Andrzejki – magiczna kraina wróżb i zabaw dla najmłodszych

Dodano: 24 listopada 2011r.

Tagi: ,

Według staropolskiego obyczaju magiczne wróżby, praktykowane w dzień Świętego Andrzeja (30 listopad), miały dać odpowiedzi na pytania, które zadawały sobie młode dziewczyny chcące poznać swoich przyszłych kandydatów na męża.

W dzisiejszych czasach andrzejkowy wieczór to okazja do zabawy, świętowania ostatniej nocy karnawału i doskonały czas spędzony z wróżbami, które podarowała nam dawna tradycja. Jest to także kolejna okazja do przekazania najmłodszym tych zwyczajów, na które kiedyś z niecierpliwością czekano cały rok.

Święty Andrzej w tradycji chrześcijańskiej uważany jest za patrona cnotliwych i pobożnych dziewczyn, ale tak naprawdę to niewiadomo, czy to akurat on odpowiada za staropolskie jesienne obyczaje. Żeby zaniechać praktykowania pogańskich wróżb i wiary w tak zwany los, Kościół zaproponował pomoc w poszukiwaniu kandydatów na męża – Świętego Andrzeja, którego nasza tradycja bardzo szybko zaakceptowała – dlatego 30 listopada mamy właśnie Andrzejki. Przełom jesieni i zimy to także czas magiczny, sprzyjający praktykowaniu różnych wróżb i czarów. W tradycji chrześcijańskiej kończy się rok kościelny i czas obrzędów, a zaczyna okres adwentu przed Bożym Narodzeniem. W dawnych czasach właśnie taki okres przejściowy było dobrą okazją na poznanie tajemniczej przyszłości.

Magia, wróżby i czary andrzejkowe to praktyki, które powinny zagwarantować udaną zabawę na cały dzień i noc. Różnorodność pozostałych wróżbiarskich obrzędów z dawnych czasów – pozwala na idealną zabawę zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Wiele ze staropolskich praktyk – nie nadaje się do powtórzenia, ale warto stworzyć dla nich jakąś ciekawą opowieść. Dzieci chętnie słuchają tego, co działo się w dawnych czasach, a działo się bardzo wiele…

Dziewczyny w ten wyjątkowy i długi  jesienny wieczór, zbierały się w domu jednej z nich i urządzały magiczną noc z wróżbami. One także, tak jak i my dzisiaj, chciały się fantastycznie bawić i niesamowicie spędzić ten wieczór. Gotowały kluski – zaglądając jedna drugiej przez ramię, której kluska pierwsza wypłynie. Oznaczało to dla niej pierwszeństwo w poślubieniu swojego ukochanego.  Dziewczyny zrywały także gałązki wiśni, które wstawione do wody musiały zakwitnąć na Boże Narodzenie – wróżba ta oznaczała szczęśliwe i szybkie małżeństwo jeszcze w karnawale. Do udziału w zabawie dziewczyny używały także jabłek. Każda musiała jak najszybciej obrać owoc, ale tak, żeby jego skórka była najdłuższa – wróżyło to długi i udany związek. Dodatkowo rzucały tą skórką za siebie, a w powstałym kształcie doszukiwały się pierwszej litery imienia swojego ukochanego. W dawnych czasach bardzo mocno wierzono w sny. Dziewczyny wypowiadały magiczną prośbę – „który z chłopców we śnie przeprowadzi mnie przez most, tego żoną pozostanę” – jeżeli przyśnił się chłopak, o którym dziewczyna pomyślała, to mogła mieć nadzieję, że to właśnie ją poprosi o rękę, ale niestety wróżba się nie udawała, kiedy po przebudzeniu dziewczyna nie mogła sobie przypomnieć, kim był uroczy wybawca. Panienki zasypiały z imionami chłopców w myślach i pod poduszką.

Tak to kiedyś było…

W dzisiejszych czasach, młode dziewczyny zbierają się w ostatnią noc karnawału na zabawach tanecznych, żeby w miłym gronie spędzić fantastyczną noc. Czasami jednak spotykamy jeszcze organizowane bale z przerwą na praktykowanie dawnych obyczajów, mimo iż wróżby nie stanowią już żadnej wyroczni, w którą bardzo mocno kiedyś wierzono.  Nie zapomnijmy poinformować o tym swoich dzieci, które przez duże zaangażowanie w zabawę, mogą potraktować jakąś wróżbę zbyt poważnie.

Bawiące się w andrzejkowy wieczór dzieci można zainteresować zabawą woskiem – klasyka wśród andrzejkowych wróżb, której nie może zabraknąć 30 listopada. Gorący wosk i magiczny stary klucz to sekret do udanych figurek, których symbolikę z całą pewnością odczytają tylko dzieci – ich wyobraźnia będzie miała tutaj bardzo szerokie pole do zaprezentowania. Można dziecku opowiedzieć bajkę o zaczarowanym kluczu, który otwiera przed nami w ten wieczór wszelkie tajemnice i zdradza nam naszą przyszłość – wystarczy tylko prawidłowo, a czasem i zabawnie odczytać symbol z woskowej figurki. Jak tego dokonać? Również w magiczny sposób – swoją wróżbę odczytujemy w krainie cieni, a więc trzeba zapalić świeczkę lub małą lampkę i dopiero wtedy odczytać znaczenie z powstałego na ścianie obrazu z figurki.

