Interaktywna lekcja historii w Hali Stulecia we Wrocławiu

Dodano: 09 stycznia 2012r.

Tagi: ,

Dotykowe monitory, interaktywne mapy i księgi, reagująca na ruchy podłoga – tak między innymi wyglądać będzie nowoczesna lekcji historii prezentująca najważniejsze wydarzenia dotyczące Hali Stulecia i Wrocławia.  

Multimedialny i interaktywny program edukacyjno-poznawczy „Centrum Innowacyjności w Architekturze i Budownictwie” zostanie uroczyście otwarty w styczniu 2012 roku. Historyczna podróż po Centrum przybliży odwiedzającym – dzieciom, młodzieży, dorosłym i turystom zagranicznym informacje na temat Hali Stulecia – genezy jej powstania, najważniejszych przemian na przestrzeni lat i modernistycznej architektury Wrocławia. Koncepcja Centrum zakłada dostosowanie obiektu dla osób niepełnosprawnych, a zwłaszcza osób niewidomych dla których dostępne będą czytniki Braille’a oraz audio przewodniki. Informacje o Centrum będą dostępne w trzech językach: polskim, angielskim i niemieckim. Natomiast coraz częstsze wykorzystanie smartphonów pozwoli na bezpłatne pobieranie aplikacji.

Poniżej można zobaczyć wizualizaję

Hala Stulecia – praca konkursowa from Nolabel on Vimeo.

 

Visitor’s center 

Miejscem w którym będzie można uzyskać podstawowe informacje o Hali Stulecia będzie Visitor’s Center. Do odbycia wirtualnej podróży zachęcą animacje wyświetlane na dotykowych monitorach oraz przestrzenny model obiektu. Interaktywna mapa UNESCO WALL przybliży odwiedzającym informacje na temat idei i obiektów znajdujących się na liście UNESCO, a znajdujący się dalej sklep z pamiątkami da możliwość zakupu interesujących książek, płyt CD/DVD i gadżetów.

Pokój historyczny 

Pierwszym pomieszczeniem ekspozycyjnym Centrum Poznawczego będzie Pokój Historyczny, pełniący funkcję reprezentacyjną i będący swego rodzaju wizytówką całego obiektu. Zabierze on odwiedzających do początków XX wieku, a wrażenie to spotęguje odpowiednio dobrana scenografia, oświetlenie i stylizowane meble. Prezentacja będzie dotyczyć przedstawienia twórców kompleksu – Maksa Berga i Hansa Poelziga oraz wyjaśnienia skali obiektu i jego oryginalności. Migocące szuflady wprowadzą odwiedzającego w wiek XIX, który zasłynął jako stulecie pełne przemian w sztuce i architekturze oraz przedstawią sytuację Breslau w końcu XIX wieku. Cztery interaktywne księgi wypełnione zdjęciami i treścią wyjaśnią koncepcję zabudowy terenów przekazanych przez miasto i wykorzystania żelbetu jako materiału budowlanego. Trzecia z ksiąg omówi obiekt Hali Stulecia jako katedrę demokracji, a czwarta zostanie poświęcona dwóm ważnym wystawom, które odbyły się w obiekcie – Wystawie Stulecia i Wystawie Ziem Odzyskanych. Ciekawym miejscem w pokoju historycznym będą stanowiska z telefonami – to z nich można będzie posłuchać rozmów ze świadkami wydarzeń związanych z Halą, posłuchać organów i inscenizacji dyskusji Rady Miejskiej. Budowę Hali – nastrój polityczno-społeczny oraz zrozumienie niezwykłości obiektu przybliżą zdjęcia oraz przedruki z oryginalnych gazet i czasopism oraz animacja pokazująca proces budowy. Główną atrakcją tego pokoju będzie stanowić projekcja filmu z dziejów Hali Stulecia, w tym z otwarcia Wystawy Stulecia.

