Jak wybrać dobre przedszkole?

Dodano: 19 kwietnia 2011r.

Tagi: , ,

Wybór najlepszego przedszkola dla swojego dziecka to prawdziwe wyzwanie dla rodziców. Liczba przedszkoli i oferowanych przez nie programów edukacyjnych jest tak bogata, że stanowi spory problem w podjęciu jednoznacznej i szybkiej decyzji. Jak więc dokonać tego właściwego kroku, żeby mieć pewność bezpieczeństwa i prawidłowego rozwoju naszego dziecka? Oto kilka wskazówek, którymi kierują się rodzice w selekcji odpowiedniej placówki.

Przedszkole przede wszystkim stwarza rodzicom możliwość zapewnienia opieki dziecku w czasie, gdy muszą iść do pracy. Dlatego ważne jest, aby było to miejsce, w którym nasze dziecko będzie czuło się szczęśliwe, będzie się prawidłowo rozwijało i zachowa z tego okresu wspaniałe wspomnienia.

Wybór przedszkoli i ich lokalizacja

Przede wszystkim rodzice mają szeroki wybór placówek, do których mogą zapisać swoje pociechy. Są to przedszkola zróżnicowane pod względem dofinansowania czyli państwowe i placówki niepubliczne. W systemie edukacji obowiązuje je podstawa programowa wychowania przedszkolnego dla przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz nadzór Kuratorium Oświaty. Są jeszcze ośrodki prywatne i punkty przedszkolne, które stanowią alternatywne metody wychowania przedszkolnego.

Całą ofertę można podzielić bardziej szczegółowo. Być może znajomość konkretnego profilu przedszkola będzie bardziej pomocna przy ostatecznym podjęciu decyzji.

Przedszkola Państwowe – bez określonego profilu;

Przedszkola Niepubliczne – bez określonego profilu;

Zespoły Szkolno-Przedszkolne;

Zespoły Żłobkowo-Przedszkolne;

Przedszkola Integracyjne – tworzone są w nich grupy mieszane, gdzie dzieci pełnosprawne spędzają czas razem z dziećmi o różnym stopniu niesprawności;

Przedszkole z Oddziałem Integracyjnym;

Przedszkola o określonym profilu nauczania – językowe, sportowe, muzyczne, artystyczne, wegetariańskie, dla alergików, ekologiczne, wyznaniowe, prowadzone według programu Montessori, przedszkola opierające się na programie Rudolfa Steinera, prowadzone metodą nauczania glottodydaktyki, przedszkola międzynarodowe (International Childrens House)

Przedszkola o profilu mieszanym – sportowo – językowe, artystyczno – językowe;

Przedszkola prywatne – bez określonego profilu

Punkty Przedszkolne, Przedszkola Domowe, Ośrodki Edukacyjne, Kluby Malucha, Mini Przedszkola, Akademie Malucha, Domy Opieki Malucha;

Czynnikiem tutaj decydującym o wyborze zazwyczaj jest lokalizacja. Czy przedszkole jest w pobliżu miejsca zamieszkania, może być blisko miejsca pracy któregoś z rodziców, a także przy drodze dojazdowej z domu do pracy.

Opłaty

Kluczową rolę będą odgrywać także rozwiązania finansowe. Warto sprawdzić w jakich wysokościach należy płacić czesne za prywatne przedszkole. Zazwyczaj są to bardzo wysokie kwoty w granicach 1000 złotych miesięcznie. Należy także sprawdzić opłaty w przedszkolach publicznych i niepublicznych. Powinniśmy wiedzieć, co mieści się w wyznaczonej kwocie i ile kosztują zajęcia dodatkowe. W niektórych przedszkolach niepublicznych opłata za zajęcia dodatkowe wliczona jest w miesięczne czesne. Zróżnicowane są także opłaty jednorazowe: ubezpieczenie, komitet rodzicielski, podręczniki i ewentualna wyprawka. W ofercie podstawowej przedszkoli państwowych i niepublicznych bezpłatne są zajęcia z religii, logopedii i gimnastyki. Ale niektóre przedszkola oferują również bezpłatnie rytmikę, warsztaty teatralne, zajęcia komputerowe, warsztaty ceramiczne czy naukę karate.

Pomocny okaże się przykładowy kalkulator, w którym rodzice mogą dokonać próbnych wyliczeń kosztów związanych z przedszkolem, który będziecie mogli pobrać w kolejnym artykule.

Justyna Kępińska-Janota

Autor:

Serwis dla rodziców, wydarzenia, wywiady, recenzje

Poinformujemy Cię o kolejnych treściach.

Poinformuj nas o ciekawym artykule! | +
JR

Patronaty

Leszek Peszek i jego najlepszy przyjaciel

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Zamknij