W jaki sposób zachęcić dziecko do pójścia do przedszkola?

W jaki sposób zachęcić dziecko do pójścia do przedszkola? Jak przygotować przyszłego przedszkolaka na wejście w nowe środowisko? Co zrobić, żeby dziecko zintegrowało się z rówieśnikami i polubiło nowe miejsce?

Rozstanie z rodzicami i pójście do przedszkola dla małego dziecka bywa trudnym przeżyciem. Nie można się temu dziwić, ponieważ jest to wielka zmiana w życiu dziecka: zmienia się rozkład dnia, pojawiają się nowe aktywności, osoby i otoczenie. Wszystkiemu temu musi stawić czoła 2-3-latek, często nie przystosowany do życia w grupie. Przygotowanie dziecka do nowej sytuacji jest niezwykle ważne dla jego poczucia bezpieczeństwa oraz stabilności. Dzieci niejako wrzucone w nowe środowisko, z którym nie zdążyły się jeszcze zintegrować cierpią, czują się porzucone, trudno im jest się rozstać z rodzicami.
Zajęcia adaptacyjne w znacznym stopniu ułatwiają dziecku późniejsze przystosowanie się do warunków przedszkolnych, pozwalają zintegrować z rówieśnikami, dają czas na przyzwyczajenie się do nowych warunków, są również świetną zabawą. W obecności rodziców dziecko poznaje przedszkole, uczy się kontaktów społecznych, poznaje piosenki i rymowanki w języku polskim i angielskim, doskonali poczucie rytmu, ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową, małą motorykę, poznaje różne techniki plastyczne, usprawnia aparat artykulacyjny oraz uczestniczy w doświadczeniach przyrodniczych.

Zajęcia adaptacyjne Zielony Dom w Zielonej Ciuchci
Wszystkie Przedszkola Zielona Ciuchcia (na Bemowie, Ursynowie, Wilanowie, Zaciszu, w Wawrze, we Włochach oraz w Jabłonnie) w każdą sobotę w godzinach 10:00-12:00 organizują dla rodziców i dzieci od 1 roku do 4 lat zajęcia adaptacyjne Zielonego Domu. Zajęcia prowadzone są przez profesjonalnie przygotowaną kadrę wykwalifikowanych nauczycieli i instruktorów zajęć dodatkowych pracujących na co dzień w Zielonej Ciuchci. W obecności rodziców dziecko poznaje przedszkole, zdobywa pierwsze doświadczenia społeczne, oswaja się z nowym miejscem i jest zachęcane do wspólnych zabaw z rówieśnikami, uczy się nowych piosenek i wierszyków, bierze udział w zajęciach plastycznych, koncertach, poznaje nowe gry i zabawy. Dzięki adaptacji w Zielonym Domu dziecko łatwiej rozstaje się z mamą i tatą, poznaje nowych przyjaciół, czuje się dobrze i bezpiecznie w przedszkolu.

Jaką rolę pełnią zajęcia adaptacyjne?
„Dzieci, które uczęszczały na zajęcia adaptacyjne lepiej sobie radzą z adaptacją w przedszkolu. Proces aklimatyzacji w grupie przedszkolnej trwa dużo krócej a rozstanie z rodzicami jest znacznie łatwiejsze niż w przypadku dzieci, które nie korzystały z takich zajęć. Gdy dziecko przyjdzie do przedszkola będzie już znało miejsce, nauczycieli oraz kolegów i koleżanki, którzy przychodzili na zajęcia adaptacyjne. Podobnie jest z rodzicami, którzy przed posłaniem dziecka do przedszkola mogli sprawdzić, jakie podejście do dzieci mają nauczycielki, jak dziecko sobie radzi podczas zabaw w przedszkolu. Nie przychodzą do całkiem obcego miejsca i osób, którym powierzają opiekę, nauczanie i wychowanie dziecka.” – mówi mgr Maria Kornak, pedagog, kierownik Przedszkola Zielona Ciuchcia na Bemowie przy ul. Kaliskiego 23B.

Atrakcje podczas zajęć Zielonego Domu
Zajęcia adaptacyjne Zielony Dom prowadzone są przez wykwalifikowanych specjalistów: pedagogów, psychologów, artystów plastyków, animatorów i aktorów, którzy posiadają duże doświadczenie w pracy z dziećmi i wiedzą jak pokierować indywidualnym potencjałem każdego malucha.

W ramach zajęć sobotnich są prowadzone wybrane gry i zabawy m.in.: zabawy plastyczno-ceramiczne np. lepienie, klejenie, malowanie, ozdabianie; zabawy z językiem angielskim; zabawy muzyczno-ruchowe, koncerty muzyczne, poznawanie instrumentów; zabawy integracyjne z chustą animacyjną; gimnastyka dla mamy, taty i malucha; zabawy kulinarne np. pieczenie ciasteczek; teatr malucha – spektakle teatralne, zabawy pacynkami, aktorami; zabawy z wierszem – literackie spotkania malucha; zabawy ruchowe – tory przeszkód; zabawy sprawnych rączek – np. stolik wodny
z grochem, zabawy z mąką.

Więcej informacji na stronie www.zielona-ciuchcia.pl  i pod numerem telefonu 600 980 600

Kontakt:
Jacek Wawer
Dyrektor ds. Marketingu
Tel.: 600 200 305
E-Mail: jwawer@zielona-ciuchcia.pl

Poinformujemy Cię o kolejnych treściach.

Poinformuj nas o ciekawym artykule! | +
JR

Patronaty

Leszek Peszek i jego najlepszy przyjaciel

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Zamknij