Harmonogram dnia, bezpieczeństwo, godziny otwarcia i warunki w przedszkolu

Harmonogram dnia i sposoby żywienia w przedszkolu

W każdym przedszkolu powinien być ustalony pewien harmonogram dnia. Powtarzane czynności stwarzają poczucie bezpieczeństwa u dziecka i u rodziców, którzy wiedzą co dziecko w określonym czasie robi. Należą do nich określone godziny spożywania posiłków, zajęć plastycznych, czasu przeznaczonego na zabawę, na gimnastykę itd. Szczególnie interesować powinno rodziców określenie czasu „poobiedniej drzemki”. Czy dzieci mają możliwość spania w przedszkolu, czy są na to wyznaczone osobne miejsca, w jakim wieku dzieci śpią, czym się zajmują dzieci, które nie chcą spać; powinniśmy też zainteresować się tym, jak wygląda rozwiązanie problemu leżakowania w różnych przedszkolach.

Przykładowy harmonogram dnia w przedszkolu publicznym

Ramowy rozkład dnia:

6.00-8.15 Schodzenie się dzieci; Kontakty indywidualne.

8.15-8.30 Zabawy ruchowe, przygotowanie do śniadania.

8.30-9.00 Śniadanie.

9.00-9.15 Zabiegi higieniczne po śniadaniu, mycie zębów.

9.15-10.00 Różnorodne sytuacje edukacyjne z dominacją działalności umysłowej.

organizowanej przez nauczyciela.

10.00-10.15 Przygotowanie do drugiego śniadania, drugie śniadanie.

10.15-11.30 Różnorodne sytuacje edukacyjne z dominacją działalności ruchowej, muzycznej i plastycznej. Zabawy i zajęcia w sali i na powietrzu, spacery, wycieczki.

11.30-11.45 Przygotowanie do obiadu, zabiegi higieniczne.

11.45-12.00 Obiad – zupa

12.00-13.30 Grupa I, II leżakowanie.

12.00-12.30 Grupa III, IV, V relaksacja.

12.30-13.30 Zabawy integracyjne, planszowe, konstrukcyjne, plastyczno-techniczne, zabawy w ogródku przedszkolnym. Utrwalenie wiadomości zdobytych na zajęciach dydaktycznych.

Zabawy dydaktyczne, ruchowe.

Zajęcia wyrównawcze.

13.30-13.45 Przygotowanie do obiadu.

13.45-14.00 Obiad – drugie danie, podwieczorek ( coś słodkiego lub owoc).

14.00-17.00 Zabawy inspirowane przez dzieci, kontakty indywidualne.

Rozchodzenie się dzieci.

Źródło: http://ekolandia.przedszkola.net.pl/nasze-przedszkole,plan-dnia.html

Przykładowy harmonogram dnia w przedszkolu prywatnym

Harmonogram dnia

7:30–8:30 zajęcia poranne w grupie łączonej: przychodzenie dzieci, zabawy dowolne w kącikach zainteresowań oraz praca indywidualna z wychowawcami w zależności od potrzeb dzieci, zabawy ruchowe, przygotowania do zajęć

8:30–8:45 śniadanie

9:00–9:30 zajęcia programowe: spotkania z literaturą dziecięcą, zabawy ruchowe, pląsy, przeprowadzanie doświadczeń, śpiewanie piosenek, teatrzyki samorodne i inne

9:30–10:00 ćwiczenia logopedyczne (poniedziałki), angielski (wtorki i piątki), zajęcia rytmiczno-muzyczne (czwartki)

10:20–10:40 drugie śniadanie

10:40–12:15 wyjście do ogrodu

12:30–12:50 obiad

12:50-13:20 przygotowania do drzemki poobiedniej, mycie zębów

13:20-15:00 Odpoczynek, snucie baśni, leżakowanie

15:00-15:30 pobudka, toaleta, przygotowania do podwieczorku

15:30–16:00 podwieczorek

16:00-18:30 wyjście do ogrodu, zajęcia popołudniowe: zabawa w kącikach zainteresowań, praca indywidualna z dziećmi, prace porządkowe

