Z poradnika przyszłej mamy

Dodano: 23 lutego 2011r.

Drogie czytelniczki, jestem w 6 miesiącu ciąży, pierwszy raz w życiu i muszę przyznać, że wcześniej byłam kompletnie „zielona” w tematach macierzyńsko-ciążowych. Lecz chcąc nie chcąc, pomalutku zaczęły do mnie docierać wiadomości, co można a czego nie wolno, co może mi albo dziecku zaszkodzić, jakie badania powinnam wykonać itd. Okazało się, że wiele spraw powinnam już załatwić i o wielu rzeczach się dowiedzieć przed zajściem w ciąże, mądry Polak po szkodzie

Niniejszy artykuł adresuję przede wszystkim do kobiet, które planują w niedalekim czasie powiększyć rodzinkę, chciałabym Was uczulić, o czym już teraz należy pomyśleć, drogie panie.

W czasie ciąży szczególnie powinniśmy dbać o to, co jemy. Nakazów i zakazów jest od groma, ogólnie rzec biorąc należy pamiętać o tym, aby dieta była zróżnicowana, zdrowa, najlepiej bez konserwantów. Jest to rada również dla par starających się o dziecko, bo jak badania wykazują, ma to istotny wpływ na zapłodnienie i rozwój zarodka. A więc już teraz pomyślcie o zdrowym trybie życia bez nadmiaru alkoholu czy palenia papierosów.

Poza dbaniem o właściwą dietę, należy pamiętać o spożywaniu dodatkowych witamin i minerałów, które lekarz prowadzący odpowiednio zaleci. I tu chciałam zwrócić uwagę na kwas foliowy, który należy przyjmować regularnie już parę miesięcy przed zajściem w ciążę i kontynuować do końca pierwszego trymestru, o czym dowiedziałam się dopiero w drugim miesiącu ciąży od mojego lekarza, a więc zdecydowanie za późno. Kwas foliowy ma istotne znaczenie dla zarodka przy tworzeniu cewy nerwowej, w wyniku jego niedoboru nasze dziecko może mieć poważne schorzenia.

Istnieje szereg chorób, które dla dorosłego człowieka nie są groźne, nieraz przechodzą bezobjawowo, natomiast mogą okazać się bardzo niebezpieczne dla naszego dziecka. Są to między innymi różyczka, listerioza, cytomegalia, ospa wietrzna, toksoplazmoza. Radzę przyszłym rodzicom już teraz zapoznać się bliżej, jakie są źródła zarażenia i jak ich unikać. Najlepiej przebadać krew i sprawdzić, czy mamy na którąś z tych chorób przeciwciała. Jeśli tak, zwykle nie musimy się obawiać ponownego zarażenia, jeśli przeciwciał nie mamy, dobrze by było powtórzyć badania na danego wirusa w czasie ciąży. Od razu napomknę, że nie ma co liczyć na bezpłatne badanie krwi. Od lekarza możemy dostać jedynie skierowanie na morfologię, natomiast badania na przeciwciała kosztują od 25zł w górę.

Pomyślcie również o wizycie u dentysty, która zawsze jest choć trochę stresująca i bolesna, a jak wiadomo w ciąży lepiej się nie denerwować. Poza tym infekcja zęba może mieć niekorzystny wpływ na naszego malucha.

Na koniec sprawa estetyczna. Drogie przyszłe mamy, pewnie wiele z Was już słyszało, że wśród wielu ciążowych objawów bardzo częstymi są rozstępy, szczególnie w okolicach narażonych na rozciąganie, takich jak piersi czy brzuch. Aby zapobiec powstawaniu charakterystycznych srebrnych nitek na ciele, już teraz pomyślcie o zakupie dobrego kremu, który by uelastyczniał Waszą skórę.

Tak poza tym to bycie w ciąży to sama radość, więc proszę się nie zniechęcać!!!

Trzymam kciuki za Wasze starania i pozdrawiam!

Autor: Justyna Burłatenko

Autor:

Poinformujemy Cię o kolejnych treściach.

Poinformuj nas o ciekawym artykule! | +
JR

Patronaty

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Zamknij