Afera z balonami czyli jakimi zabawkami nie mogą bawić się małe dzieci!

Dodano: 18 października 2011r.

Tagi: ,

Pluszowe misie, balony i tak zwane papierowe trąbki, które stały się w ostatnim czasie przedmiotem dyskusji i krytycznych uwag wobec decyzji Unii Europejskiej, nie powinny wzbudzać aż tylu negatywnych emocji. Pojawienie się sprzecznych informacji z całą pewnością wprowadziło spory chaos i dużo zamieszania. Na szczęście cała sytuacja zaczyna się powoli wyjaśniać i każdy może się już dowiedzieć – jaki był tak naprawdę przedmiot sporu i co zostało rzeczywiście przez Unię Europejską ustanowione.

Według nowego dokumentu, który reguluje zasady bezpieczeństwa dzieci, Unia Europejska określa  przepisy dotyczące  stosowania niektórych zabawek i podkreśla, że podczas zabawy nimi (przez mniejsze dzieci), powinien być szczególny nadzór rodziców. Nie dostosowanie się do ustanowionych przepisów – przyniesie odpowiednie konsekwencje prawne, które poniosą rodzice, a nie producenci zabawek.  Przepisy dotyczą także materiałów z jakich powinny zostać wyprodukowane zabawki – czyli takich, które będą nadawały się do prania i w trakcie czyszczenia nie ulegną zniszczeniu. Producenci zabawek będą musieli także na opakowaniach umieszczać bardzo szczegółowe informacje o produkcie i dla dzieci w jakim wieku  przeznaczona jest zabawka.

Co wzbudziło kontrowersje?

Najwięcej dyskusji wywołało określenie wieku, w jakim dziecko może samodzielnie dmuchać balony i bawić się papierową trąbką – bez nadzoru rodziców. Czy jednak ten sprzeciw rodziców i takie szerokie pole dyskusji jest w pełni uzasadnione? Nikt przecież nie zabronił używania tych zabawek, a kwesta ich zastosowania pozostaje po stronie rodziców i opiekunów. Sensowne w całej tej sytuacji jest nakreślenie problemu –jakim jest  nieodpowiedzialność rodziców i uświadomienie, jak ważne jest pilnowanie dzieci podczas zabawy zabawkami, które nie są bezpieczne i zwrócenie uwagi na to, jakimi zabawkami bawią się dzieci.

Tak więc dzieci poniżej 8 roku życia mogą dmuchać balony – tylko pod nadzorem osoby dorosłej, a samodzielne korzystanie z papierowej trąbki, tak bardzo popularnej podczas urodzinowych przyjęć i balów karnawałowych – dopiero od 14 roku życia.

Nie chodzi tutaj o ograniczenie swobody i zabawy dzieci, ale zwrócenie uwagi na to, że coraz częściej na rynku pojawiają się zabawki, które są bardzo niebezpieczne, a że kosztują tak mało, to rodzice kupują je w zastraszających ilościach. Nie wszystkich rodziców stać na kupno markowych, drogich, ale za to w większym stopniu bezpiecznych zabawek – dlatego Unia Europejska zaczyna ingerować w bezpieczeństwo najmłodszych i wprowadzać konsekwencje prawne za brak nadzoru i opieki nad dziećmi, które takimi niebezpiecznymi zabawkami się bawią.

Czy działają słusznie? Oceńcie to drodzy rodzice razem z nami! Zachęcamy do wyrażania swoich opinii na ten temat.

 

Poinformujemy Cię o kolejnych treściach.

Poinformuj nas o ciekawym artykule! | +
JR

Patronaty

Leszek Peszek i jego najlepszy przyjaciel

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Zamknij