Pokój edukacyjno-poznawczy 

Ekspozycja w pokoju edukacyjno-poznawczym będzie dotyczyć podkreślenia wyjątkowości Wrocławia pod względem architektonicznych rozwiązań mieszkaniowych na tle Europy. Wycieczka rozpocznie się zapoznaniem odwiedzającego ze zmianami terytorialnymi Wrocławia począwszy od X wieku. Dotykowe mapy i plany Wrocławia, makiety obiektów będą mieć na celu uświadomienie zmian urbanistycznych, rozrastanie i rozbudowanie miasta oraz przeistoczenie miasta w metropolię. Oglądający będzie mógł zapoznać się z zabudową mieszkalną Wrocławia z lat dwudziestych i trzydziestych. Wśród atrakcji dla najmłodszych odwiedzających Centrum Poznawcze w pokoju edukacyjno-poznawczym będzie możliwość ułożenia wielkiego puzzla przedstawiającego Halę Stulecia czy gra interaktywna „Znajdź parę”, która pozwoli poznać przykłady architektury modernistycznej Wrocławia. Druga część pokoju przedstawia Halę i jej rolę w kształtowaniu historii architektury nowoczesnej. Prezentacja na ekranach dotykowych unaocznia skalę przedsięwzięcia w stosunku do podobnych obiektów na świecie. Głównym punktem tego pomieszczenia jest ściana dwustronnie prezentująca fenomen dwóch kopuł – wrocławskiej Hali Stulecia i rzymskiego Panteonu. Znajdujący się nieopodal ekran interaktywny pozwoli zwiedzającym zapoznać się z innymi znaczącymi kopułami na świecie. Jednym z ostatnich modułów Centrum Poznawczego dotyczy UNESCO, wyjaśniając historię i powstanie organizacji, zasady kwalifikacji oraz przedstawia listę zabytków wraz z ich charakterystyką.

Galeria i Kuluary

Miejscem wycieszenia po wizycie w pokoju historycznym i edukacyjno-poznawczym jest Galeria, która pozwali rozszerzyć informacje o Hali Stulecia. Atrakcją tego miejsca jest interaktywna podłoga, która umila czas oczekiwania na program kulminacyjny pod kopułą. Część trasy zwiedzania stanowią także kuluary, gdzie na 27 monitorach przedstawione zostaną najważniejsze wydarzenia – wystawy, koncerty, imprezy okolicznościowe, mecze i wystąpienia – związane z terenami wystawowymi i Halą Stulecia.

Kopuła 

Punkt kulminacyjny Centrum Poznawczego w Hali Stulecia będzie tworzyć przedstawienie pod kopułą. Największe w Europie multimedialne widowisko światła i dźwięku wykonane w technologii video – mappingu oczaruje widzów i dostarczy niezwykłych przeżyć. Początek spektaklu będzie wprowadzał zwiedzających w efekt budowania betonowych elementów konstrukcji. Kolejną część będą stanowić pojawiające się fotografie, portret Maksa Berga oraz ukazujący obraz odbudowywanych organów. Efektom wizualnym podczas całego przedstawienia będzie towarzyszyć dźwięk. Całość kończy symulacja kruszenia się sklepienia kopuły.

**

Hala Stulecia we Wrocławiu jako jedno z najważniejszych dzieł architektury światowej XX wieku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. Monumentalna budowla, znana też jako Hala Ludowa, powstała w latach 1911-1913 według nowatorskiego projektu architekta miejskiego Wrocławia – Maxa Berga. O jej niepowtarzalności zdecydowały zastosowane nowatorskie rozwiązania konstrukcyjne: symetryczny, czterolistny plan konstrukcji z masywną, centralną kopułą, wykorzystanie betonu zbrojonego jako materiału konstrukcyjnego oraz imponujące rozmiary obiektu. Hala, wzniesiona dla uczczenia setnej rocznicy Bitwy Narodów pod Lipskiem, była najpotężniejszą na świecie tego typu konstrukcją, a jej kopuła – największą od czasu wniesienia rzymskiego Panteonu. Obiekt został zaprojektowany z myślą o jednoczesnym pomieszczeniu 10 tys. osób. Żelbetowy dach został nakryty kopułą centralną o średnicy 67 metrów, przestronność zaś zapewniła wysokość i szerokość obiektu – odpowiednio 43 i 95 metrów. Dostępna powierzchnia wynosi 14.000 metrów kwadratowych. Wielofunkcyjna Hala do dziś służy mieszkańcom Wrocławia i Dolnego Śląska jako miejsce, gdzie organizowane są różnego rodzaju wydarzenia – targi, kongresy, koncerty, przedstawienia teatralne i operowe, zawody sportowe, spotkania polityczne i biznesowe oraz wydarzenia religijne.

Źródło: Informacja prasowa

 

 

Poinformujemy Cię o kolejnych treściach.

Poinformuj nas o ciekawym artykule! | +
JR

Patronaty

Leszek Peszek i jego najlepszy przyjaciel

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Zamknij