Uczy- Bawi- Nagradza – o kreatywnym udziale w konkursach

Dodano: 17 października 2011r.

Kształtowanie osobowości u dziecka poprzez udział w konkursach to bardzo duże wyzwanie dla jego rodziców lub opiekunów. Każde dziecko inaczej podchodzi do udziału w organizowanych zabawach i ma indywidualne podejście do współzawodnictwa i rywalizacji. Dobrą metodą może okazać się właśnie zachęcenie dziecka do udziału w różnego rodzaju konkursach.

Najczęściej dla dzieci organizowane są konkursy rysunkowe. Prace plastyczne i artystyczne rozwijają nie tylko wyobraźnię, ale dają małemu odkrywcy poczucie ważności, ponieważ ich pracę ktoś będzie oceniał i być może otrzyma za nią nagrodę. Taki sposób ćwiczenia zdolności manualnych pomaga dziecku wejść w etap rywalizacji i uczy jak przegrywać i nie poddawać się. Malowanie to zabawa i przyjemne zajęcie, które wspomaga rozwój kreatywności, a połączone z udziałem w konkursie pozwala dziecku na poczucie odpowiedzialności za swoją pracę. Udział w konkursie może sprawić, że dziecko zacznie wyciągać pouczające wnioski z takiej zabawy. Jeżeli nie uda się zdobyć nagrody, to przecież już samo wysłanie takiej pracy jest fajną zabawą. Rodzice powinni brać czynny udział w tego typu zabawach i nadzorować ich przebieg poprzez chwalenie dziecka za odwagę, za piękną pracę, za pomysł,  za samodzielność, za to, że potrafi przegrać z innymi, a mimo to się nie poddaje i próbuje dalej. Dziecko musi wiedzieć, że jest to rywalizacja, w której wygrywa raz jedna osoba, a raz tych zwycięzców jest więcej. Czasami dziecko otrzyma nagrodę w postaci na przykład zabawki, a innym razem nagrodą będzie wywieszenie pracy w szkolnej galerii. Na każdym etapie rywalizacji, czy są to konkursy, gry, czy zabawy sportowe dziecko musi wiedzieć, że to tylko zabawa i że przegrana nie czyni go kimś gorszym. Czasami potrzeba bardzo dużo czasu i cierpliwości, aby nauczyć dziecko, że porażka może być zachętą do jakiś zmian, do poprawienia się, do mobilizacji i ponownej próby. Dziecko musi uzyskać od swoich rodziców wsparcie i zachętę do dalszego działania. Na całe szczęście konkursów, w których dzieci i młodzież mogą brać udział jest bardzo dużo.

 

Ciekawym sposobem na znalezienie odpowiedniej zabawy jest skorzystanie z portalu internetowego, który pozwoli na wyszukanie konkursu odpowiedniego dla każdego dziecka. Na stronie www.otoKonkursy.pl, każdy rodzic znajdzie dla swojego malucha idealny konkurs, który będzie zgodny z zainteresowaniami dziecka. Jest to ogólnopolski  i bezpłatny serwis, gdzie bez konieczności logowania się można odnaleźć wszystkie konkursy organizowane na terenie kraju. Serwis wprowadził także bardzo praktyczną segregację nagród, które można wygrać oraz konkursów (w tym osobną kategorię dla dzieci), w których chce się wziąć udział.

 

Dlaczego dzieci powinny brać udział w grach organizowanych dla nich? – według opinii psychologa* Dobrze jest, gdy dzieci od najmłodszych lat uczą się rywalizacji poprzez umiejętność zarówno przegrywania jak i wygrywania. Taka umiejętność może okazać się bardzo pomocna, zwłaszcza, że żyjemy w czasach, które w opinii psychologa charakteryzują ciągłą gonitwa za pieniądzem, wyższym standardem życia i karierą. Już od najmłodszych lat, dzieci w przedszkolu spotykają się z zachowaniami rywalizacyjnymi. Jest to zjawisko, które może motywować do działania wtedy, gdy  mówimy o „zdrowej” rywalizacji. Często zdarzają się sytuacje, kiedy dzieci przejmują negatywne wzorce „niezdrowej” rywalizacji od swoich rodziców. Łatwo można to zauważyć w sytuacji, gdy rodzice prześcigają się w liczbie zajęć dodatkowych, na które uczęszczają ich dzieci. Dzięki modelowaniu czyli naśladownictwie, dzieci automatycznie przejmują wzorce rodziców i zaczynają stosować niezdrową rywalizację w życiu codziennym. Nowym zjawiskiem jest prześciganie się rodziców w temacie imprez urodzinowych dla dzieci. Podświadomie rodzice toczą ze sobą walkę na temat tego, który z nich zapewni dzieciom lepszą rozrywkę, czy to na plastikowych kulkach w centrum zabaw dzieci, czy w restauracji, w której umówiona pani animator poprowadzi imprezę urodzinową. Dzięki takiej aktywności racjonalizują sobie, że zapewniając dziecku taką rozrywką są wzorowymi rodzicami. Dobrze jest, gdy dzieci od najmłodszych lat uczą się rywalizacji poprzez umiejętność zarówno przegrywania jak i wygrywania. Często zdarza się, że rodzice popełniają duży błąd, pozwalając dziecku wygrywając w różne gry, aby mu nie było przykro. Dzieci, które mają tylko doświadczenia ciągłego sukcesu, spotykając się w przedszkolu z rówieśnikami, nie są w stanie poradzić sobie z porażką przegranej. Bardzo dobrą formą, uczącą dzieci „zdrowej” rywalizacji są wszelkiego rodzaju konkursy. Motywatorem głównym jest nagroda, a pobocznym chęć rywalizacji. Dzieci biorące udział w konkurach, lepiej radzą sobie z przeżywaniem porażki i w życiu codziennym chętniej podejmują zachowania rywalizacyjne, co w dzisiejszych czasach jest elementem nieodzownym naszego życia.

 

Udział najmłodszych w konkursach to dobry sposób na naukę i zabawę, która pomoże wkroczyć maluchom w świat, w którym w opinii psychologa, łatwiej sobie poradzą z rywalizacją i jej negatywnymi skutkami.

* Joanna Tworek
– psycholog i psychoterapeuta w trakcie certyfikacji w Instytucie Psychoterapii Gestalt w Krakowie. Na co dzień pracuje z dziećmi w wieku przedszkolnym. Prowadzi konsultacje dla rodziców i zajęcia indywidualne dla dzieci oraz terapię indywidualną, zarówno dzieci jak i osób dorosłych. Zajmuje się diagnozą, obserwacją psychologiczną i wspieraniem rozwoju naszych pociech. Szkoli również nauczycieli przedszkolnych poprzez organizację szkoleń i warsztatów.

Poinformujemy Cię o kolejnych treściach.

Poinformuj nas o ciekawym artykule! | +
JR

Patronaty

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Zamknij