17:30–17:45 drugi podwieczorek dla chętnych głodomorków

Źródło: http://www.teczowy-dworek.edu.pl/harmonogram_dnia.php

Często rodzice wybierają to przedszkole, w którym jest własna kuchnia. Taki przywilej mają zazwyczaj placówki państwowe. W pozostałych przypadkach opiekunowie zmuszeni są przyjąć ofertę cateringową. Warto wtedy sprawdzić, kto jest odpowiedzialny za przygotowanie i dostarczenie posiłków do danego przedszkola.

Bezpieczeństwo

Do kolejnych ważnych czynników należy kwestia bezpieczeństwa dziecka. Czy przedszkole jest odpowiednio zabezpieczone. Czy drzwi wejściowe do przedszkola są zamykane, czy prawidłowo monitorowany jest odbiór dzieci przez wyznaczonych opiekunów. Odpowiedni nadzór i kontrola osób wchodzących do przedszkola powinna dać nam poczucie bezpieczeństwa.

Godziny otwarcia

Bardzo istotne dla rodziców są godziny otwarcia takiego przedszkola – ważne jest aby były dostosowane do godzin rozpoczęcia i zakończenia swojej pracy lub godzin odebrania dziecka przez zorganizowanych opiekunów.

Warunki w przedszkolu

Zwracamy także uwagę na warunki w jakich nasze dziecko spędza większą część dnia. Czy sale zajęciowe są przyjazne dla dzieci, czy odpowiednio umeblowane, zaopatrzone w bezpieczne zabawki. Czy w jakiś sposób eksponowana jest aktywność plastyczna dzieci, czy są stworzone do tego specjalne tablice. Czy w łazienkach urządzenia sanitarne dostosowane są do korzystania przez małe dzieci, czy jest czysto, czy są wyznaczone miejsca na przybory higieniczne dla dzieci.

Wielu rodziców interesuje podział na grupy wiekowe. Czy są to relacje mieszane, tak jak w większości prywatnych przedszkoli, gdzie dwu, trzy i czterolatki tworzą jedną lub dwie grupy, czy każdą grupę tworzą równolatki, tak jak to jest w państwowych przedszkolach.

W następnej kolejności zwracamy uwagę na plac zabaw. Dużo zieleni, piaskownice, kolorowe zabawki, huśtawki czy stworzone specjalne konstrukcje do zabawy także przyjaźnie zostały oceniane przez wielu rodziców.

Jeśli wybraliśmy już kilka interesujących nas przedszkoli, to zanim zapiszemy tam swoje dziecko warto poświęcić trochę wolnego czasu i zobaczyć organizację placówki podczas dni otwartych. Można także indywidualnie poprosić o spotkanie i porozmawiać dyrektorami, poznać nauczycieli, zapoznać się z profilem i proponowaną ofertą edukacyjną. Wiele przedszkoli organizuje zajęcia adaptacyjne, w których z całą pewnością warto uczestniczyć. Przybliży to z pewnością wizerunek przedszkola, pozwoli ocenić nasze wymagania i w efekcie sprawi, że zapiszemy dziecko do właściwego miejsca.

Przy wyborze odpowiedniego przedszkola warto sprawdzić ranking takich placówek, być może czołowe miejsca okażą się adekwatne w stosunku Państwa oczekiwań.

http://super-przedszkole.pl – tutaj można wyszukać i odnaleźć spis przedszkoli z całej Polski, a także odwiedzić stronę internetową każdego z nich.

Justyna Kępińska-Janota

Autor:

Serwis dla rodziców, wydarzenia, wywiady, recenzje

Poinformujemy Cię o kolejnych treściach.

Poinformuj nas o ciekawym artykule! | +
JR

Patronaty

FASHION DEMOCRACY

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Zamknij