Krew to życie!

Dodano: 13 października 2011r.

Tagi: ,

Krew pępowinowa to bezwartościowe źródło komórek macierzystych, które za pomocą przeszczepu mogą w przyszłości uratować czyjeś życie! Pobrana krew może służyć pomocą nie tylko jednemu dziecku, ale i jego rodzeństwu. Życiodajna siła może być wykorzystana do leczenia wielu chorób układu odpornościowego oraz chorób krwi. Naukowcy, którzy już teraz ingerują w materiał genetyczny, wkrótce będą mogli wykorzystać go do walki z chorobami dziedzicznymi. Udowodniono także, że przeszczepiona krew pępowinowa lepiej się przyjmuje niż komórki pobrane ze szpiku.
W Polsce (Polski Bank Krwi Pępowinowej)  koszt pobrania i przechowania krwi pępowinowej przez jeden rok mieści się w granicy 2300 złotych – w kolejnych latach opłaty wynoszą około 600 złotych. Pobrane komórki są zamrażane ciekłym azotem (nawet na kilkadziesiąt lat)  i czekają na chwilę, kiedy będzie potrzeba skorzystania z nich.
Trwają badania, które udowodnią, że komórki macierzyste mogą być wykorzystywane w spowolnieniu procesu starzenia, gdyż komórki z krwi łożyskowej mają zdolności regeneracyjne. Być może uda się także zastosować krew w leczeniu cukrzycy, uszkodzeń rdzenia kręgowego oraz w leczeniu chorób neurologicznych.

Poinformujemy Cię o kolejnych treściach.

Poinformuj nas o ciekawym artykule! | +
JR

Patronaty

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Zamknij