Antybiotyk – zapobieganie czy likwidacja przyczyny choroby?

Dodano: 05 października 2011r.

Podawanie antybiotyków dzieciom od zawsze budziło kontrowersje wśród rodziców. Podstawowe wątpliwości  wzbudza zbyt częste przepisywanie tego lekarstwa – nie zawsze adekwatne do stanu zdrowia dziecka, co jak sami lekarze podkreślają, kiedy przepisują antybiotyk zapobiegawczo. W efekcie lekarstwo, które ma pomóc, może dodatkowo zaszkodzić.

Dane statystyczne(*) wykazują, jak mało robi się w Polsce badań na prawidłowe określenie szczepu bakterii i antybiogramu. Dziecku bardzo często przepisywany jest antybiotyk, który okazał się skuteczny w podobnych przypadkach lub na podstawie innych doświadczeń lekarza, a badanie wykonuje się dopiero wtedy, kiedy podany antybiotyk właściwie nie zadziałał. Maluch po jednej nieskutecznej kuracji – rozpoczyna kolejną.  Swoją negatywną rolę odgrywa przerwanie kuracji w przypadku ustąpienia objawów choroby, a także praktykowane przez rodziców proszenie lekarza o wypisanie recepty na antybiotyk, który jest szybkim lekarstwem na wszystko. Takie działania prowadzą do uodparniania się coraz większej ilości szczepów bakterii (antybiotykoodporność), co w efekcie wydłuża powrót do zdrowia, gdyż ciężko dobrać właściwe lekarstwo.

Leki antybakteryjne powinny być podawane w przypadku infekcji bakteryjnej, stosowanie antybiotyku w zakażeniu wirusowym, czy na zwykłe przeziębienie lub nie zdiagnozowaną gorączkę, tylko może pogorszyć stan zdrowia dziecka. Trzeba także pamiętać przyjmowaniu preparatów osłonowych, o których przepisaniu lekarze bardzo często zapominają. Co zrobić w sytuacji, kiedy rodzic ma wątpliwości, czy zastosowanie tego preparatu jest słuszne? Wielu rodziców antybiotyk wykupuje, ale nie podaje go dziecku, czy to jest słuszne działanie? Czy rodzice są w stanie sami określić, kiedy dziecku potrzebny jest antybiotyk, a kiedy lepiej wstrzymać się z jego podaniem? Jakie są wasze opinie o antybiotykach drodzy rodzice? Podzielcie się z nami Waszymi doświadczeniami.

 

(*) Według badań opublikowanych na stronie www.aptekarzpolski.pl

Poinformujemy Cię o kolejnych treściach.

Poinformuj nas o ciekawym artykule! | +
JR

Patronaty

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Zamknij