgrywa się w dwóch 15 minutowych częściach, na głębokości około 2-3 metrów, co związane jest z bardzo częstym wynurzaniem się w celu pobrania kolejnej dawki powierza.

Jest to także ekstremalny sport, gdyż gracze nie posiadają butli z tlenem, tylko muszą liczyć na własną wytrzymałość.
Pomysł na zorganizowanie tego typu rozgrywki sportowej narodził się w 1954 roku w Anglii, a więc jest to bardzo młoda dyscyplina.  Początkowo w ten sposób odbywały się ćwiczenia sportowe dla płetwonurków, ale z czasem wyodrębniła się  z tego osobna dyscyplina.  W 1988 roku Komisja Hokeja Podwodnego przy Światowej Konfederacji Działalności Podwodnej (CMAS) zorganizowała pierwsze mistrzostwa świata. Obecnie sport ten zyskał sporą popularność m.in.: w Kanadzie, Australii, USA, Nowej Zelandii, Japonii, Francji i Holandii.

W Polsce pierwszą zarejestrowaną drużyną hokeja podwodnego są „Bałtyckie Foki”  z Trójmiasta. Jest to jedyna grupa, która bierze udział  w międzynarodowych turniejach, m.in.: Parmacup we Włoszech i UWH BUD PIG CUP w Czeskich Budziejowicach.

Pasjonatów tego sportu można także spotkać na pływalniach w Bełchatowie, Wrocławiu oraz Gdyni.  Sport ten coraz bardziej staje się popularny wśród zajęć z dziećmi i studentów kierunków sportowych.
Dzieci w podwodnego  hokeja mogą pograć m.in. – we Wrocławiu. Organizatorem takich  zajęć jest  „Klub Pirania” w ramach akcji  „Bezpieczna zabawa pod wodą”.

Przydatne linki:
www.hokejpodwodny.pl – Baltic Seals
www.hokejpodwodny.com/forum/ – forum hokeja podwodnego

Poinformujemy Cię o kolejnych treściach.

Poinformuj nas o ciekawym artykule! | +
JR

Patronaty

Leszek Peszek i jego najlepszy przyjaciel

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Zamknij