„Wybierz wróżby” to zabawy, w które mogą bawić się wszyscy i można je zmieniać w zależności od miejsca i potrzeb. Na karteczkach zapisujemy jakieś ciekawe przysłowia, plany na przyszłość, rzeczy do zrobienia, jakieś wierszyki i układamy jena podłodze w kształcie koła. Do środka wkładamy butelkę i kręcimy – na której wróżbie się zatrzyma, to tę wróżbę zabieramy. Karteczki z zapisaną przyszłością można także włożyć do karnawałowych babeczek, które w trakcie jedzenia – zdradzą nam jakiś sekret.

Ciekawym pomysłem będzie wróżba z liczb. Na kartce zapisujemy 6 propozycji marzeń lub życzeń, które dziecko chciałoby, żeby się spełniły, a następnie maluch rzuca kostką, jaki numer wypadnie, taka wróżba będzie go dotyczyła- kolejny rzut będzie wyznaczał czas w jakim życzenie może się spełnić.

Zabawna będzie również wróżba z talerzami. Wybieramy minimalnie trzy naczynia, pod którymi ukrywany spisane marzenia dziecka,  którą dziecko wylosuje – to marzenie się spełni. Pomysłów na zapisanie karteczek może być bardzo dużo – na przykład (dodatkowa porcja słodyczy, albo wyjście do kina – na wybrany przez dziecko film, albo nazwy trzech pokarmów: owoc, słodycz i warzywo, które dziecko wylosuje – to zje). Pod talerzykami można ukryć zabawki, które symbolizują różne zawody, którą dziecko wylosuje – taka czeka go przyszłość. Można namalować symbole radości z dużym uśmiechem, z mniejszym i z takim malutkim – będą one symbolizowały szczęście na cały przyszły rok.

Kolejną zabawą na sprawdzenie czy marzenie się spełni jest rzucanie monetą do celu. Dziecko musi pomyśleć sobie życzenie i z wybranej odległości trafić monetą do naczynia. Jeżeli trafi od razu – marzenie spełni się szybko, jeżeli nie, to liczna podjętych prób będzie symbolizowała czas, w którym się spełni. Czas można sobie wymyślić samemu (dni, miesiące, lata)– w zależności od wypowiedzianego życzenia.

Dzieci mają także swoje pierwsze miłości z piaskownicy, przedszkola i szkoły, można je więc zachęcić do spisania na kartce imion ulubionych kolegów lub koleżanek i włożyć je pod poduszkę. Rano, tuż po przebudzeniu dzieci losują imię osoby, z którą być może zwiąże się ich przyszłość. Związanie ze sobą imion może symbolizować także przyjaźń. W ten sam sposób można zapisać na kartce zawody, które sobie dziecko wymyśli i być może wywróży je sobie na przyszłość.

Są także wróżby na poznanie siły przyjaźni. Do kubeczka wkładamy kartki z imionami koleżanek i kolegów, lub różnej wielkości zapałki, do której przypisane są konkretne imiona, potrząsamy i wysypujemy, ta która jest najbliżej kartki lub zapałki z naszym imieniem, to na przyjaźń tej osoby zawsze będziemy mogli liczyć. Zapałki lub słomki z wypisanymi imionami można także wrzucić do miseczki z wodą.

W większym gronie można bawić się butami. Kiedy zebrana jest odpowiednia ilość „lewego” obuwia, można urządzić prawdziwą gonitwę, który but jako pierwszy dotrze do drzwi, to jego właścicielka, jako pierwsza wyjdzie za mąż. Wróżbę można zmienić ustawiając buciki na różną porę roku (sandałki, kalosze, tenisówki, but zimowy, półbucik), zasada gonitwy jest taka sama, ale znaczenie można sobie wymyślić samemu. W jaką porę roku spełnią się życzenia, albo jaka  będzie pora roku kiedy zostanę … (tutaj można sobie wybrać jakiś zawód).

Znana jest również zabawa w koło, do której potrzebny jest chłopiec. Ustawiony w środku kawaler, z zawiązanymi oczami, musi wskazać jakąś dziewczynę – wróżba dla niej symbolizuje szybkie małżeństwo.

Podzielcie się z nami waszą andrzejkową magią. Jaką interpretację figurek woskowych miały Wasze pociechy i jaką zorganizowaliście dla nich zabawę.

Poinformujemy Cię o kolejnych treściach.

Poinformuj nas o ciekawym artykule! | +
JR

Patronaty

Leszek Peszek i jego najlepszy przyjaciel

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Zamknij