Wyprawa w świat zdrowego odżywiania!

Dodano: 31 października 2011r.

Tagi: ,

Program szkoleniowy „Jemy zdrowo i kolorowo”!

Warzywa, owoce, soki, produkty zbożowe (wieloziarniste), przetwory mleczne, czyli wszystkie te artykuły, które dostarczają dziecku niezbędnych składników odżywczych i witamin – stały się przewodnikami w magicznej podróży do świata posiłków wszystkich dzieci.

Niesamowita przygoda ze zdrowym odżywianiem została zainicjowana przez Dolnośląską Grupę Apteczną DGA, która ze swoich własnych zasobów finansowych zorganizowała cykl imprez dla dzieci ze szkół podstawowych. Jest to już drugie przedsięwzięcie, które zrealizowała bardzo sprawnie i niezwykle fachowo firma zarządzająca  Aptekami Lekosfera –tym razem przy udziale doświadczonej pani dietetyk – Sylwii Zabielskiej, która jest specjalistką w zakresie żywienia dzieci.

Program „Jemy zdrowo i kolorowo” skierowany jest do dzieci z klas 1-3 i ma na celu przekazanie najmłodszym wiedzy na temat właściwego i prawidłowego odżywiania się oraz zarysowanie problemu związanego z otyłością.

Uczestniczące w zabawie dzieci razem z panią dietetyk i aktorem w roli zabawnej maskotki,  zabrane są do krainy kolorowych warzyw i owoców, które są świeże i pachnące, tak aby każde dziecko mogło odbierać ich rzeczywiste walory zapachowe i apetyczny wygląd! Jednak ten bajkowy świat ma także swoją i złą stronę, czyli produkty, których spożywanie jest niezdrowe i prowadzi do nadwagi – a są to między innymi – napoje typu coca-cola, nadmiar słodyczy i tak uwielbiane przez prawie wszystkich hamburgery i chipsy! Pani dietetyk tłumaczy także dlaczego ważne są zabawy na świeżym powietrzu, jakie powinny być odstępy czasowe pomiędzy spożywanymi posiłkami, oraz jakie są konsekwencje spożywania posiłków na kanapie przed telewizorem.

Magia kolorowych owoców i warzyw  (zielone, żółto-pomarańczowe, czerwone ) związana jest z rodzajem i ilością witamin, które w sobie zawierają – dlatego dzieci w czasie tego szkolenia przekonywane są do ich codziennego spożywania, gdyż dostarczają one organizmowi różnorodnych składników odżywczych.

Uczniowie mogli wziąć udział w wielu konkursach (na przykład próbowanie warzyw, owoców i odgadywanie – co to za owoc lub smak) oraz zabawach, w których odpowiadając prawidłowo na pytania i zagadki otrzymywali nagrody (zdrowe cukiereczki lub witaminy). Nagrodą za udział w konkursach były maskotki. Na zakończenie – każde dziecko po złożeniu uroczystej przysięgi dotyczącej zdrowego odżywiania – otrzymało naklejkę  „Super zdrowego dzieciaka”.

Dobrym pomysłem na zapamiętanie całego spotkania jest rozdanie dzieciom karteczek z pytaniem, gdzie są 3 możliwe odpowiedzi do wyboru – 1 jest poprawna i wzięcie udziału w konkursie, w którym do wygrania są miedzy innymi: maskotki, kubki, puzzle, farby, kredki. Dzieci musza udzielić odpowiedzi, podać swoje dane, nr szkoły i telefon kontaktowy do rodziców oraz wrzucić karteczkę do urny, która znajduje się w aptece Lekosfera DGA.

Na szczególną uwagę zasługuje szkolenie, które zostało przeprowadzone w Szkole Specjalnej nr  14– w Legnicy. Dzieci sobie bardzo dobrze radziły z przeprawą przez różnorodność owoców i warzyw, sprytnie i bezbłędnie odpowiadały na pytania i bardzo chętnie zaangażowały się w prowadzoną przez organizatorów – zdrową zabawę.

W zorganizowanych przez DGA programach szkoleniowych chętnie wzięły już udział dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2, 4, 6 oraz 7 w Oleśnicy, w Szkole z Rosochatej koło Legnicy, ze Szkoły Specjalnej nr 14 w Legnicy  – z zespołu Szkół Integracyjnych nr.20, Szkoły Podstawowej nr 72 we Wrocławiu. Ostatnie spotkanie w tym roku zaplanowano na 8 listopada w Szkole Podstawowej nr 7 w Legnicy.

Cały cykl szkoleń został bardzo dobrze odebrany przez wszystkie dzieci, a ich udział i zaangażowanie są według Pani Ewy Michałowskiej – wiceprezes zarządu DGA – najwspanialszym i bardzo miłym podziękowaniem.

Poinformujemy Cię o kolejnych treściach.

Poinformuj nas o ciekawym artykule! | +
JR

Patronaty

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Zamknij